Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 21:57 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Πάω να τρελαθώ!!! Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
celina
Θεσσαλονίκη
celina's Avatar

Η celina, μπήκε στην παρέα στις 01-03-12, μας γράφει από Θεσσαλονίκη, είναι 26 ετών, Σκορπιός στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 81 μηνύματα.

celina is offline celina is offline  
Προεπιλογή Πάω να τρελαθώ!!!
Καλησπέρα σας καλό μήνα και καλό καλοκαίρι σε όλους μας, εκτός απο μένα....Το λέω αυτό γιατί φίλες μου είμαι στα πρόθυρα να εγγαταλείψω σπίτι και γονείς να πω λόγια που δεν έχουν ακούσει ποτέ απο μένα και να μη ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί!!!!!!!! Στις αρχές του Ίούνη βρήκα μια δουλειά στο Μαρμαρά εδώ στη Χαλκιδική όπου ο τύπος στην αγγελεία και απο κοντά εκτός απο πρόσληψη - ασφάληση μου έταξε και 1200 ευρώ το μήνα! Εγώ ως χαιβάνι μεγάλο που είμαι τον πίστεψα.Η μάνα μου μου είπε πρίν πάω να δουλέψω εκεί αν δεις οτί κάτι δεν πάει καλά ή δεν σ' αρέσει φύγε,αυτή τη στιγμή θέλεις την εμπειρία και όχι τα χρήματα.Καλά; καλά. Με τα πολλά μιλάω μαζί του και την πέρνω μετά να της πω τι είπαμε..Μου λέει δεν βλέπω κάτι μη ξεκαθαρισμένο λεώ μένω μου λέει καλη αρχή και όλα καλά.Στο τέλος της πρώτης βδομάδας και αφού εγώ είχα κλάψει ουκ ολίγες φορές απο το άνχος και τα νεύρα έρχονται να μου φέρουν τη βαλίτσα μου, μιλάμε τους λέω τι γίνεται, τον κινέζο αυτοί...Με τα πολλά ζητάω τα λεφτά απ' αυτόν και μου λέει πως δεν έχω θα σου δώσω μες τη βδομάδα έναντι???!! Λέω πόσο θα είναι αυτό μου λέει ανάλογα με τη δουλεία που θα έχει,με τα πολλά απο τα 280 που έπρεπε να πάρω μου δίνει 100 γιατι του είπα ότι αφού δεν έχει δουλεία και λεφτά να με πληρώνει φεύγω. Την Παρασκεύη στις 22 που δούλεψα τελευταία μέρα του είπα μέχρι τη Τρίτη θέλω 500 ευρώ γιατί είναι μεγάλη ανάγκη και τα χρειάζομαι,αφού ξερόβηξε μου είπε πως δεν μπορεί και μου έδωσε 50 ερώ ακόμα.Στο σύνολο τα χρήματα που πήρα 15 μέρες που δούλεψα ήταν αυτά:150 ευρώ!! Να σας πω εδώ ότι όσο έπαιζε το euro μέρα παρα μέρα το μαγαζί ήταν γεμάτο, οι τιμές ήταν τσιμπιμένες και το βράδυ έβγενε για ποτό με τους υπολοιπούς απ' το προσωπικό! Όπως καταλαβαίνεται κάποια στιγμή μου την έδωσε και τα μάζεψα την επομένη (το Σάββατο δλδ) και έφυγα... Σήμερα που πήγα στον ΟΑΕΔ να δω τι γίνεται με τη κάρτα ανεργείας μου μου είπαν πως αυτός δεν μου έκανε ποτέ πρόσληψη ενώ όταν μια μέρα τον είχα ρωτήσει γιατί του είχα αφίσει όλα τα χαρτιά μου η απάντηση του ήταν: Ναι σου έκανα και χρειάζεται να την υπογράψεις.....Μέσα στα νεύρα τον πέρνω και τι μου λέει κορίτσια με ύφος χαλαρό; Είχα σκοπό να σου κάνω αυτό το μήνα δλδ τον Ιούλιο και σαν να μην έφταναν αυτά μου είπε ότι με θέλει πάλι πίσω... Όταν μήλισα με τη μάνα μου μου είπε το ήξερα και μου ήταν δεδομένο ότι δεν σου είχε κάνει.Να προσθέσω έδω ότι όταν είχα μηλίσει με το πατέρα μου επειδή και αυτός δούλευε σε δουλειές που δεν τον πληρώναν μου είπε ότι υπάρχει τρόπος να τα πάρουμε τα λεφτά και ότι κάτι δεν του άρεζε σ όλο αυτό, όταν τον ρώτησα πες μου εμένα είναι η πρώτη φορά που δουλεύω δεν ξέρω τι γίνεται μου λέει θα τα πούμε απο κοντά...

Αυτό που θέλω να πω είναι πως οι μόνοι άνθρωποι που μπορέι κανείς να εμπιστεύεται στη ζωή του όπως λένε όλοι ότι τάχα είναι οι γονείς σου για μένα πλέον δεν ισχύει... Αυτοί που υποτύθεται ότι προστατεύουν τα παιδιά τους και ότι τα προετοιμάζουν εμένα μου την έφεραν πισόπλατα ή τουλάχιστον έτσι νιώθω.Και ο μόνος λόγος που πιστεύω πως μου λέγανε να μείνω είναι επειδή δεν συμπαθούν το δικό μου και πιστευάν πως έτσι θα καταφέρουν να μας χωρίσουν... Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα μου κορίτσια;
Reply With Quote
lolly
νέο μέλος
lolly's Avatar

Η lolly, μπήκε στην παρέα στις 18-06-12, και έχει δημοσιεύσει 32 μηνύματα.

lolly is offline lolly is offline  
Αν κατάλαβα καλά είχες κάνει μια συμφωνία για δουλειά και ο τύπος δε σε πλήρωσε ούτε έκανε πρόσληψη που να αποδεικνύει οτι εργάστηκες εκεί...και οι γονείς σου ενώ το είχαν ψυλλιαστεί δε σου είπαν τίποτα επειδή δε συμπαθούν τον δικό σου...
Από τη στιγμη που δουλεύεις πρώτη φορά από που να ήξερες κι εσύ τι θα γινόταν, λεφτά μην περιμένεις να δεις απο αυτόν γιατί και νομικά να κινηθείς φαντάζομαι περισσότερα θα χαλάσεις με δικηγόρους παρά θα πάρεις πίσω....μπορείς να δυσφημίσεις το μαγαζί του ξέρω γω..
Όσον αφορά τους γονείς σου, ότι κίνητρο και να είχαν, άλλη φορά μην τους εμπιστεύεσαι τυφλά, το οτι σε αγαπάνε και θέλουν το καλό σου δε σημαίνει οτι οτι παίρνουν τις σωστές αποφάσεις για σενα..εννοώ και πρόθεση να σε βοηθήσουν να είχαν, το οτι είναι γονείς σου δε σημαίνει απαραίτητα οτι θα μπορούν να πέσουν μέσα πάντα, ή οτι θα σε συμβουλεύουν πάντα σωστά, γιατί απο τα λάθη μαθαίνουμε μόνοι μας και δε την πατάμε ξανά...άμα όντως το έκαναν αυτό για να σε στείλουν μακριά απο τον δικό σου, άλλη φορά μην τους λες και πολλά προσωπικά, αλλά ακόμα καλύτερα άμα βλέπεις οτι θέλουν να διαμορφώνουν τη ζωή σου κράτα τους στην απέξω..Άλλη φορά άκου τον εαυτό σου και αυτές τις κατινιές να τους τισ κόψεις.. το ίδιο και με τη δουλειά, όπου ακούς πολλά λεφτά, ταξίδια και πολλές ανέσεις μην τα πολυπιστεύεις..
Και αυτό που σου είπε ο πατέρας σου οτι θα τα συζητήσετε από κοντά δεν κατάλαβα, όταν γυρίσεις εσύ σπίτι σου? τώρα που είσαι?
Πάντως αυτοί οι λεφτάδες-επιχειρηματίες που πιάνουν κορόιδο κόσμο μόνο και μόνο για να μην ξοδεύονατι πραγματικά μου τη δίνουν..και όλη αυτή η νοοτροπία...Άμα δεν δεχόταν κανείς να δουλεύει για ψίχουλα, τότε θα υποχρεώνονταν να πληρώνουν κανονικά...το θέμα είναι οτι όλοι έχουμε ανάγκη απο δουλειά, οπότε και τα ψίχουλα μας φαίνοντα δίκαια...
Last edited by lolly; 04-07-12 at 20:27..
Reply With Quote
celina
Θεσσαλονίκη
celina's Avatar

Η celina, μπήκε στην παρέα στις 01-03-12, μας γράφει από Θεσσαλονίκη, είναι 26 ετών, Σκορπιός στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 81 μηνύματα.

celina is offline celina is offline  
Έχεις πραγματικά δίκιο σε ό.τι είπες απλώς ένα πράγμα που δεν διεκρίνισα είναι ότι οι γονείς μου δεν είναι σαν όλους τους κοινούς γονείς που μπορείς με λίγη καλή θέληση να τους στρώσεις και να τους "κάνεις ό,τι θέλεις" εσύ και ειδικά η μάνα μου.Αυτή απο πάντα με ενταγωνίζεται για το τίποτα, πάντα ήταν ψυχρή μαζί μου και πάντα πιστεύει πως η γνώμη της είναι η σωστή και πως μόνο αυτή είναι η έξυπνη επειδή όλα τα ξέρει και όλα τα προβλέπει..Δεν έχω περάσει καλά χρόνια μαζί της και ποτέ δεν έχουμε μηλήσει σαν μάνα με κόρη γιατί πάντα ξεκινούσε μια ήρεμη συζήτηση και στη συνέχεια έχωνε ύκτο και ειρωνία μέσα στη συζήτηση.Και ενώ είχα μια καλύτερη σχέση με το πατέρα μου αυτή τον έχει επιρρεάσει τόσο πολύ που έγινε και αυτό ίδιος μαζί της...Αύτα ήθελα να ξέρεται για τους γονείς μου... Τώρα όσο αφορά για το που είμαι είμαι στο σπίτι μαζί τους και για να περάσω τη μέρα μου κάνω της δουλειές του σπιτιού και αυτή είναι μες τη χαρά όταν βλέπει το σπίτι καθαρό! Δεν ξέρω...Πραγματικά βλέπω άλλα κορίτσια πως είναι με τη μάνα τους σαν φίλες και ζηλέυω απίστευτα πολύ! Αλλά όχι με τη κακή έννοια αλλα με την έννοια ότι θα ήθελα και γω πάρα πολύ να μπορούσα να της μηλήσω..Αλλα μετά απο τόσα χρόνια, και μετά απο τέτοιες συμπεριφορές να σας πω δεν μου λείπει και τόσο πολύ γιατί πλέον δεν την νιώθω ως μάνα μου.Απλά έτσι πρέπει να τη λέω... Συγνώμη που σας λέω πράγματα άσχετα με το θέμα απλά ήθελα να έχετε μια εικόνα για τους γονείς μου και να μην κατηγορηθώ γι αυτά που γράφω και ίσως ότι μπορεί να μήλησα άσχημα γι αυτούς..
Reply With Quote
Εβελινακι
νέο μέλος
Εβελινακι's Avatar

Η Εβελινακι, μπήκε στην παρέα στις 16-11-17, και έχει δημοσιεύσει 7 μηνύματα.

Εβελινακι is online Εβελινακι is online  
Για τους γονεις σου δεν μπορουμε να πουμε και πολλα..Ειναι πολλα που πρεπει να αναλυθουν για να καταλαβουμε το πλαισιο της σχεσης..Οσο για τη δουλεια,σε καταλαβαινω,αυτα ομως ειναι μαθηματα για αργιτερα.Τωρα θα ξερεις...
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2017 Jelsoft Enterprises Limited