Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 17:49 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
corpuSdiam
νέο μέλος
corpuSdiam's Avatar

Η corpuSdiam, μπήκε στην παρέα στις 08-12-12, και έχει δημοσιεύσει 6 μηνύματα.

corpuSdiam is offline corpuSdiam is offline  
Προεπιλογή ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ
Καλησπέρα κ από μένα...δεν πίστευα ποτέ ότι θα έγραφα σε κάποιο φόρουμ αλλά να που ήρθε κ η δική μου στιγμή.Δεν το θεωρώ κακό απλά δεν πίστευα ποτέ ότι θα το κάνω. Να μην σας κουράζω άλλο μ'αυτά.Θα'θελα να μιλήσω για το δικό μου πρόβλημα,το οποίο θα χαρακτήριζα περισσότερο ως δίλημμα.
Είμαι περίπου 24 ετών.Σπούδαζα στην Ελλάδα,αποφοίτησα κ πλέον βρίσκομαι στο εξωτερικό.Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Στα τελευταία χρόνια των σπουδών μου,τα δυο τελευταία, είχα σχέση με έναν άνθρωπο. Όσο μπορεί να την πει κανείς σχέση. Εκεί που είμασταν μαζί,εκεί μπορεί να εξαφανιζόταν,αν φρίκαρε με κάτι,π.χ. κάτι που θα τον είχε πειράξει σε σχέση με τις παρελθοντικές μου σχέσεις. Αλλά πάντα εμφανιζόταν πάλι μετά από λίγο.Δεν με άφηνε ουσιαστικά.Προσπαθούσε με διάφορους τρόπους να κρατάει την επικοινωνία μεταξύ μας.Οκ,φαινόταν ότι φοβόταν να δεθεί.Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι μόλις άρχιζε κάθε φορά να νιώθει το κάτι παραπάνω,τότε φοβόταν κ αποδεσμευόταν.Εγώ ήμουν εκεί όμως κ τον περίμενα.και του το έδειχνα.Τον αγαπούσα πάρα πολύ.Σε σημείο να μην νιάζομαι για τον ίδιο μου τον εαυτό.

Κατά την διάρκεια όλης αυτής της 'σχέσης', μου εξομολογήθηκε ότι είχε κάποιο θεματάκι. Αυτό ήταν οι Κρίσεις Πανικού.Εγώ το θεώρησα αρκετα σοβαρό προσπαθώντας να τον βοηθήσω αλλά να μην τον πιέζω ταυτόχρονα. Με τα λίγα τα πολλά, καταλαβα ότι δεν εξαφανιζόταν μόνο από κοντά μου αλλά κ από παντού σχεδόν.Δεν ήθελε να δουλεύει,να βγαίνει έξω κτλ.Παρ'όλαυτά όμως μου έκανε κάποιες επισκέψεις σπίτι μου.Κ έβλεπα ότι ένιωθε καλά,αρκεί να μην πολυμιλούσαμε γι'αυτό το θέμα.

Με τα λίγα τα πολλά, εγώ του ανακοίνωσα σε κάποια φάση όταν τα είχαμε πλέον κανονικά, ότι ίσως χρειαστεί να πάω εξωτερικό για ένα διάστημα.αυτός ξαφνιάστηκε όταν του είπα αλλά όπως είναι γνωστό,λόγω του χαρακτήρα του το λέω,δεν εκδηλώθηκε κ πολύ.Τον ρώτησα αν μπορεί να αντέξει να μείνουμε για λίγο μακριά κ μου είπε ότι στην υπομονή είναι άσσος.Κ έτσι προχωρήσαμε...Έφυγα εγώ,συνεχίσαμε την σχέση μας, ώσπου μια μέρα μου είπε να χωρίσουμε.Εγώ έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου. Δεν είχα όρεξη για τίποτα.Τον παρακαλούσα να το ξανασκεφτεί κ του έλεγα συνεχώς πόσο τον αγαπάω.Αλλά τίποτα.Το μόνο που προσπαθούσε ήταν να με ξεκόψει. Όταν ήρθα Ελλάδα(κάτι που ήταν κανονισμένο σε 15 περίπου μέρες από τη στιγμή που μου είπε να χωρίσουμε θα πήγαινα. κ το ήξερε),του είπα να μίλήσουμε από κοντά.Αυτός ήταν αρνητικός. Τότε άρχισα να σκέφτομαι να το πάρω απόφαση οτι τελειώσαμε. Κ να η έκπληξη πάλι! Τα χαράματα της ίδιας μέρας ήρθε,παρα το δικό μου όχι, στο σπίτι που με φιλοξενούσε η φίλη μου κ μάλιστα αρκετά πιωμένος.Τελικά κοιμήθηκε εκεί κ είμασταν όλο το βράδυ αγκαλιά.Το πρωί του είπα να μου κάνει μία αγκαλιά εφόσον όλο το βράδυ κοιμηθήκαμε έτσι κ μου είπε:εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο.

Πέρασε ο καιρός,δεν ξαναέγινε κάτι μεταξύ μας αλλά δεν σταματήσαμε να μιλάμε. Ούτε από την μεριά του, αλλά κυρίως από την δική μου πλευρά. Κ πάλι πέρασε κ το καλοκαίρι κ ενώ είμασταν στην ίδια πόλη,δεν ήθελε να συναντηθούμε.Αν κ ήξερε τα πάντα για μένα.Από το που μένω μέχρι το πως κ με ποιον έκανα την μετακόμιση με την φίλη μου.Τα πάντα. Εγώ αφού δεν μιλήσαμε γα αρκετό καιρό,σκέφτηκα,ότι παρά τις προσπάθειες μου, τελείωσε κ ότι δεν γίνεται να τρέχω πάντα από πίσω του.

Να τονίσω ότι όσο είμασταν μαζί κ πριν πάω στο εξωτερικό αλλά κ αφού πήγα,του έλεγα πάντα ότι θέλω να είμαστε μαζί κ ότι αν χρειάζεται θα τα αφήσω όλα κ θα έρθω πίσω.

Ένιωθα από την πρώτη στιγμή που τον γνώρισα ότι αυτός είναι ο άντρας της ζωής μου.
Καθώς πέρασε ο καιρός,εγώ δημιούργησα μία άλλη σχέση,με κάποιον που είναι διατεθημένος να αφήσει την ζωή του,την δουλειά του,τους φίλους του στην Ελλάδα κ να έρθει να μείνουμε μαζί.Αν κ δεν του έχω πει ποτέ ότι τον αγαπάω.Κ γενικότερα του δείχνω ότι είμαι αρκετά σκεπτική με αυτή την απόφαση.Περνάω καλά,με κάνει να χαμογελάω αλλα δεν είμαι καθόλου ερωτευμένη μαζί του ούτε τον αγαπάω,παρά μόνο σαν άνθρωπο.

Ο πρώην μου πριν λίγες ημέρες έκανε την επιστροφή του σε μένα,ζητώντας έμμεσα επανασύνδεση.Κ όταν του ζήτησα να μου πει τι ένιωθε για μένα, καθώς κ τον λόγο που μου ζήτησε να χωρίσουμε,μου είπε ότι 'αυτά που ένιωθα δεν άλλαξαν κ ότι έπραξα σωστά,γιατί αλλιώς θα γύρναγες πίσω κ ότι δεν ήταν καλό αυτο για σένα αλλά κ για τους γονείς σου'. Κ η αλήθεια είναι ότι θα τα άφηνα όλα για χάρη του. Κ το ήξερε .Αλλά μόλις του είπα οτι έχω δημιουργήσει μία άλλη σχέση,δείχνοντας όμως ότι δεν με πολυνιάζει η καινούρια μου σχέση, θύμωσε κ το έκλεισε. Παρ'όλα αυτά έκανε ξανά μία μικρή κίνηση να επικοινωνήσει μαζί μου, αν κ είναι πάρα μα πάρα πολύ εγωιστής. Εγώ απάντησα στα τυπικά κ μετά δεν άνοιξα περαιτέρω κουβέντα μαζί του.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.Πρέπει να αποφασίσω πλέον για την ζωή μου.Ή θα είμαι με έναν άνθρωπο που, ναι μεν, μου προσφέρει τα πάντα αλλά εγώ δεν τον αγαπάω ή θα μείνω μόνη μου κ αν είναι να τα ξαναβρούμε με τον πρώην μου,ας γίνει. Το σκέφτομαι καιρό τώρα αλλά πραγματικά δεν βρίσκω καμία απολύτως λύση.Ο νυν μου ξέρει ότι ο πρώην μου ξαναγύρισε σε μένα,γιατί του μίλησα για λίγα πράγματα γιατί ήθελα να είμαι ξεκάθαρη.Τώρα με πιέζει πιο πολύ όμως στο να πάρω μια απόφαση για το αν θα έρθει ή όχι.Ίσως για ναδει τις αντιδράσεις μου,δεν ξέρω.
Εγώ αυτό που νιώθω είναι ότι τον πρώην μου τον υπεραγαπάω κ δεν ξέρω αν θα μπορέσω να νιώσω έτσι για άλλον άνθρωπο ξανά..Από την άλλη η ζωή μου προσφέρει μια ευκαιρία να τα αφήσω όλα πίσω πλέον κ να είμαι με ένα άτομο που προσπαθεί να κάνει τα πάντα για μένα για να είμαι ευτυχισμένη...Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας...
Reply With Quote
Estelle-
νέο μέλος
Estelle-'s Avatar

Η Estelle-, μπήκε στην παρέα στις 03-12-12, και έχει δημοσιεύσει 12 μηνύματα.

Estelle- is offline Estelle- is offline  
Αγαπητη μου φιλη,διαβασα το αρθρο σου και πραγματικα ενοιωσα σα να διαβαζω μυθηστορημα!Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να σου πω πως,αφου εχεις βρει την 'αληθινη αγαπη' δεν πρεπει να την αφησεις. ξερεις μεσα σου πως την αλλη σχεση την εκανες μονο και μονο με την ελπιδα να μπορεσεις να ξεπερασεις τον πρωην σου,αφου βλεπεις οτι δεν τα καταφερες μην νομιζεις πως αν τελικα επιλεξεις να μεινεις με τον ανθρωπο που εισαι τωρα και σαγαπαει και τα αφησεις ολα πισω θα εισαι ευτυχισμενη! Μπορει να τα εχεις ολα και να λες οτι εισαι αλλα το θεμα,δεν ειναι να λες .. αλλα να νοιωθεις. Καθως τα συναισθηματα που νοιωθεις για το αλλο αγορι δεν θα εξαφανισοτυν απο τη μια μερα στην αλλη,μπορει να χρειαστει μερες η ακομα και χρονια και μεσα σαυτα τα χρονια μπορει να σε εχει επηρεασει παντου απο τη συμπεριφορα σου μεχρι την υγεια σου και τις σπουδες σου.
Η γνωμη μου ειναι πως πρωτα απο ολα θα επρεπε να χωρισεις με το παιδι που εχεις τωρα,γιατι και εσυ ξερεις πως τον κοροιδευεις!(και δεν ειναι σωστο να παιζουμε με συναισθηματα) υστερα να κατσεισ 1-2 μερες μονη σου να σκεφτεις και τι θελεις πραγματικα.. αν αποφασισεις οτι οντως τον θελεις στην ζωη σου τον πρωην σου και χωρις αυτον ειναι αδεια κανε περα τον εγωισμο σου και κανε κινηση πηγαινοντας σπιτι του και να εξομολογοντας του οσα νοιωθεις,απο την αντιδραση του θα καταλαβεις πολλα(αν δεις οτι δεν εχει ανταποκριση γυρνα στη ζωη σου και στις σπουδες σου,και με τον χρονο θα δεις οτι ολα θα φτιαξουν οπως ολοι ξερουν ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος!) αυτα απο μενα ελπιζω να σε βοηθησα,και μην ξεχνας να εισαι παντα καλα με τον εαυτο σου οτι και αν σου συμβαινει.
Φιλια πολλα!
Reply With Quote
corpuSdiam
νέο μέλος
corpuSdiam's Avatar

Σε ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο να διαβάσεις αλλά και να απαντήσεις στην ιστορία μου...Πραγματικά πιστεύω ότι με βοηθάει αρκετά!

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες,απλά το κακό είναι ότι ο πρώην μου,όσο ήμουν στο εξωτερικό έκανε σαν να μην ενδιαφέρεται καθόλου για μένα.Ενώ στην αρχή με στήριζε στην αποφασή μου να πάω στο εξωτερικό(που εγώ ήμουν πολύ αρνητική,πήγα από πίεση των γονιών μου),έμεινε για λίγο καιρό κοντά μου(περίπου ένα δίμηνο) κ μετά με ξέκοψε σε μια πολύ δύσκολη στιγμή της ζωής μου-στην αρχή σχεδόν που πήγα-.Μου είπε να χωρίσουμε μέσα από ένα μήνυμα κ μετά προσπαθούσε να μην μου απαντάει σε κανένα μήνυμα.Κ στο τέλος μου είπε να μην το κάνω πιο δύσκολο.
Εμένα με φιλοξενούσε στο εξωτερικό μια φίλη μου,οπότε μπορούσα να πω ότι φεύγω κ γυρνάω Ελλάδα,αν τα έβρισκα πολύ σκούρα . Κ αυτό το ήξερε.

Απλά δεν καταλαβαίνω.Όταν αγαπάς κάποιον,δεν τον αφήνεις έτσι. Ή τον στηρίζεις στην απόφαση που τον βοήθησες να πάρει ή δεν τον αφήνεις ίσως να φύγει ή ακόμα και να του πεις να χωρίσετε τον ρωτάς ένα τι κάνει,πως είναι...αν κ ξέρω ότι μου έλεγε να φύγω γιατί θεωρούσε ότι ήταν για το καλό μου.

Αλλά γιατί με θυμήθηκε τώρα;;;Γιατί τώρα; Η δική του απάντηση όταν το ρώτησα ήταν 'ήθελα να βρεις πρώτα τον δρόμο σου κ μετά,δεν ήθελα να παρατήσεις το μέλλον σου για μένα ούτε να στεναχωρηθούν οι γονείς σου'.

Θα ΄θελα να μιλήσω λίγο για τον χαρακτήρα του μήπως κ καταλάβετε κάτι παραπάνω για την ψυχολογία του. Πρόκειται για έναν άνθρωπο αρκετά κοινωνικό που στους φίλους του είναι πολύ σπαθί.Παλιότερα είχε δύο μεγάλες σχέσεις,δεν του αρέσουν πολύ οι εφήμερες καταστάσεις.Όταν χωρίζει δεν πάει κατευθείαν με άλλες αλλά προτιμά,από ότι έχω καταλάβει, να τελειώσει πρώτα μέσα του ότι νιώθει για την κοπέλα που είχε κ μετά να προχωρήσει σε κάτι καινούριο.Δεν εκφράζει καθόλου εύκολα τα συναισθήματά του,παρά μόνο ίσως μέσω κάποιων πράξεων. Αλλά καταλαβαίνω σίγουρα ότι δεν εμπιστεύεται εύκολα τους ανθρώπους κ δεν είναι εύκολος στις επιλογές του,κυρίως για το ποια γυναίκα θα έχει δίπλα του.

Αλλά που ξέρει αυτός εάν εγώ βρήκα τον δρόμο μου όπως λέει,το πως είμαι τώρα...Γιατί τώρά;;; Ξέρει ότι θα πάω Ελλάδα τα Χριστούγεννα. Όταν μιλήσαμε τώρα που ήμουν στο εξωτερικό, μου είπε στην ουσία ότι θέλει να είμαστε μαζί αλλά να μην ανησυχώ με το παραμικρό κ να μην τον πιέζω. Εγώ του είπα ότι θέλω κάτι σοβαρό στην ζωή μου πλέον,ότι δεν μπορώ να παίζω παιχνίδια.Ότι έχω μεγαλώσει κ θέλω σιγά σιγά να έχω μια όμορφη σχέση που να μπορεί να εξελιχθεί όμορφα. Κ μου είπε ότι 'αυτό είναι πολύ ωραίο που θέλω αλλά αυτά έρχονται με τον χρόνο και ότι δεν χρειάζονται πίεση'. Εμένα μου δίνονται κάποιες ευκαιρίες εδω,επαγγελματικά, και καλύτερη ποιότητα ζωής. Ακόμα κ αν τα ξαναβρώ μαζί του,πως θα είμαστε; Εγώ εδώ κ αυτός εκεί;Γιατί δεν μου έχει κάνει καμία νύξη για να έρθει αυτός εδώ κ δε νομίζω να το έκανε αυτό.

Οι φίλες μου είναι τελείως αρνητικές απέναντί του στο να τα ξαναβρούμε. Πιστεύουν ότι θα με ξαναπληγώσει κ θα είμαι πάλι ένα ράκος.Μου λένε να κάτσω μαζί με αυτόν που είμαι τώρα κ που μου προσφέρει τα πάντα κ με κάνει να χαμογελάω. Μου λένε ότι αν θέλω πάλι να αυτοκαταστρέφομαι,ας τα ξαναβρώ με τον πρώην μου. Αλλά δεν είναι υπέρ γενικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω εάν με αγαπάει πραγματικά ή αν ξαναγύρισε για να παίξει επειδή εγώ σταμάτησα την επικοινωνία μαζί του.Από το καλοκαίρι κ μετά δεν του είχα στείλει τίποτα. Τι ακριβώς μπορεί να θέλει από μένα; Με αγαπάει πραγματικά ή απλά έχει πληγωθεί ο εγωισμός του κ θέλει να δει αν μετράει ακόμα; Βοηθήστε με σας παρακαλώ να βρω μία άκρη γιατί όποια επιλογή κάνω θα είναι καθοριστική για το μέλλον μου...
Reply With Quote
Estelle-
νέο μέλος
Estelle-'s Avatar

Πανω κατω καταλαβα τι τυπος ειναι,δεν μπορεις ομως να καταλαβεις τι θελει απο εσενα 'μυριζοντας τα νυχια σου' η αποψη ειναι πως πρεπει να τον πιασεις απο κοντα να του μιλησεις και να τον ρωτησεις ευθεως τι θελει πια απο σενα αν δεις οτι στα μασαει τοτε ξεχασε τον μια για παντα γυρνα στις σπουδες σου σοτ εξωτερικο σβησε τον απο κινητο facebook skype οτι δηποτε σκισε και πεταξε οτι δηποτε σου ανηκει και κανε μια νεα αρχη,αλλα μην κατσεισ με αυτον που εισαι τωρα γιατι προς το παρον παιζεις μαζι του πες του πως απλα θες λιγο χρονο μονη σου.. ξερω οτι ειναι δυσκολο να μην σκεφτεσαι τον αλλον αλλα αυτο που θα σε βοηθουσε να μην το σκεφτεσαι ειναι να εισαι απασχολημενη και να κρατας το μυαλο σου απασχολημενο, βγες με τις φιλες σου ,πηγαινε για ψωνια,μαγειρεψε, ξεκινα ενα βιβλιο καποια γλωσσα, αρχισε καποιο χορο γυμναστηριο και γνεικα κανε οτιδηποτε ωστε να εχεις ενα φουλ προγραμμα που να σε κανει να ξεχαστεις απο τυχον παρελθοντικα γεγονοτα.. αυτα απο εμενα ελπιζω να σε βοηθησα..
Reply With Quote
corpuSdiam
νέο μέλος
corpuSdiam's Avatar

Καταλαβαίνω τι θες να μου πεις...
δεν ξέρω αλλά νιώθω ότι είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό. Όλα αυτά,τουλάχιστον τα περισσότερα, τα έχω κάνω ήδη για να ξεχνιέμαι αλλά δεν καταφέρνω τίποτα δυστυχώς...Πάντα τον έχω στο μυαλό μου. Ο άλλος(νυν) έχει κάνει όνειρα για το πως θα είμαστε μαζί στο εξωτερικό,ότι θα κάνει ότι μπορεί για να είμαι ευτυχισμένη.Έχει ψιλιαστεί ότι σκέφτομαι τον άλλον αλλά προσπαθεί. Μου είπε βέβαια ότι άμα νιώθω πράγματα ακόμα για τον πρώην μου,καλύτερα να το αφήσουμε γιατί ξέρει πως είναι κ ότι το έχει περάσει.Δεν ξέρω αλλά λειτουργεί με πολύ λογική κ ψυχραιμία.Αλλά δεν ξέρω γιατί κάνει τόση υπομονή μαζί μου ενώ είμαστε μόνο ένα δίμηνο περίπου μαζί,κι αυτό εξ' αποστάσεως. Από την άλλη τον πιάνουν κάτι περίεργα κ μου λέει ότι 'αν ήθελες πραγματικά να έρθω,θα έλεγες κατευθείαν ναι.Δεν θα το σκεφτόσουν καν'. Εγώ τον φρέναρα πολλές φορές σε όλο αυτό κ του είπα να το πάμε πιο χαλαρά κ ότι αυτό που σκεφτόμαστε,το να έρθει εδώ κ να μείνουμε μαζί, είναι ένα μεγάλο βήμα,ενώ η σχέση δεν είναι κ τόσο ώριμη από θέμα διάρκειας. Εγώ δεν έχω πολύ χρόνο για να αποφασίσω.Πρέπει μέχρι τον Ιανουάριο το πολύ να έχω αποφασίσει αν θέλω να έρθει ή όχι. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.Βασανίζομαι πάρα πολύ κ κλείνομαι στις σκέψεις μου. Επίσης ο νυν,εφόσον δεν είμαστε από τις ίδιες πόλεις,φοβάται ότι όταν πάω τα Χριστούγεννα θα συμβεί κάτι με τον πρώην μου κ γενικα μου πετάει σπόνδες ότι η τελική μου απόφαση(που κατά την γνώμη του θα ειναι αρνητική) θα δοθεί τα Χριστούγεννα κ αυτό επειδή θα δω τον άλλον(υποθέτει). Όσο για τον χρόνο που προανέφερες,όταν του το ζήτησα,μου είπε ότι αυτό αν το πει μια γυναίκα σημαίνει ότι θέλει να χωρίσει. Οπότε δεν μου δόθηκε ουσιαστικά ο χρόνος που είχα ανάγκη για να σκεφτώ.
Επίσης,δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά για όσοθς/όσες πιστεύουν στα ζώδια,ο πρώην μου είναι σκορπιός,κάτι το οποίο από μόνο του καθιστά δύσκολη την κατάσταση...
Reply With Quote
Estelle-
νέο μέλος
Estelle-'s Avatar

τοτε απλα πιστευω πως θα επρεπε να δεις τον πρωην σου πολυ συντομο χρονικο διαστημα και να τυ δωσεις μια τελευταια ευκερια!καντο ομως οσο το δυνατον γρηγοροτερα αν δεις οτι σε θελει ξεχασε τα ολα και μεινε μαζι του αν οχι ξεγραψε τον και δωσε θετικη απαντηση σοτν νυν σου δεν εχεις αλλη επιλογη :/
Reply With Quote
corpuSdiam
νέο μέλος
corpuSdiam's Avatar

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...θα δούμε!Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για το ενδιαφέρον σου!
Reply With Quote
luccy05
νέο μέλος
luccy05's Avatar

Η luccy05, μπήκε στην παρέα στις 24-11-12, και έχει δημοσιεύσει 9 μηνύματα.

luccy05 is offline luccy05 is offline  
με κάλυψαν τα κορίτσια πιο πριν οπότε θα πω μόνο ότι δεν πρέπει να σκέφτεσαι τόσο ότι ο άλλος σου προσφέρει πολλά, αλλά και τι εσύ του προσφέρεις! είναι άδικο να σε αγαπάει κάποιος να κάνει όνειρα και εσυ να τον παραμυθιάζεις!, είδη βλέπεις ότι η αγάπη πληγώνει, άρα;; μην το κάνεις και εσυ , δεν θα σου δώσει χαρά απλά τι θα σου προσφέρει, πολλά άλλα μαζί, εγώ λέω αν θες μπορείς με τον πρώην να το συζητήσεις και ανάλογα πράτεις αλλά και πέρα από αυτό πρέπει εσύ να δεις τον εαυτό σου να είσαι καλά εσύ!!!, είναι κρίμα να ζεις στο ψέμμα..
Reply With Quote
corpuSdiam
νέο μέλος
corpuSdiam's Avatar

Σε ευχαριστώ επίσης που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στην ιστορία μου...Εν μέρει έχεις δίκιο.Αλλά ο νυν μου ήξερε που πάει να εμπλακεί όταν με πλησίασε.Και φυσικά δεν τον κορο'ι'δεύω.Του έχω πει ότι ο πρώην μου ξαναπροσπάθησε να με πλησιάσει.του είχα πει ότι τον αγαπούσα πολύ.Του είχα ζητήσει επίσης χρόνο για να σκεφτώ κάποια πράγματα.Αλλά δεν μου τον έδωσε...Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω. Από την μια ξέρω ότι τον πρώην μου τον αγαπάω τόσο πολύ αλλά δεν ξέρω ποτέ τι μου ξημερώνει μαζί του και από την άλλη έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου που μπορεί να με κάνει ευτυχισμένη...δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω...το μόνο που μου μένει είναι να περιμένω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει κάτι τέτοιο,αν εγώ η ίδια δεν αποφασίσω μέσα μου...
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

Η barbie, μπήκε στην παρέα στις 02-02-12, και έχει δημοσιεύσει 484 μηνύματα.

barbie is offline barbie is offline  
καλημέρα διχασμένη μας φιλενάδα!!!
η καρδιά είναι δύσκολο ως ακατόρθωτο να συμβαδίσει με την λογική.όσο και αν την πιέζεις όσο και αν γίνεσαι σκληρή.του κεφαλιού της πάντα θα κάνει. επέμενε στο να μείνεις για λίγο μόνη. ο νυν φοβάται ότι θα τον αφήσεις γ'αυτό δεν σου δίνει χρόνο.πρέπει να τον βεβαιώσεις ότι θέλεις να πάρεις αποφάσεις για την ζωή σου κ όχι να γυρίσεις στον πρώην. πρέπει να σκεφτείς καρδια μου,να σκεφτείς πολύ....σκέψου γύρω από αυτά : ποιός απο τους δύο θα αυτοθυσιαζόταν για σένα? ποιος από τους δύο μόλις του έλεγες ότι έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα θα έτρεχε αμέσως κοντά σου?? ποιανού η αγκαλιά είναι απάνεμο λιμάνι για σένα?? και το κυριότερο ποιος σου προσφέρει σιγουριά?? με ποιον θα ξυπνάς ψυχικά ήρεμη και όχι με έναν κόμπο στο στομάχι μήπως εξαφανιστεί με το έτσι θέλω απο΄την ζωή σου???? και μια προσωπική συμβουλή : το πάθος κάποια στιγμή φεύγει αλλά και ζωή χωρίς πάθος είναι ζωή νεκρή .. που σημαίνει μέσα σου έχεις διαλέξει αλλά πρέπει να ηρεμήσεις και από τους 2 για να "δεις" την επιλογή σου.
ποτέ στη ζωή σου να μη φοβάσαι να το τολμάς.μα να μην τολμάς να φοβάσαι..
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων