e-female.gr

e-female.gr (http://www.e-female.gr/index.php)
-   Ups & Downs (http://www.e-female.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   γεροντοκορισμός ή μελαγχολία?? (http://www.e-female.gr/showthread.php?t=199)

vassolka 23-05-10 17:27

γεροντοκορισμός ή μελαγχολία??

γεια σας!!είμαι 27 ετών εδώ κ πολύ καιρό νιώθω χάλια!!απο που να αρχίσω δεν ξέρω!!δεν μπορώ να τελειώσω τη 2η σχολή μου (έχω 7 μαθήματα απο την προηγούμενη εξεταστική) δεν έχω δουλειά απο τον ιανουάριο για να ασχοληθώ με την σχολή και αυτό μου έκανε τη ψυχολογία χειρότερη γτ όταν δουλέυω νιώθω πολύ καλά ,δραστήρια!!εδώ και έναν χρόνο είμαι μόνη μου με χώρισε ο φίλος μου και δεν το έχω ξεπεράσει απο τότε!!φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου!!απο φίλους έτσι και έτσι !γτ αρχίζουν να κάνουν τη ζωή τους τα σπίτια τουσ κλπ!!και κάποιες φιλίες που έχω από την 2η σχολή είναι μικρά σε ηλικία αυτά τα παιδια( 3 χρόνια μικρότερα)!!
Νομίζω όμως σιγά σιγά οτί δεν είμαι τόσο ευχάριστη όσο ήμουν παλιά, ότι έχω πολύ θυμό μέσα μου!!ότι δεν θα κάνω οικογένεια ότι δεν θα μπορέσω να έχω μια δουλειά της προκοπής και φιλίες !!το ξέρω ότι ακούγομαι φρικαρισμένη αλλά έτσι νιώθω!!είναι στιγμές που πραγματικά πνίγομαι και άλλες που νιώθω όμορφα!!δεν ξέρω πως να ανακάμψω και αν θα μπορέσω ποτέ!!Ειλικρινά, θέλω να δημιουργήσω!!οικογένεια, μέλλον, σχέσεις!!
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Υ.Γ.ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΜΕ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΖΥΓΟ??:crazie:

sofiakmt 23-05-10 21:25

Καλησπέρα vassolka!Δεν είναι γεροντοκορισμός αυτό που έχεις κοπέλα μου μην στεναχωριέσαι.Σε καταλαβαίνω το έχω περάσει και εγώ αυτο να νιώθω οτι είμαι άχρηστη,οτι όλα μου φταίνε και να μην θέλω να κάνω τίποτα.Στην ζωή μας κατα διαστήματα κάτι πηγαίνει στραβά σε όλους τους τομείς της ζωής μας,στο χέρι μας είναι να γεμίσουμε με θετική ενέργεια για να παλέψουμε και θα βελτιωθούν όλα ως δια μαγείας.Τώρα θα μου πεις πως θα γεμίσεις ξαφνικά θετική ενέργεια;Πρέπει να περνάς τον χρόνο σου με ανθρώπους αισιόδοξους που σε κάνουν να περνάς καλά και να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν και να ασχοληθείς με τον ευατό σου περισσότερο.Πίστεψέ με οτι όλα αυτά βοηθάνε και να αποφεύγεις ανθρώπους και καταστάσεις άσχημες που σε ρίχνουν.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

vassolka 24-05-10 17:07

ΑΧ sofiakmt σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και για τα καλά σου λόγια!!ότι είναι μια φάση το έχω ακούσει από παντού κ μπορεί να είναι κι έτσι απλά κρατάει πολύ κ δεν θέλω να κάτσω με σταυρωμένα χέρια κ να περιμένω να περάσει μόνο του!Βέβαια θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι κάποια πράγματα έρχονται μόνα τους, τό έχω δει σε φίλους μου να γίνετε αυτό !!!Αλλά έχω μάθει στη ζωή μου ότι δεν περνιούνται κάποια πράγματα δια μαγείας, απλά έχω κάνει πολλές προσπάθειες να δω τα πράγματα διαφορετικά και ξαναπέφτω στην ίδια κατάσταση!!
Εσύ όπως μου είπες έχεις βρεθεί σε μια ανάλογη φάση, θέλω να μάθω πως προχώρησες παρακάτω??(βέβαια κάθε άτομο το περνά διαφορετικά)
θέλω να ξαναγίνω δυνατή γτ στην εφηβεία μ και μέχρι τα 24 μ χρόνια ήμουν πολύ δραστήρια μετά έπεσα!!Αφού να φανταστείς έδω κ 3 μήνες έχω πει ότι θα πάω γυμναστήριο κ ακόμα στη πόρτα είμαι!α!παράτησα κ το κολυμβυτήριο που το είχα αρχίσει από τον Φεβρουάριο!!
Αυτά τα ολίγα απο μένα!!:confusing:

sofiakmt 24-05-10 19:19

Δεν άκουγα κανέναν όταν μου έλεγαν να μην στεναχωριέμαι και προσπαθούσαν να με κάνουν να ανέβω ψυχολογικά,δυστηχώς μόνο ο εαυτός μας μπορεί να μας βγάλει από τον λήθαργο και να μας κάνει να προχωρήσουμε.Έτσι και εγώ ξύπνησα ένα πρωί και είπα ''Σοφία τέρμα τα κλάματα και οι απραγία,πρέπει να κάνω κάτι για μένα και να μην βασίζομαι σε κανέναν,υπάρχουν άνθρωποι που με έχουν ανάγκη και αξίζουν να είμαι καλά,η ζωή είναι λίγη για να μένουμε στάσιμοι και δεν θα δώσω σε κανέναν την χαρά που θέλει το κακό μου να με βλέπει έτσι .Μπορείς να πάρεις δύναμη απο κάποιον άνθρωπο που για σένα σημαίνει πολλά.Και για μένα ήταν δύσκολο,έφτασα στα 24 για να το καταφέρω αυτό.Πάντως όταν θα θέλεις κάποιον να μιλήσεις μπορεί να μην γνωριζόμαστε αλλά θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω να νιώσεις καλύτερα.

vassolka 24-05-10 20:25

Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη σου και τις συμβουλές σου και ειδικά σε ένα άτομο που δεν ξέρεις μακάρι να ανακάμψω γιατί είμαι άτομο που λατρεύω τη ζωή!!!
και όταν είμαι σε τέτοιο mood τσαντίζομαι με τον ίδιο μου τον εαυτό!!!Κι πάλι σε ευχαριστώ, να είσαι καλά και ελπίζω να τα ξαναπούμε!!:smile:

sofiakmt 24-05-10 20:31

Θέλει χρόνο να ξεφύγεις απο μια τέτοια διάθεση αλλά ξεπερνιέται πάντα.Δήθεν φίλοι/λες και γνωστοί με έκαναν να αλλάξω γνώμη για τους ανθρώπους και τον κόσμο που ζούμε και να με κάνουν να σκληρύνω και να κλειστώ στον εαυτό μου,ήμουν πολύ κοινωνικό και πάντα γελαστό και αισιόδοξο άτομο και ορκίστηκα σε οτι μου το οφείλω να ξαναγίνω έτσι.Καμιά φορά οι ξένοι μπορούν να σε καταλάβουν και να σε νιώσουν περισσότερο απο τους γύρω σου.Όποτε θέλεις θα χαρώ να τα ξαναπούμε.

PinkTale 05-07-11 15:59

Vasolka, πως πάνε τα πράγματα στην ζωή σου σήμερα;

Dwra 05-07-11 18:39

mhn frikareis re paidi mou den uparxei logos...eisai akomh mikrh siga den se phran da kai ta xronia egw nomizw pws gia na niwseis drasthria tha prepei ligo na ananewtheis kai esy kai oi parees sou isws....soooo.....h apopsh mou tha htan na kaneis ena athlhma wste na pareis energeia apo auto kai na vgeeeeneis eksw!!!!!!kai mhn agxwnesai ola tha ftiaksoun ...:)

vassolka 30-08-12 18:00

geia sas kai pali!!tyxaia vrika to forum pali !!to eixa ksexasei !!kai to ksanavrika distixws gt pali epesa stin loumpa!!tin sxoli tin evgala proxwrisa kapws tin zwi mou alla distixws pali ta idia!k twra einai akoma pio dyskolo to apolyto keno!!makari na itan kalytera ta pragmata anakapsan kapws alla pali ta idia!!apla vlepw tis zwes twn allwn ...

ΑΡΤΕΜΙΣ 04-09-12 11:48

Πιστευω οτι αυτο ειναι το λαθος που κανεις. Κοιταζεις τις ζωες των αλλων. Δε λεω βεβαια οτι το κανεις με κουτσομπολιστικη διαθεση, οχι. Απλα με το να το κανεις αυτο σιγα σιγα ξεχνας οτι εχεις μια δικη σου ζωη. Ξεχνας οτι για να τα πας καλα με τα υπολοιπα πρεπει πρωτα να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου. Μπορει να μην εχεις δουλεια, να νιωθεις μοναξια, να μην εχεις παρεες..αλλα ολα αυτα ερχονται σε δευτερη μοιρα. Κατσε και σκεψου. Μηπως κανεις καποιο λαθος; Μηπως δινεις σημασια σε λαθος πραγματα/ατομα; Η μηπως απλα θελεις λιγη ξεκουραση; Βρες χρονο να καθισεις μονη σου, παρεα με τον εαυτο σου και ακου τι εχει να σου πει. Μπορει η ρουτινα, το αγχος, η κουραση να σε εχουν εξαντλησει καπως. Βρες χρονο να ξεκουραστεις και δεν εννοω μονο σωματικα αλλα και ψυχικα. Βρες τα με τον εαυτο σου, καν'τον τον καλυτερο φιλο σου και τοτε θα δεις οτι σιγα σιγα ολα θ' αρχισουν να φτιαχνουν :)

Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 03:16 (GMT +2)

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2018 Jelsoft Enterprises Limited