Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 00:15 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Η μητέρα μου δεν δέχεται τη σχέση μου Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
nantia
νέο μέλος
nantia's Avatar

Η nantia, μπήκε στην παρέα στις 22-02-12, είναι 23 ετών, και έχει δημοσιεύσει 5 μηνύματα.

nantia is offline nantia is offline  
Lightbulb Η μητέρα μου δεν δέχεται τη σχέση μου
Γειά σας,είμαι καινούρια και θα ήθελα τη βοήθειά σας (αυτός είναι και ο λόγος που έκανα την εγγραφή)
Είμαι 17 χρονών και έχω σχέση με ένα αγόρι 5 χρόνια μεγαλύτερό μου.Είμαστε 2,5 χρόνια μαζί και πραγματικά είμστε πολύ καλά...
Οι γονείς μου δεν ήξεραν τίποτα γιατί δεν είχαμε πότε τόσο φιλική σχέση ώστε να μπορώ να τους πω για τα προσωπικά μου.Δεν σας κρύβω βέβαια και το φόβο μου για την αντίδρασή τους...
Το μοναδικό άτομο που ήξερε από την αρχή τα πάντα για τη σχέση μου ήταν η ξαρέρφη μου,γεγονός που αποδείχθηκε αργότερα το μεγαλύτερό μου λάθος...Η ξαδέρφη μου είπε τα πάντα στη μάνα της κι εκέινη με τη σειρά της τα είπε στν αδερφή της,τη μητέρα μου...
Η μητέρα μου, τώρα, το παιδί το ξέρει αρκετά καλά και το συμπαθούσε...Όταν, όμως, έμαθε για τη σχέση μας άρχισε να μου λέει αρχικά ότι δεν με εμπιστέυεται πια γιατί της έιπα ψέματα....
Τώρα υπάρχουν κάποιες περίοδοι που το θυμάται κι αρχίζει να μου λεέι διάφορα,ενώ άλλες φορές το ξεχνάει και περνάει αρκετός καιρός χωρίς να αναφέρει κάτι...
Όταν βέβαια ανοίγει κουβέντα δεν αρνούμαι τίποτα αλλά ούτε και επιβεβαιώνω τα όσα λέει..κρατάω ουδέτερη στάση μέχρι να της περάσει...
Το θέμα, όμως είναι ότι δεν αντέχω άλλο...Νιώθω ότι πνίγομαι...Κάθε φορά που θέλω να βγώ με το αγόρι μου πρέπει να καταστρώσω ολόκληρο σχέδιο έτσι ώστε να έιμαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν πρόκειται να καταλάβει το παραμικρό...Δεν είναι,όμως, κατάσταση αυτή...θέλω να μπορώ να βγαίνω μαζί του χωρίς να φοβάμαι μην τυχών με δει κάποιος γνωστός και το μάθει η μητέρα μου...
Το ξέρω ότι με αγαπαέι και θέλει το καλό μου αλλά δεν μου αφήνει χώρο να ανασάνω και να ζήσω τη ζωή μου...
Όσο για τον πατέρα μου δεν έχει ιδέα-έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Sorry για το μέγεθος αλλά πιστεύ ότι έπρεπε να τα γνωρίζετε όλα...
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω τη γνώμη σας(Να της μιλήσω ανοιχτά ή όχι
Reply With Quote
Marizw (Δήμητρα)
τακτικό μέλος
Marizw's Avatar

Η Δήμητρα, μπήκε στην παρέα στις 16-02-12, και έχει δημοσιεύσει 82 μηνύματα.

Marizw is offline Marizw is offline  
Αγαπητη Ναντια πραγματικα εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση.Διοτι οι γονεις ειναι αυτους που πρεπει να κερδισουμε πρωτα οταν κανουμε οτιδηποτε κ επισης ειναι οι μονοι αν8ρωποι που η γνωμη τους μας επιρεαζει πολυ.Εσυ εκανες το λα8ος αν μην το πεις στην μαμα σ απο την αρχη με αποτελεσμα τωρα που το εμα8ε να μην σε εμπιστευεται γιατι ειναι πολυς καιρος κ ακομα περισσοτερα ψεματα.Και πιστευω οτι το ψεμα σου την εχει πειραξει περισσοτερο απο ολα κ τωρα ξεσπαει στην σχεση σου.Σε καταλαβαινω γιατι και εγω ειμαι στην ηλικια σ και α εχω παιδι 6 χρονια μεγαλυτερο κ δν 8α μπορουσα να φανταστω να μν τ πηγαινει καλα με τους δικους μ.Τωρα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις σοβαρα με την μητερα σου και να της εξηγησεις το πως νιω8εις για αυτο το ατομο και πως δινει νοημα στην ζωη σ.Απο κει και περα δεν τα εχετε ενα μηνα αλλα 2,5 χρονια κ πιστεψε με στεκει περισσοτερο.Εξηγησε της οτι την 8ελεις διπλα σ κ οχι εναντιον σ για κατι τοσο ομορφο που σου συμβαινει.Τελος πες της οτι εκανες μεγαλο λα8ος που δεν της το ειπες απο την αρχη αλλα δεν ηκερες την αντιδραση της.Και 8α δεις καντε μια ωριμη κ ηρεμη συζητηση κ μν ανησυχεις παντα βγαινει σε καλο
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

