Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 19:27 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: γεροντοκορισμός ή μελαγχολία?? Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 377 μηνύματα.

Stamatis is offline Stamatis is offline  
η σχολή ήμουν έτοιμη να την παρατήσω στα 14 μαθήματα γιατί είχα κολλήσει και ευτυχώς ο αδελφός μου με βοήθησε πολύ ψυχολογικά , να'ναι καλά!!
Είναι μεγάλη δουλειά, που έχεις ανθρώπους σαν τον αδερφό σου, που σε στηρίζει. Να θυμάσαι ότι άλλοι δεν έχουν αυτή τη πολυτέλεια.

Αυτό που λες για την οικογένεια δεν το πολυκατάλαβα ότι το σκέφτομαι σχετικά νωρίς και πριν φτάσει στο απροχώρητο ;;;τι εννοείς;;;;
Στο πρώτο σου μήνυμα, εκφράζεις τον φόβο σου μήπως δεν καταφέρεις να κάνεις οικογένεια. Ίσως και να είναι κάποιος παλιός στόχος, που πλέον να μη σε ενδιαφέρει, η να μη σε ενδιαφέρει άμεσα. Απλά θέλω να πω ότι όταν φτάσεις στα 38-39 πλέον θα έχεις 1-2 χρόνια για να κάνεις κάποιο παιδί με ασφάλεια. Έτσι θα πρέπει να έχεις βρει κάποιον που να τον ενδιαφέρει να γίνει πατέρας, και να έχεις περάσει τον απαραίτητο χρόνο μαζί του, για να διαπιστώσεις ότι ταιριάζετε.

Ο τελευταίος δεσμός διαλύθηκε λόγω υπερβολικής ζήλειας από μέρους του, να φανταστείς δεν ήθελε ούτε φίλους αγόρια να έχω , που μέσω ενός πολύ καλού μου φίλου γνωριστήκαμε, είχε κάνει και ντου στην δουλειά μου που ήμουν φρέσκια τότε!!Και άλλα τέτοια ώραια, βέβαια αδύνατον να συνεχίσω με έναν τέτοιο άνθρωπο!!
Δεν έχω βιώσει ποτέ ζήλια, αλλά νομίζω ότι ελέγχετε καλύτερα από το αντίθετό της, δηλαδή την αδιαφορία.

Το τελευταίο φλέρτ στην αρχή είχε τρελαθεί με πολιορκούσε συνέχεια μου έλεγε κάνω σχέσεις και άλλα τέτοια και μετά το γύρισε στο χαλαρό, βέβαια ακόμα βγαίνουμε και υπάρχει χημεία αλλά σε πιο φιλικό επίπεδο τώρα, οπότε αυτόν τον έχω ψιλοδιαγράψει!!
Μήπως υπήρξαν απανωτές απορρίψεις από μέρους σου πριν καταλήξετε στο φιλικό;
Το "ψιλοδιαγράψει" σημαίνει ότι τρέφεις κάποιες έστω μικρές ελπίδες.

Αυτό που λές αν θα πήγαινα για καφέ με κάποιον που δεν έχω ξαναμιλήσει,πως το εννοείς που θα τον έχω γνωρίσει;;με παντελλώς άγνωστο δεν το νομίζω όπως φαντάζομαι και ο κάθε ένας μας!!Είναι και λίγο επικίνδυνα αυτά νομίζω!!!
Ας υποθέσουμε ότι σου κάνει Like κάποιος στο FB (συγχώρεσε με αν κάνω κάποιο λάθος στην ορολογία, γιατί δεν έχω FB), και εκτός από το ότι είναι σχετικά κοντά σου (βασικό κατά τη γνώμη μου, για να κρατήσει μια σχέση), τις φωτογραφίες και το προφίλ του τα βλέπεις σχετικά ελκυστικά. Με πιο τρόπο θα ήταν επικίνδυνο αν συναντιόσασταν σε ένα καφέ της δικής σου προτίμησης; Θα σε μαχαίρωνε; Τόσους άγνωστους που συναντάς κάθε μέρα στο δρόμο, σε έχει μαχαιρώσει κάποιος; Μήπως έχεις ανοικτούς λογαριασμούς με τη Μαφία;

Κοίτα ως αναφορά αυτά που λες για την ευθύτητα και την τόλμη που δεν βρίσκουν οι άντρες δεν είναι λίγο παγίδα;;; δεν κόβεστε όταν σας την πέφτουν χύμα οι γυναίκες και δεν αφήνετε να τις φλερτάρετε;;
Δεν λέμε να πας να τη πέσεις. Όντως νιώθουμε πιο περήφανοι όταν είναι δικό μας κατόρθωμα. Αλλά δεν σου απαγορεύει κανείς, να κοιτάξεις, και να χαμογελάσεις. Ε, αν σε πλησιάσει κάποιος από αυτούς που θα το κάνεις, για πιο λόγο να μην είσαι απλά φιλική.

και πως λειτουργεί ο άντρας είναι φαντάζομαι το πως σκέφτεται δηλαδή απλά πολύ απλά, έτσι δεν είναι ;;;
Ναι σκεφτόμαστε με πιο απλό τρόπο. Κάποιες φορές ευχόμαστε να είχατε ανδρικό εγκέφαλο, για να μπορούμε να συνεννοηθούμε εύκολα.
Εσύ απλά θέσε συγκεκριμένα την απορία σου και εγώ θα σου απαντήσω.

Σε ευχαριστώ και πάλι πάντως για τις απαντήσεις και που ασχολήθηκες με το θέμα μου θα χαρώ να τα ξαναπούμε!!
Παρακαλώ! Δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις. Δεν είσαι η πρώτη, και πιθανότατα δεν θα είσαι και η τελευταία που το κάνω.
Reply With Quote
vassolka
νέο μέλος
vassolka's Avatar

Η vassolka, μπήκε στην παρέα στις 23-05-10, ΠΑΡΘΕΝΟΣ στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 12 μηνύματα.

vassolka is online vassolka is online  
Είναι μεγάλη δουλειά, που έχεις ανθρώπους σαν τον αδερφό σου, που σε στηρίζει. Να θυμάσαι ότι άλλοι δεν έχουν αυτή τη πολυτέλεια.

Στο πρώτο σου μήνυμα, εκφράζεις τον φόβο σου μήπως δεν καταφέρεις να κάνεις οικογένεια. Ίσως και να είναι κάποιος παλιός στόχος, που πλέον να μη σε ενδιαφέρει, η να μη σε ενδιαφέρει άμεσα. Απλά θέλω να πω ότι όταν φτάσεις στα 38-39 πλέον θα έχεις 1-2 χρόνια για να κάνεις κάποιο παιδί με ασφάλεια. Έτσι θα πρέπει να έχεις βρει κάποιον που να τον ενδιαφέρει να γίνει πατέρας, και να έχεις περάσει τον απαραίτητο χρόνο μαζί του, για να διαπιστώσεις ότι ταιριάζετε.

Δεν έχω βιώσει ποτέ ζήλια, αλλά νομίζω ότι ελέγχετε καλύτερα από το αντίθετό της, δηλαδή την αδιαφορία.

Μήπως υπήρξαν απανωτές απορρίψεις από μέρους σου πριν καταλήξετε στο φιλικό;
Το "ψιλοδιαγράψει" σημαίνει ότι τρέφεις κάποιες έστω μικρές ελπίδες.

Ας υποθέσουμε ότι σου κάνει Like κάποιος στο FB (συγχώρεσε με αν κάνω κάποιο λάθος στην ορολογία, γιατί δεν έχω FB), και εκτός από το ότι είναι σχετικά κοντά σου (βασικό κατά τη γνώμη μου, για να κρατήσει μια σχέση), τις φωτογραφίες και το προφίλ του τα βλέπεις σχετικά ελκυστικά. Με πιο τρόπο θα ήταν επικίνδυνο αν συναντιόσασταν σε ένα καφέ της δικής σου προτίμησης; Θα σε μαχαίρωνε; Τόσους άγνωστους που συναντάς κάθε μέρα στο δρόμο, σε έχει μαχαιρώσει κάποιος; Μήπως έχεις ανοικτούς λογαριασμούς με τη Μαφία;

Δεν λέμε να πας να τη πέσεις. Όντως νιώθουμε πιο περήφανοι όταν είναι δικό μας κατόρθωμα. Αλλά δεν σου απαγορεύει κανείς, να κοιτάξεις, και να χαμογελάσεις. Ε, αν σε πλησιάσει κάποιος από αυτούς που θα το κάνεις, για πιο λόγο να μην είσαι απλά φιλική.

