Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 17:49 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Αλκοολικός πατέρας, πως αντιμετωπίζεται Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
fang
νέο μέλος
fang's Avatar

Η fang, μπήκε στην παρέα στις 25-05-09, και έχει δημοσιεύσει 15 μηνύματα.

fang is offline fang is offline  
Unhappy Αλκοολικός πατέρας, πως αντιμετωπίζεται
Καλησπέρα, χαιρετάω όλες τις χρήστριες μιας και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Θα σας γράψω για το πρόβλημά μου περιμένοντας να ακούσω τις γνώμες σας για το πως θα το λύνατε οι ίδιες εάν βρισκόσασταν στη θέση και τι θεωρείτε καλύτερο. Αρχίζω, λοιπόν..
Ο μπαμπάς μου είναι αλκοολικός και πολλές φορές στο σπίτι τα ποράγματα είναι ανυπόφορα. Η μητέρα μου τον τελευταίο χρόνο δεν του δίνει καθόλου σημασία και αυτό έκανε αυτό το διάστημα πιο εύκολο, γιατί δεν άκουγα τις φωνές τους, τα βαριά λόγια και τα κλάματα της μητέρας μου. Όμως συνεχίστηκε μανιακά η επιθετική και προσβλητική του στάση απέναντί μου.
Εγώ ποτέ δεν του ανταποκρίθηκα όταν βρισκόταν σε αυτή την κατάσταση απλά κλειδωνόμουν μέσα στο δωμάτιό μου και ορκιζόμουν να μην ξαναγυρίσω ποτέ στο σπίτι για να τον ξαναδώ όταν κλείσω τα 18 μου χρόνια. Σε λίγες ημέρες κλείνω τα 17 και το τελευταίο αυτό διάστημα με έκανε να σκεφτώ πως δεν είναι αναγκαίο να εγκαταλείψω αυτό το σπίτι για πάντα.
Την απόφασή μου θα έκανε πιο εύκολη η βελτίωση της κατάστασης.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να ελαττωθεί αυτή η συνήθεια του πατέρα μου;
Όλα αυτά τα χρόνια ποτέ δεν του μιλούσα για τίποτα, τον μισούσα κρυφά και σιχαινόμουν να τον βλέπω.
Τώρα σκέφτομαι διαφορετικά και καταλαβαίνω πως έφτασε σε αυτή τη θέση γιατί όταν κάποιος έχει ένα πληγωμένο μέρος μέσα του προσπαθεί να το διώξει πολλές φορές με λάθος τρόπο. Εκείνος βρήκε το ποτό. Οι γονείς μου δεν είναι ερωτευμένοι, ο λόγος του δεσμού τους ήταν επειδή πιάστηκα εγώ. Δεν θέλω να τον μισώ για πάντα.
Επίσης έχω και 2 μικρότερες αδελφές για τις οποίες θέλω να κάνω ότι μπορώ για να τις αφήσω σε ένα καλύτερο περιβάλλον τώρα που θα φύγω, όταν τελειώσω το λύκειο.
Ευχαριστώ για την ανάγνωση κι ας μην ξέρετε πως να βοηθήσετε.
Reply With Quote
faery (νεράϊδα)
Δημιουργός
faery's Avatar

Η νεράϊδα, μπήκε στην παρέα στις 16-02-09, μας γράφει από ξωτικοχώρα, είναι 46 ετών, Καρκίνος στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 295 μηνύματα.

faery is offline faery is offline  
Καλησπέρα fang,

σαφέστατα η κατάσταση που αντιμετωπίζεις είναι πάρα πολύ δύσκολη. Αυτό που εγώ θα σου πρότεινα είναι να μιλήσεις με τον πατέρα σου όταν θα είναι νηφάλιος και να του εξηγήσεις πως αν σας αγαπά πραγματικά πρέπει να σας βοηθήσει και να απεξαρτητοποιηθεί από το ποτό. Καταλαβαίνω πως και για κείνον δεν είναι εύκολο όμως αν του εξηγούσες τα προβλήματα που σας δημιουργεί αυτή η κατάσταση, ίσως και να καταλάβαινε.

Κουράγιο...
– Πες μου ένα χαρούμενο τραγούδι για την ζωή, είπε το δέντρο στΆ αστέρι του.
– Το τραγούδι που λέει η καγκελόπορτα, όταν ανοίγει και μπαίνει κάποιος που αγαπάς.

Βρείτε το e-female.gr στο facebook και κάντε Like!
Reply With Quote
fang
νέο μέλος
fang's Avatar

Η fang, μπήκε στην παρέα στις 25-05-09, και έχει δημοσιεύσει 15 μηνύματα.

fang is offline fang is offline  
Δεν θα είναι καθόλου εύκολο να του τα πω αυτά γιατί γενικά ποτέ δεν του μιλάω, κι ούτε ο τύπος μ είναι τέτοιος που θα κάτσει να του μιλήσει έτσι, όμως θα προσπαθήσω. Εάν δεν βρεθεί κάποια πιο σίγουρη λύση.
Η στάση του κι αυτά που λέει είναι πως δεν αγαπάει καθόλου αλλά θα ήτανε καλύτερα μόνος. Ή μου λέει πως αν δεν ήταν η 3χρονη τώρα αδελφή μ θα ήταν χαμένος. κλπ κλπ
When we come alive..We never stop we won't give in..
When we come alive..We keep it up until we win..
Eurofighter!!
We can all save the night..when we come alive..United we stand

Deep inside made up my mind
I won't back down cause u stopped at me now
I'm on the road, this is me you know
and I'm sure I'll get there somehow

Eurofighter!!
Reply With Quote
sofiakmt
τακτικό μέλος
sofiakmt's Avatar

Η sofiakmt, μπήκε στην παρέα στις 29-04-10, Αιγόκαιρως στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 69 μηνύματα.

sofiakmt is offline sofiakmt is offline  
Καλησπέρα fang,
περνάς πολύ δύσκολη κατάσταση και εσύ και οι αδερφές σου.Αυτή την στιγμή όλα τα μέλη της οικογένειάς σου είναι αδύναμα να αντιμετωπίσουν όλο αυτο που συμβαίνει και πρέπει εσυ να βοηθήσεις να καλυτερέψει αφού βρήκες την δύναμη να μιλήσεις και σε εμάς μπορείς και έχεις το θάρρος να το κάνεις.Πρέπει να δει τον πατέρας σου κάποιος ειδικός ψυχολόγος και να κάνει αποτοξίνωση.Υπάρχουν άνθρωποι που μπορείς να απευθυνθείς,σύλλογοι και αν δεν κάνω λάθος υπάρχει τηλεφωνική γραμμή για τους νέους που αντιμετωπίζουν οποιουδήποτε είδους πρόβλημα.Ξέρουν τι να κάνουν και έχουν τους κατάλληλους για να σε εξυπηρετήσουν.Βρές την δύναμη να του μιλήσεις και να του δείξεις οτι δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση για το καλό όλων σας.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως..
Reply With Quote
Vicky
νέο μέλος
Vicky's Avatar

Η Vicky, μπήκε στην παρέα στις 08-05-10, είναι 37 ετών, και έχει δημοσιεύσει 25 μηνύματα.

Vicky is offline Vicky is offline  
Νομίζω πως τα είπαν όλα οι παραπάνω κοπέλες δεν έχω να προσθέσω κάτι παιρετέρω, ελπίζω να έχει καλυτερέψει η κατάσταση.
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2018 Jelsoft Enterprises Limited