Η barbie, μπήκε στην παρέα στις 02-02-12, και έχει δημοσιεύσει 484 μηνύματα.

barbie is offline barbie is offline  
οι γονείς μας βλέπουν όσα χρόνια και να περάσουν σαν τα νεογέννητα μωράκια τους,που είναι αβοήθητα και θέλουν την πλήρη φροντίδα τους. η μαμά σου έπαθε σοκ ΄όταν άκουσε για την σχέση σου γιατί συνειδητοποίησε ότι το αγγελάκι της έχει γίνει πλέον μια ολοκληρωμένη γυναίκα και μετά από αυτό φοβάται μην πληγωθείς αν θα σου συμπεριφερθεί άσχημα ή αν δεν σε σεβαστεί.και επίσης πληγωθηκε γιατί δεν ήταν η 1η που έμαθε τα όμορφα νέατης κόρης της.κάτσε και μίλα της γλυκιά μου και δες την σαν την κολλητή σου όχι σαν τον κέρβερο!!! δείξε της ότι είσαι αρκετά ώριμη να υποστηρίξεις την σχέση σου.θύμισε της πως ήταν αυτή στα 17 και πως αντιμετώπιζε τις σχέσεις τις και πως ήθελε να την καταλαβαίνουν οι γονείς της.

καλήν επιτυχία και να ξέρεις ότι οι γονείς εκτιμούν την ειλικρίνεια και την ωριμότητα.
tip:μην σε πιάσουν τα κλάμματα και όχι πείσμα=ανωριμότητα
ποτέ στη ζωή σου να μη φοβάσαι να το τολμάς.μα να μην τολμάς να φοβάσαι..
Reply With Quote
nantia
νέο μέλος
nantia's Avatar

Η nantia, μπήκε στην παρέα στις 22-02-12, είναι 23 ετών, και έχει δημοσιεύσει 5 μηνύματα.

Αγαπητη Ναντια πραγματικα εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση.Διοτι οι γονεις ειναι αυτους που πρεπει να κερδισουμε πρωτα οταν κανουμε οτιδηποτε κ επισης ειναι οι μονοι αν8ρωποι που η γνωμη τους μας επιρεαζει πολυ.Εσυ εκανες το λα8ος αν μην το πεις στην μαμα σ απο την αρχη με αποτελεσμα τωρα που το εμα8ε να μην σε εμπιστευεται γιατι ειναι πολυς καιρος κ ακομα περισσοτερα ψεματα.Και πιστευω οτι το ψεμα σου την εχει πειραξει περισσοτερο απο ολα κ τωρα ξεσπαει στην σχεση σου.Σε καταλαβαινω γιατι και εγω ειμαι στην ηλικια σ και α εχω παιδι 6 χρονια μεγαλυτερο κ δν 8α μπορουσα να φανταστω να μν τ πηγαινει καλα με τους δικους μ.Τωρα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις σοβαρα με την μητερα σου και να της εξηγησεις το πως νιω8εις για αυτο το ατομο και πως δινει νοημα στην ζωη σ.Απο κει και περα δεν τα εχετε ενα μηνα αλλα 2,5 χρονια κ πιστεψε με στεκει περισσοτερο.Εξηγησε της οτι την 8ελεις διπλα σ κ οχι εναντιον σ για κατι τοσο ομορφο που σου συμβαινει.Τελος πες της οτι εκανες μεγαλο λα8ος που δεν της το ειπες απο την αρχη αλλα δεν ηκερες την αντιδραση της.Και 8α δεις καντε μια ωριμη κ ηρεμη συζητηση κ μν ανησυχεις παντα βγαινει σε καλο
Αγαπητή Marizw ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση..Το θέμα δεν είναι ότι η μητέρα μου δεν τα πάει καλά μαζί του (τον γνωρίζει και μπορώ να πω ότι έχουν πολύ καλή σχέση).Απλά νομίζει ότι πρόδωσα την εμπειστοσύνη που μου έδειξε κρύβοντάς της κάτι τέτοιο...Δεν ευθύνομαι,όμως μόνο εγώ γι' αυτό....Δεν μου είχε αφήσει ποτέ το περιθώριο να της μιλήσω για την ζωή μου και πάντα μου έλεγε ότι είμαι πολύ μικρή ακόμα για να σκέφτομαι τους έρωτες...
Reply With Quote
nantia
νέο μέλος
nantia's Avatar

οι γονείς μας βλέπουν όσα χρόνια και να περάσουν σαν τα νεογέννητα μωράκια τους,που είναι αβοήθητα και θέλουν την πλήρη φροντίδα τους. η μαμά σου έπαθε σοκ ΄όταν άκουσε για την σχέση σου γιατί συνειδητοποίησε ότι το αγγελάκι της έχει γίνει πλέον μια ολοκληρωμένη γυναίκα και μετά από αυτό φοβάται μην πληγωθείς αν θα σου συμπεριφερθεί άσχημα ή αν δεν σε σεβαστεί.και επίσης πληγωθηκε γιατί δεν ήταν η 1η που έμαθε τα όμορφα νέατης κόρης της.κάτσε και μίλα της γλυκιά μου και δες την σαν την κολλητή σου όχι σαν τον κέρβερο!!! δείξε της ότι είσαι αρκετά ώριμη να υποστηρίξεις την σχέση σου.θύμισε της πως ήταν αυτή στα 17 και πως αντιμετώπιζε τις σχέσεις τις και πως ήθελε να την καταλαβαίνουν οι γονείς της.

καλήν επιτυχία και να ξέρεις ότι οι γονείς εκτιμούν την ειλικρίνεια και την ωριμότητα.
tip:μην σε πιάσουν τα κλάμματα και όχι πείσμα=ανωριμότητα
Αγαπητή Barbie,το καταλαβαίνω ότι μπορεί να ξαφνιάστηκε και να απογοητεύτηκε όταν το έμαθε,αλλά όπως και να 'χει κόρη της είμαι και πραγματικά η συμπεριφορά της μου φαίναται πολύ ακραία!!Έκανα λάθος και το καταλαβαίνω...Δεν μπορώ όμως να διαλέξω έναν από τους δύο,γιατί φοβάμαι ότι αν χρειαστεί να το κάνω δεν θα διαλέξω εκείνη...Με τον Παναγιώτη έχουμε περάσει πάρα πολλά και μέσα από αυτά έμαθα πόσο σημαντικός είναι για 'μένα...Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσει να το καταλάβει αυτό...Και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά σήμερα είπε και στον πατέρα μου ότι της έχω πει ψέματα για ένα θέμα και τώρα έχω να αντιμετωπίσω κι εκείνον!!Δεν μπορώ όμως να τους έχω απέναντί μου...Είμαι ευτυχισμένη και τους θέλω δίπλα μου...Το μόνο θετικό είναι ότι ο Παναγιώτης με καταλαβαίνει,δεν με πιέζει και είναι δίπλα μου...Με στιρίζει σε ότι κι αν αποφασίσω και μου είπε ότι αν θέλω μπορεί να έρθει και να τους μιλήσει κι εκέινος...Αρκεί λέει να μην στενοχωρούν το κοριτσάκι του
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

Η barbie, μπήκε στην παρέα στις 02-02-12, και έχει δημοσιεύσει 484 μηνύματα.

barbie is offline barbie is offline  
πάντως έπεσες διάνα στο παλικάρι. είναι πολύ όμορφο να έχεις τον ανθρωπό σου δίπλα σου.κούκλα μου ειλικρινά εσύ ξέρεις καλύτερα πως να το χειριστείς τοθέμα γιατί το ζεις. απλά σου έγραψα και πως μπορεί να είναι και η άλλη πλευρά. απλά μην αγχώνεσαι ίσα ίσα κάτι τέτοια εμπόδια ωριμάζουν την σχέση και εσένα.α! και σου προτείνω να μην ξαναεμπιστευτεις εύκολα συγγενή γιατί συνήθως την πατάς.
ποτέ στη ζωή σου να μη φοβάσαι να το τολμάς.μα να μην τολμάς να φοβάσαι..
Reply With Quote
nantia
νέο μέλος
nantia's Avatar

πάντως έπεσες διάνα στο παλικάρι. είναι πολύ όμορφο να έχεις τον ανθρωπό σου δίπλα σου.κούκλα μου ειλικρινά εσύ ξέρεις καλύτερα πως να το χειριστείς τοθέμα γιατί το ζεις. απλά σου έγραψα και πως μπορεί να είναι και η άλλη πλευρά. απλά μην αγχώνεσαι ίσα ίσα κάτι τέτοια εμπόδια ωριμάζουν την σχέση και εσένα.α! και σου προτείνω να μην ξαναεμπιστευτεις εύκολα συγγενή γιατί συνήθως την πατάς.
Σ ευχαριστώ πολύ barbie μου να 'σαι καλά...Όσο για τους συγγενείς πίστεψέ με το έχω πάρει το μάθημά μου
Reply With Quote
foufini
νέο μέλος
foufini's Avatar

Η foufini, μπήκε στην παρέα στις 28-02-12, Λέων στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 16 μηνύματα.

foufini is offline foufini is offline  
Nantia μου αντιμετωπισα αντιστοιχο προβλημα οταν ξεκινησε η δικη μου σχεση και ημουν περιπου στην ηλικια σου..Για μενα η μητερα σου δεν εχει δικαιωμα να σε κατηγορησει για τα ψεμματα που της ειπες εφοσον δεν ειχε προετοιμασει εκεινη καταλληλα το εδαφος για να της ανοιχτεις και να εξομολογηθεις πρωτα σε εκεινη αυτο το τοσο ομορφο πραγμα που σου συμβαινει...Και νομιζω πως θα βοηθησει αν της εξηγησεις τις αναστολες που ειχες για να της μιλησεις σχετικα με αυτο το ζητημα...
Σχετικα με σενα τωρα και εφοσον σε κανει ευτυχισμενη ο συγκεκριμενος ανθρωπος προσπαθησε να μη χαλασεις τη σχεσουλα σου! Ζησε το οσο πιο ομορφα γινεται! Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα και μεχρι τωρα που εχουν περασει 6 ολοκληρα χρονια δεν το εχω μετανιωσει ουτε στιγμη!!!
Reply With Quote
serhan yavas
νέο μέλος
serhan yavas's Avatar

Η serhan yavas, μπήκε στην παρέα στις 09-04-12, και έχει δημοσιεύσει 24 μηνύματα.

serhan yavas is offline serhan yavas is offline  
erotisei esy i i mana sou kimate mazi tou esy opote nai men eisai aniliki alla prosexe min einai dikio tis manas sou kai emena legan alla den akouga episeis entajei i pisteyeis oti tha pantreytite to flert kalo einai gia pantrepsou na doume
Reply With Quote
ivi07
νέο μέλος
ivi07's Avatar

Η ivi07, μπήκε στην παρέα στις 15-08-12, και έχει δημοσιεύσει 8 μηνύματα.

ivi07 is offline ivi07 is offline  
Αγαπητη Ναντια,κατι παρομοιο συνεβαινε και μ μενα...απο τα 16 μου τα εχω μ ενα παιδι 5 χρονια μεγαλυτερο μου..ειμαστε μαζι 2,5 χρονια..ειχαν αντιρρηση οι γονεις μου γ αυτην την σχεση..προσπαθουσα να το κρυψω αλλα δεν γινοταν..το ειπα στην μητερα μου αλλα αυτη παλι τα δικα της..ακομα ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα τουλαχιστον τωρα αρχιζει καπως να το αποδεχεται..ξερει οτι ειμαι με καποιον και οτι αν βγω θα ειμαι μαζι του..παλι προσεχουμε με το αγορι μου αλλα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα..θελει χρονο..και συ πρεπει να βρεις το θαρρος να της το πεις και να την κανεις να καταλαβει πως οτι και να κανει εσυ θα εισαι μαζι του...πρεπει να την κανεις τουλαχιστον να το αποδεχτει παρολο που εχει αντιρρηση...δηλαδη ειναι καλυτερο να της λες ψεματα οταν βγαινεις και με ποιον εισαι απο το να ξερει οτι εισαι με το αγορι σου?και μην ανακατευεις συγγενης για οτι θες να κανεις γιατι ο καθενας κοιταει το τομαρι του και πως θα δειχτει καλυτερος!τις δικες σου στιγμες θα τις κρατας μονο για τον εαυτο σου!
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων