Θέμα: Σειρές!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 379 μηνύματα.

Stamatis is offline Stamatis is offline  
Τώρα που μίλησες για παιδικά χρόνια, σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί κάτι ανάλογο μου είχε συμβεί όταν ήμουν πολύ μικρός, με μια ταινία κινουμένων σχεδίων του Walt Disney, με τίτλο "The rescuers" (Δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο), στο σινεμά ΖΕΑ του Πειραιά, που τώρα ποιά έχει κλείσει (τότε ο Πειραιάς είχε τουλάχιστον 3 σινεμά, και τώρα δεν έχει κανένα). Παρόλο που ήταν σχετικά μικρό σε μέγεθος Θυμάμαι οι τοίχοι ήταν καλυμμένοι με καλόγουστα βαμμένο ηχομονωτικό πετροβάμβακα, δείχνοντας φιγούρες αλόγων, και γενικότερα ο διάκοσμος έδειχνε ότι ήταν κάτι νέο και καλαίσθητο, ακόμη και χρόνια μετά.
Η ταινία, μου είχε προκαλέσει τόση συγκίνηση και τόσο γέλιο, βέβαια τότε ο οργανισμός μου ήταν "παρθένος" στις ταινίες γενικότερα, και τα συναισθήματα ποιό έντονα.
Επίσης εκείνη περίπου την εποχή, είχα δει και την ταινία "Η λαίδη και ο αλήτης", πάλι του Disney, πολύ ρομαντική και πιασιάρικη ταινία.
Τώρα βέβαια τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ. Όχι μόνο τα γραφικά και ο ήχος που γίνονται από πανίσχυρους υπολογιστές, αλλά και τα σενάρια που έχουν νοήματα ποιό κατάλληλα για παιδιά. Ένα παράδειγμα τέτοιας ταινίας που μου έχει κάνει εξαιρετική εντύπωση, είναι το "Σρεκ". Το σενάριο της πρέπει να έχει γραφτεί με την επίβλεψη επιτελείου παιδοψυχολόγων.
Για να γίνει κατανοητή η διαφορά, σύγκρινε το με το παραμύθι της "Κοκκινοσκουφίτσας", και το πόσο λάθος μηνύματα περνά στα παιδιά. Πχ η μάνα αφήνει μόνη της την Κοκκινοσκουφίτσα να κυκλοφορεί στο δάσος, η που τελικά ο ήρωας είναι ο κυνηγός (δηλαδή ένας οπλοφόρος), ο οποίος στο τέλος σχίζει το στομάχι του λύκου, και το γεμίζει πέτρες. Υπάρχει ποιο φρικιαστικό πράγμα απ'αυτό.
Τι να πω. Καλύτερα να δώσεις ταινία με την Αλεξανδράτου στο παιδί παρά αυτό.
Reply With Quote