Ναι σκεφτόμαστε με πιο απλό τρόπο. Κάποιες φορές ευχόμαστε να είχατε ανδρικό εγκέφαλο, για να μπορούμε να συνεννοηθούμε εύκολα.
Εσύ απλά θέσε συγκεκριμένα την απορία σου και εγώ θα σου απαντήσω.

Παρακαλώ! Δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις. Δεν είσαι η πρώτη, και πιθανότατα δεν θα είσαι και η τελευταία που το κάνω.

Ο αδελφός μου είναι ένας πολύ σημαντικός άνθρωπος στην ζωή μου που με συμβουλεύει πολλές φορές και εύστοχα και όντως νιώθω πολύ τυχερή που έχουμε μια τέτοια σχέση αλλά δεν θέλω να του ζητάω συνέχεια την βοήθεια του αλλιώς δεν θα σταθώ και στα πόδια μου!!!!
Η δημιουργία οικογένειας είναι στις μεγάλες μου επιθυμίες αλλά φοβάμαι πολλές φορές οτι δεν θα γίνει εφικτό!!
Τώρα αυτό που λες για τον fb δεν θα το απέκλεια αλλά θα τον φιλτράριζα πρώτα όσο μπορούσα ..είναι λίγο δύσκολο για μένα να βγω με έναν τελείως άγνωστο έστω και για καφέ έξω....
Αυτό για το φλέρτ είναι και το μεγάλο μου μείον, πολλές φορές δυσκολεύομαι έστω και να χαμογελάσω και σε κάποιον ..ανοίγομαι μόνο αν τον ξέρω...το ξέρω θέλει δουλειά...ουφ!!!
Δυστυχώς η ζήλεια μπορεί να φέρει και δυσάρεστα αποτελέσματα και σου εύχομαι ποτέ να μην την νιώσεις ούτε να σε ζηλέψουν καταστρέφονται και οι δυο ...!!Ούτε βέβεαια η αδιαφορία είναι καλό απλά στην αδιαφορία είναι πιο εύκολο να φύγεις..!!
Τώρα για το τελευταίο φλέρτ μιας και είναι και επίκαιρό διότι βγήκαμε τις προάλλες ξανά, ίσα-ίσα που δεν υπήρχε απόρριψη από μερους μου αλλά πιο πολύ απο το δικό του!!Κι εδώ θέλω να τα φώτα μιας και προσφέρθηκες -αν και μεταξύ μας την ψιλοξέρω την απάντηση- πέρσι υπήρχε έντονη ερωτική διάθεση και από τους δυο μας αλλά όταν τέθηκε το θέμα αν θα πάει για σχέση, αν και μου το έπαιζε σχεσάκιας κλπ.... αυτός την ψιλοέκανε με ελαφρά και καλά να το πάμε πιο χαλαρά, από τότε έχουμε μια συνεχή επικοινωνία είτε με μνμ είτε μέσω fb και κάθε τρεις και λίγο βγαίνουμε! Κοίτα απο τι τον κόβω στην αρχή μπορει να ήταν φουλ αλλά μετά κατι έγινε και ξενέρωσε και με κρατάει για καβάντζα...και θα μου πεις τώρα γτ δεν το ξεκόβεις αφού δεν σ'αρεσει όλη αυτή η κατάσταση ...και γω σου λέω ..έλα μου ντε!!!
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 377 μηνύματα.

Stamatis is offline Stamatis is offline  
Η δημιουργία οικογένειας είναι στις μεγάλες μου επιθυμίες αλλά φοβάμαι πολλές φορές οτι δεν θα γίνει εφικτό!!
Δυστυχώς αν η δημιουργία οικογένειας είναι αυτοσκοπός για σένα, αυτό σε βλάπτει όχι μόνο στα αισθηματικά σου, αλλά ακόμα και στη γονιμότητά σου (όταν έρθει εκείνη η ώρα). Θα έχεις παρατηρήσει ότι γυναίκες που δεν θέλουν παιδιά μένουν έγκυος, και γυναίκες χωρίς καμιά αιτία βασανίζονται ακόμα και με εξωσωματικές, για να κάνουν ένα παιδί, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που συμβαίνει αυτό, και θα μπορούσα να στο αποδείξω τεκμηριωμένα και με πηγές, αλλά ακόμα και ως μάρτυρας. Αυτά όλα θα χρειαζόντουσαν μια σελίδα για να στα αναφέρω αναλυτικά, και γι'αυτό τα παραλήπω.

Τώρα αυτό που λες για τον fb δεν θα το απέκλεια αλλά θα τον φιλτράριζα πρώτα όσο μπορούσα ..είναι λίγο δύσκολο για μένα να βγω με έναν τελείως άγνωστο έστω και για καφέ έξω....
Δεν σου απαγορεύει κανένας να το φιλτράρεις. Μερικές μέρες συνήθως θα ήταν αρκετές (αν συνέβαινε). Καταλαβαίνεις όμως, ότι η δυσκολία σου οφείλεται σε φοβία, και όχι σε πραγματικό φόβο.

Αυτό για το φλέρτ είναι και το μεγάλο μου μείον, πολλές φορές δυσκολεύομαι έστω και να χαμογελάσω και σε κάποιον ..ανοίγομαι μόνο αν τον ξέρω...το ξέρω θέλει δουλειά...ουφ!!!
Δες το μέσα από τα μάτια ενός άνδρα. Έχεις μπροστά σου 2 παρόμοιες γυναίκες, μόνο που η μία είναι χαμογελαστή. Ποιά θα σου κινήσει το ενδιαφέρον; Επιπλέον αυτή που δεν θα είναι χαμογελαστή, μπορεί κάποιος να τη χαρακτηρίσει ακόμα και ξινή, ενώ στη πραγματικότητα να είναι μια τρυφερή ψυχούλα σαν εσένα.

Τώρα για το τελευταίο φλέρτ μιας και είναι και επίκαιρό διότι βγήκαμε τις προάλλες ξανά, ίσα-ίσα που δεν υπήρχε απόρριψη από μερους μου αλλά πιο πολύ απο το δικό του!!Κι εδώ θέλω να τα φώτα μιας και προσφέρθηκες -αν και μεταξύ μας την ψιλοξέρω την απάντηση- πέρσι υπήρχε έντονη ερωτική διάθεση και από τους δυο μας αλλά όταν τέθηκε το θέμα αν θα πάει για σχέση, αν και μου το έπαιζε σχεσάκιας κλπ.... αυτός την ψιλοέκανε με ελαφρά και καλά να το πάμε πιο χαλαρά, από τότε έχουμε μια συνεχή επικοινωνία είτε με μνμ είτε μέσω fb και κάθε τρεις και λίγο βγαίνουμε! Κοίτα απο τι τον κόβω στην αρχή μπορει να ήταν φουλ αλλά μετά κατι έγινε και ξενέρωσε και με κρατάει για καβάντζα...και θα μου πεις τώρα γτ δεν το ξεκόβεις αφού δεν σ'αρεσει όλη αυτή η κατάσταση ...και γω σου λέω ..έλα μου ντε!!!
Αυτο το τελευταίο κομμάτι ήταν κατατοπιστικότατο. Επίσης έχεις δίκιο για τα συμπεράσματά σου.
Στις αρχές του χρόνου είχα γνωρίσει μια κοπέλα. Στο πρώτο τραπέζι που της έκανα, μου είπε ότι θα ήθελε να κάνει τρία παιδιά. Εκείνη τη στιγμή πάγωσα, αλλά χωρίς να το δείξω. Ακαριαία φαντασιώθηκα τον εαυτό μου να κρατά τρίδυμα, και το στόμα μου να λέει "Τι έγινε ρε παιδιά;!!!". Ελπίζω να ήταν διαφωτιστικό αυτό το περιστατικό που μου έτυχε για σένα. Είναι απαραίτητο για εμάς τους άνδρες, τουλάχιστον στην αρχή, να αισθανθούμε επιτυχημένοι εραστές. Αυτό προϋποθέτει να έχουμε μια γυναίκα δίπλα μας που να τη βρίσκουμε σέξι, και να μας βρίσκει και κείνη σέξι, δείχνοντάς το σωματικά.
Αν εξακολουθεί να είναι αυτός ο τύπος ελκυστικός στα δικά σου μάτια, δεν χρειάζεται να τον παρατήσεις. Πάρε τον από το χεράκι, χωρίς πολλά λόγια, και οδήγησέ τον στο κρεβάτι. Αν μπορείς να το παίξεις και άνετη την επόμενη μέρα, σαν να ήταν επαφή της μιας φοράς, ακόμα καλύτερα, ούτε τηλ, ούτε μήνυμα, και άστον να ψάχνετε.
Για το αν θα καταλήξει τελικά σε σχέση δεν υπάρχει εγγύηση. Πάντως όταν του μίλησες για σχέση, εκείνος πρέπει να αισθάνθηκε αντί για εραστής... πελαργός!
Reply With Quote
Εβελινακι
νέο μέλος
Εβελινακι's Avatar

Η Εβελινακι, μπήκε στην παρέα στις 16-11-17, και έχει δημοσιεύσει 7 μηνύματα.

Εβελινακι is offline Εβελινακι is offline  
Αληθεια σημερα πως να σε βρισκει η ζωη?
Reply With Quote
vassolka
νέο μέλος
vassolka's Avatar

Η vassolka, μπήκε στην παρέα στις 23-05-10, ΠΑΡΘΕΝΟΣ στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 12 μηνύματα.

vassolka is online vassolka is online  
Αληθεια σημερα πως να σε βρισκει η ζωη?
Καλησπέρα Εβελίνα μου !
Καλη χρονιά να έχουμε!Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, δυστυχώς δεν έχω πολύ χαπυ εντ στην ιστορία μου μέχρι τωρα. Τελείωσα την σχολή μου, βέβαια, δούλεψα και ακόμα δουλεύω πάνω στο αντικείμενο μου και εχω αρχίσει μεταπτυχιακό!Αλλά στα αισθηματικά μου παραμένω στάσιμη ή και άτυχη, όπως και να το δεις, δεν έχει μπει κάποιος στην ζωή μου, πέραν απο αποτυχημένα φλέρτ και προξενιά!
Μόνο τον τελευταίο χρόνο έγινε μια προσέγγιση απο φίλο χρόνων που και αυτός μάλλον δεν ξερει τι θέλει!Όπως καταλαβαίνεις έχω απογοητευτεί πλήρως απο τα αισθηματικά μου και δεν βλέπω φως στο τούνελ!Δεν ξέρω είναι η ηλικια, είναι η κρίση ή είναι τύχη;;;;

Ελπίζω να είσαι καλα!!
Reply With Quote
vasso (vasso)
τακτικό μέλος
vasso's Avatar

Η vasso, μπήκε στην παρέα στις 22-02-13, μας γράφει από athina, και έχει δημοσιεύσει 58 μηνύματα.

vasso is offline vasso is offline  
[quote=vassolka;11339]Καλησπέρα Εβελίνα μου !
Καλη χρονιά να έχουμε!Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, δυστυχώς δεν έχω πολύ χαπυ εντ στην ιστορία μου μέχρι τωρα. Τελείωσα την σχολή μου, βέβαια, δούλεψα και ακόμα δουλεύω πάνω στο αντικείμενο μου και εχω αρχίσει μεταπτυχιακό!Αλλά στα αισθηματικά μου παραμένω στάσιμη ή και άτυχη, όπως και να το δεις, δεν έχει μπει κάποιος στην ζωή μου, πέραν απο αποτυχημένα φλέρτ και προξενιά!
Μόνο τον τελευταίο χρόνο έγινε μια προσέγγιση απο φίλο χρόνων που και αυτός μάλλον δεν ξερει τι θέλει!Όπως καταλαβαίνεις έχω απογοητευτεί πλήρως απο τα αισθηματικά μου και δεν βλέπω φως στο τούνελ!Δεν ξέρω είναι η ηλικια, είναι η κρίση ή είναι τύχη;;;;

Ελπίζω να είσαι καλα!![/QUOTE

Καλησπερα και απο εμενα! Διαβασα λιγο οσα εγραψες και παλιοτερα αλλα κ τωρα τελευταια...η αληθεια ειναι οτι ολοι λιγο πολυ εχουμε περασει απο παρομοιες φασεις στη ζωη μας (εγω τουλαχιστον σιγουρα!!!!!) Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εισαι αισιοδοξη..να μην σε παιρνει απο κατω ψυχολογικα...σιγουρα η τυχη παιζει σημαντικο ρολο στη ζωη μας...και στην τελικη οτι ειναι να γινει θα γινει...εσυ αυτο που πρεπει να κανεις κατα τη γνωμη μου ειναι να εχεις γυρω σου ανθρωπους που δεν σε ριχνουν ψυχολογικα γιατι η ψυχολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο και γενικοτερα να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν :) Αυτα απο εμενα!!!!
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων