Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 10:28 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Ο πατέρας μου και τα νεύρα του Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
floralgirl
νέο μέλος
floralgirl's Avatar

Η floralgirl, μπήκε στην παρέα στις 01-01-13, και έχει δημοσιεύσει 3 μηνύματα.

floralgirl is offline floralgirl is offline  
Προεπιλογή Ο πατέρας μου και τα νεύρα του
Γειά σας είμαι 22 χρονών και εδώ και 6-7 χρόνια έχω παρατηρήσει πως η συμπεριφορά του πατέρα μου έχει αλλάξει πάρα πολύ,όχι μόνο προς εμένα αλλά και γενικά προς όλη την οικογένεια!Είναι φιλότιμος άνθρωπος που θα τρέξει για όλους και πιστεύω μας αγαπάει αλλά από τότε που βγήκε στην σύνταξη,έχει συνέχεια νεύρα και τα βάζει με όλους,συνήθως υποδείξεις κάνει φωνάζοντας δείχνοτας πως έχει δίκιο ακόμη και ας μην έχει.Ευτυχώς εγώ σπουδάζω σε άλλη περιοχή,και η μόνη επικοινωνία που έχουμε είναι μέσω τηλεφώνου όπου και όταν μιλάμε για λίγο είναι μια χαρά.
Όποτε όμως πηγαίνω στο πατρικό μου ή και από αυτά που μου λέει η μητέρα μου από το τηλέφωνο,όλο φωνάζει,όλο κάνει υποδείξεις και γενικά θέλει να φαίνεται πως είναι ο αρχηγός της οικογένειας. Ίσως να ήταν έτσι και πριν στην σύνταξη δεν το γνωρίζω όμως επειδή έλειπε αρκετές μέρες λόγω της δουλείας του, και όταν ερχόταν φυσικό ήταν να του λείπαμε και να μην νευρίαζε τόσο,και ίσως και να τα έβαζε με τους συναδέλφους του και να εκτονωνωταν εκεί..δε το γνωρίζω.
Είναι συνέχεια στην τηλεόραση,την έχει τέρμα και πίνει περισσότερο από ότι παλιά
Έχω επίσης άλλα 2 αδέρφια,εκ των οποίων τον πρώτο,συνεχώς τον υποτιμάει..όχι όμως μπροστά του..πίσω από την πλάτη του, το ίδιο κάνει και για την μητέρα μου αλλά αυτής της τα λέει μπροστά της, και στον άλλον μου αδερφό μπορεί να του λέει καμιά φορά καμιά κουβέντα αλλά του έχει αδυναμία και τον έχει ως πρότυπο.
Αυτή η κατάσταση,συνεχίζεται εδώ και καιρό,σε σημείο να είμαι στο σπίτι μου για διακοπές,να είμαι στο δωμάτιο μου να διαβάζω με ωτοασπίδες και στα μέσα δωμάτια να γίνεται ένας πανικός.Έχουμε κάνει προσπάθειες να του μιλήσουμε και να πάμε κατά κάποιων τρόπο με τα νερά του,αλλά μπορέι να αλλάζει για λίγο αλλά μετά ξαναγίνεται ο ίδιος.
Έχω σχέση εδώ και 1 χρόνο και λόγο ότι συγκατοικούμε με τον φίλο μου εκεί που σπουδάζουμε,παρατηρώ ότι μερικές φορές έχω αρχίσει και κάνω και εγώ σαν τον πατέρα μου,να νευριάζω δηλαδή και να μου φταίνε ολα. Δεν θέλω ΦΥΣΙΚΑ να μοιάσω στον πατέρα μου και κάνω όσο το δυνατόν προσπάθειες να μειώνω τις εντάσεις!!!
Γενικά η οικογένεια μας είναι μια χαρά και σαν άνθρωποι και σε όλα , τόση γκρίνια πραγματικά δεν την αντέχω άλλο. Το ίδιο πιστεύω και οι άλλοι.

Κάποια βοήθεια βρε παιδιά;
Σας ευχαριστώ πολύ..
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

Η barbie, μπήκε στην παρέα στις 02-02-12, και έχει δημοσιεύσει 484 μηνύματα.

barbie is offline barbie is offline  
ίσως έχει νευρα επειδή βγήκε στην σύνταξη. ξέρεις η σύνταξη για πολλούς άντρες είναι όπως η κλιμακτήριος στις γυναίκες. ίσως να νιώθει άχρηστος πλέον.ίσως να νομίζει ότι έχει γεράσει απότομα.ίσως να του λείπει η δουλέια του. ίσως να πνίγεται στο σπίτι αν είχε μια δουλειά με έντονους ρυθμούς. γιατί δεν τον παρακινήτε να κάνει κάποιο χόμπι?? ή να ασχοληθεί με την κηπουρική?? κάτι που θα τον βγάζει από το σπίτι και θα απασχολέι τα χέρια και το μυαλό του. πρέπει όμως να του μιλήσετε σαν οικογένεια.να καταλάβει για την λάθος συμπεριφορά του. ίσως να του μιλήσει και ιδιαιτέρως ο αδελφός -πρότυπο.καλή συνεργασία από όλους σας και όλα θα έρθουν σιγα σιγα στους καθημερινούς ρυθμούς.
ποτέ στη ζωή σου να μη φοβάσαι να το τολμάς.μα να μην τολμάς να φοβάσαι..
Reply With Quote
floralgirl
νέο μέλος
floralgirl's Avatar

σ'ευχαριστώ πολύ barbie για την απάντηση και εγώ εκεί κατέληξα ότι μάλλον από τότε που
βγήκε στην συνταξη,νιώθει περίεργα και για αυτό ίσως αντιδράει έτσι. Ο αδελφός-πρότυπο όσο μπορεί του λέει κάποια πράγματα,ο πατέρας μου βέβαια μπορεί να λέει "έχεις δίκιο δεν έπρεπε" αλλά μετά θα βρεί κάτι άλλο για να αρχίσει να γκρινιάζει. 'Οπως π.χ. εχθές ήταν στον καναπέ και του ζήτησε η μητέρα μου να βγάλει την μπρίζα που ήταν δίπλα του και άρχισε πάλι να γκρινιάζει... Έλεος!
Εντομεταξύ να πω πως με τον αδερφό-πρότυπο τα πάω πολύ καλά,και στην γιορτή του του είχα φτιάξει μια καρτούλα που ήταν και καλά κάτι σαν "βραβείο". Και από τότε που ο πατέρας μου το είδε και θέλει να τον παινέψει λέει "ο επιστήμονας...ε έιναι μυαλό πάει τελείωσε" και το λέει συνέχεια (κάθε μέρα) σε σημείο να με έχει κάνει να νιώθω άσχημα και να έχω μετανιώσει που του έκανα του αδερφού μου αυτό το δώρο!! Ξέρω πως δεν θα έπρεπε να νιώθω ζήλια για τον αδερφό μου,αλλά ο τρόπος που μιλάει ο πατέρας μου για αυτόν,μας κάνει όλους τους άλλους να φαινόμαστε άχρηστοι και διανοητικά καθυστερημένοι...
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

ε τότε γλυκιά μου πρέπει να μιλήσεις στον πατέρα σου. κάντε έναν όμορφο περίπατο οι 2 σας ή πιείτε έναν καφέ σε ένα σημείο της πόλης που του αρέσει ,και άνοιξε του την καρδιά σου.
Reply With Quote
floralgirl
νέο μέλος
floralgirl's Avatar

δεν είναι και τόσο εύκολο όσο φαίνεται barbie σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

κανένα πρόβλημα δεν είναι εύκολο γλυκιά μου και ειδικά όταν βασανίζει την αρμονία της οικογένειας. αλλά δεν το βάζουμε κάτω .ούτε όμως εθελοτυφλούμε. το καλύτερο είναι μια ήρεμη συζήτηση όταν και ο πατέρας σου είναι στις καλές του.μια σοβαρή πλήγη αμέσως την θεραπέυουμε όσο και αν φοβόμαστε τον γιατρό με το νυστέρι.
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων