Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 12:57 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Σειρές! Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Η Paradise Lost, μπήκε στην παρέα στις 25-06-13, και έχει δημοσιεύσει 242 μηνύματα.

Paradise Lost is offline Paradise Lost is offline  
Σε καταλαβαίνω, σε έχει επηρεάσει και σένα, η όλη κατάσταση.
Εγώ είμαι ακόμα χειρότερα. Έχω 46άρα τηλεόραση με πλήρη εξάρτηση, και έχω καταντήσει να παρακολουθώ τον Πρετεντέρη (εντάξει αστειεύομαι για τον Πρετεντέρη) ή ότι σερβίρει η τηλεόραση.
Η τελευταία ταινία που είχα δεί (σε DVD) ήταν πριν αρκετό καιρό, ήταν cartoun, και συγκεκριμένα με κάτι φίλους είχαμε δει το "Ψηλά στον Ουρανό" (γνήσιος τίτλος "Up"), ξέρεις αυτό που ο πρωταγωνιστής Mr. Fredricksen μοιάζει καταπληκτικά, με τον Ζάχο Χατζηφωτίου. Ήταν μια καλή ταινία για απόδραση από τη πραγματικότητα.
Αλήθεια έχεις πάει τα τελευταία χρόνια στο πλανητάριο;
Αααα κακώς.Γιατί έτσι;Εγώ θα εκμεταλλευόμουν τέτοια τηλεόραση στο έπακρο.
Αχ το είδα το up.....
Μου άρεσε πολύ...απίστευτα γλυκούλικη!
Χαχχαχα όντως μοιάζει,δεν το είχα σκεφτεί.
Πλανητάριο έχω να πάω χρόνια και αυτό γιατί μένω σε μικρή πόλη και εδώ αυτά είναι πολυτέλειες.Αδικία!!!!
Εσύ έχεις πάει πρόσφατα;
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 379 μηνύματα.

Stamatis is offline Stamatis is offline  
Και το παλιό ήταν εντυπωσιακό για την εποχή του. Μάλιστα το τότε μηχάνημα προβολής το έχουν εκθέσει σε ένα ξεχωριστό χώρο. Αν το θυμάσαι, ένα μακρόστενο μαύρο πράγμα με δύο μεγάλες σφαίρες στα άκρα του, που είναι γεμάτες με δεκάδες φακούς γύρο τους.
Τώρα πια μετά την ανακαίνιση, ο θόλος είναι μεγαλύτερος, οι θέσεις περισσότερες, και υπάρχουν δυο συστήματα προβολής:
1) Προβολή με 6 προτζέκτορες Barco παρακαλώ (κορυφαίοι τουλάχιστον για την εποχή που επιλέχτηκαν, η τεχνολογία καλπάζει, και όπως ξέρουμε ο εχθρός του καλού το καλύτερο), που είναι εγκατεστημένοι στους "πρόποδες" του θόλου και εκπέμπουν σταυρωτά.
2) Το δεύτερο σύστημα είναι το λεγόμενο iMAX. Πρόκειται για ένα φακό στο κέντρο της αίθουσας που πρακτικά προβάλει σε γωνία 180 μοιρών!. Η προβολή με αυτό το σύστημα γίνετε στα 60 καρέ το δευτερόλεπτο (έναντι της κλασικής προβολής των 24). Ο θάλαμος των κινηματογραφιστών είναι καλυμμένος από τζάμια, για να είναι ορατός στους διερχόμενους, και να βλέπουν τα εντυπωσιακά μηχανήματα. Κάτι που επίσης εντυπωσιάζει είναι η μπομπίνα που είναι σε μέγεθος ροτόντας.
Τέλος πάντων για να μη μακρηγορώ, το δεύτερο σύστημα είναι πολύ ποιό εντυπωσιακό, με μεγαλύτερη φωτεινότητα, και καλύτερη διαύγεια.
Μία από τις προβολές που δεν θα ξεχάσω, είναι η "Ακραία αθλήματα". Να βλέπεις τον snowboarder με την κάμερα επάνω του σε απόκρημνες περιοχές, και να σου κόβετε η ανάσα. Πραγματικά το ζεις αυτό που βλέπεις.
Επειδή στο σύστημα αυτό η μπομπίνα εκτίθεται αναγκαστικά στις εξωτερικές συνθήκες, ενδέχεται να περάσει και κάποια τρίχα από το σύστημα προβολής, η οποία στον τεράστιο θόλο φαίνεται σαν κορμός δέντρου. Νομίζω ότι ένα από τα προσόντα ενός ιδανικού κινηματογραφιστή, είναι να μη μαδάει.
Μέσα στο Ευγενίδειο ίδρυμα (όπου στεγάζεται και το πλανητάριο) βρίσκετε και ένα κατάστημα με είδη δώρων για ανθρώπους με ανήσυχα μυαλά. Μικρές μηχανικές λατέρνες σε μέγεθος σπιρτόκουτου, που βγάζουν κανονική μουσική, σπαζοκεφαλιές, παιχνίδια φυσικής, και μικροτεχνολογίας. Είναι ότι πρέπει για μετά τη προβολή έστω για δεις μόνο (αν καταφέρεις να αντισταθείς στο πειρασμό να πάρεις κάτι).
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Η Paradise Lost, μπήκε στην παρέα στις 25-06-13, και έχει δημοσιεύσει 242 μηνύματα.

Και το παλιό ήταν εντυπωσιακό για την εποχή του. Μάλιστα το τότε μηχάνημα προβολής το έχουν εκθέσει σε ένα ξεχωριστό χώρο. Αν το θυμάσαι, ένα μακρόστενο μαύρο πράγμα με δύο μεγάλες σφαίρες στα άκρα του, που είναι γεμάτες με δεκάδες φακούς γύρο τους.
Τώρα πια μετά την ανακαίνιση, ο θόλος είναι μεγαλύτερος, οι θέσεις περισσότερες, και υπάρχουν δυο συστήματα προβολής:
1) Προβολή με 6 προτζέκτορες Barco παρακαλώ (κορυφαίοι τουλάχιστον για την εποχή που επιλέχτηκαν, η τεχνολογία καλπάζει, και όπως ξέρουμε ο εχθρός του καλού το καλύτερο), που είναι εγκατεστημένοι στους "πρόποδες" του θόλου και εκπέμπουν σταυρωτά.
2) Το δεύτερο σύστημα είναι το λεγόμενο iMAX. Πρόκειται για ένα φακό στο κέντρο της αίθουσας που πρακτικά προβάλει σε γωνία 180 μοιρών!. Η προβολή με αυτό το σύστημα γίνετε στα 60 καρέ το δευτερόλεπτο (έναντι της κλασικής προβολής των 24). Ο θάλαμος των κινηματογραφιστών είναι καλυμμένος από τζάμια, για να είναι ορατός στους διερχόμενους, και να βλέπουν τα εντυπωσιακά μηχανήματα. Κάτι που επίσης εντυπωσιάζει είναι η μπομπίνα που είναι σε μέγεθος ροτόντας.
Τέλος πάντων για να μη μακρηγορώ, το δεύτερο σύστημα είναι πολύ ποιό εντυπωσιακό, με μεγαλύτερη φωτεινότητα, και καλύτερη διαύγεια.
Μία από τις προβολές που δεν θα ξεχάσω, είναι η "Ακραία αθλήματα". Να βλέπεις τον snowboarder με την κάμερα επάνω του σε απόκρημνες περιοχές, και να σου κόβετε η ανάσα. Πραγματικά το ζεις αυτό που βλέπεις.
Επειδή στο σύστημα αυτό η μπομπίνα εκτίθεται αναγκαστικά στις εξωτερικές συνθήκες, ενδέχεται να περάσει και κάποια τρίχα από το σύστημα προβολής, η οποία στον τεράστιο θόλο φαίνεται σαν κορμός δέντρου. Νομίζω ότι ένα από τα προσόντα ενός ιδανικού κινηματογραφιστή, είναι να μη μαδάει.
Μέσα στο Ευγενίδειο ίδρυμα (όπου στεγάζεται και το πλανητάριο) βρίσκετε και ένα κατάστημα με είδη δώρων για ανθρώπους με ανήσυχα μυαλά. Μικρές μηχανικές λατέρνες σε μέγεθος σπιρτόκουτου, που βγάζουν κανονική μουσική, σπαζοκεφαλιές, παιχνίδια φυσικής, και μικροτεχνολογίας. Είναι ότι πρέπει για μετά τη προβολή έστω για δεις μόνο (αν καταφέρεις να αντισταθείς στο πειρασμό να πάρεις κάτι).
Φυσικά και το θυμάμαι.:)
Ήταν υπέροχο και πρωτόγνωρο τότε...
Φαντάζομαι πόσο πιο ωραίο θα είναι αυτό που μου περιγράφεις...
Με όλα αυτά που μου ανέλυσες με έπεισες να πάω.
Το έχεις σκεφτεί να προωθείς προιόντα κτλ;
Το έχεις άνετα!Πάντως κάποια στιγμή θα το βάλω στο πρόγραμμα σίγουρο αυτό!
Παλιά σου έκοβε την ανάσα και φαινόταν τόσο αληθινό...
Τώρα με την τεχνολογία πόσο πιο ωραίο θα είναι άραγε;
Όσο για το κατάστημα που λες όταν πάω δεν νομίζω να μπορέσω να του αντισταθώ..
Γυναίκες και shopping πηγαίνουν μαζί!χιχι :p
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 379 μηνύματα.

Φυσικά και το θυμάμαι.:)
Ήταν υπέροχο και πρωτόγνωρο τότε...
Φαντάζομαι πόσο πιο ωραίο θα είναι αυτό που μου περιγράφεις...
Με όλα αυτά που μου ανέλυσες με έπεισες να πάω.
Το έχεις σκεφτεί να προωθείς προιόντα κτλ;
Το έχεις άνετα!
Ξέρεις είμαι ίδιο ζώδιο με τον Steve Jobs (ιδρυτής της Apple, και σχεδιαστής των ipod, ipad, κλπ, και ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ των μηχανημάτων του), και αυτό το έμαθα όταν διάβασα την βιογραφία του, και πριν φτάσω στη μέση του βιβλίου σκέφτηκα "ρε συ, αυτός ο μ@λ@κ@ς είναι ίδιος με μένα". Έπειτα ρώτησα τον ανιψιό μου που είναι τρελαμένος γενικότερα με την Apple την ημερομηνία γέννησης του, και bingo οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν.
Ξέρεις όταν ο Steve Jobs παρουσίαζε τα μηχανήματα του, στο ακροατήριο γινόταν χαμός.
Ευχαριστώ πάντως για τη φιλοφρόνηση. Βέβαια δεν θα μπορούσα ποτέ να προωθήσω με επιτυχία, κάτι που δεν θα ενθουσίαζε εμένα πρώτα.
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Ξέρεις είμαι ίδιο ζώδιο με τον Steve Jobs (ιδρυτής της Apple, και σχεδιαστής των ipod, ipad, κλπ, και ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ των μηχανημάτων του), και αυτό το έμαθα όταν διάβασα την βιογραφία του, και πριν φτάσω στη μέση του βιβλίου σκέφτηκα "ρε συ, αυτός ο μ@λ@κ@ς είναι ίδιος με μένα". Έπειτα ρώτησα τον ανιψιό μου που είναι τρελαμένος γενικότερα με την Apple την ημερομηνία γέννησης του, και bingo οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν.
Ξέρεις όταν ο Steve Jobs παρουσίαζε τα μηχανήματα του, στο ακροατήριο γινόταν χαμός.
Ευχαριστώ πάντως για τη φιλοφρόνηση. Βέβαια δεν θα μπορούσα ποτέ να προωθήσω με επιτυχία, κάτι που δεν θα ενθουσίαζε εμένα πρώτα.
Λογικό το βρίσκω που γινόταν χαμός κατά την παρουσίαση..
Γιατί δεν είναι μόνο η σχεδίαση αλλά και η προώθηση και αυτό είναι ταλέντο που δεν έχουν όλοι πιστεύω..
"Καλλιτεχνικό ζώδιο" πάντως ο Ιχθύς..
Τίποτα βρε..Και εννοείται πως για την σωστή προώθηση προιόντος ή μιας υπηρεσίας πρέπει όντως να μας ενθουσιάζει γιατί πιστεύω αυτό βγαίνει και στον κόσμο..
Το προωθείς με περισσότερο ζήλο..
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Sorry για την απουσία μου, βρισκόμουν σε έκτακτες ολιγοήμερες "διακοπές".
Ενδέχεται να λείψω από αύριο για λίγες ακόμα μέρες, και μετά θα είμαι συνέχεια εδώ.
Εσύ βρίσκεσαι στη βάση σου; σε διακοπές; ή η βάση σου είναι και χώρος διακοπών; (προηγουμένως είπες ότι είσαι από μια μικρή πόλη). Έχεις τη τύχη να βρίσκεσαι κοντά σε θάλασσα;

Γιατί δεν είναι μόνο η σχεδίαση αλλά και η προώθηση και αυτό είναι ταλέντο που δεν έχουν όλοι πιστεύω..
Από τα δύο πάντως για να είμαι ειλικρινής κατέχω πολύ καλύτερα το πρώτο.

Πολύ διαφημίζεται η ταινία "Εlysium", φαίνεται στο τρέιλερ να έχει καλά εφέ. Να είναι καλή άραγε; (πετάγομαι χαλαρά από το ένα θέμα στο άλλο).
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Sorry για την απουσία μου, βρισκόμουν σε έκτακτες ολιγοήμερες "διακοπές".
Ενδέχεται να λείψω από αύριο για λίγες ακόμα μέρες, και μετά θα είμαι συνέχεια εδώ.
Εσύ βρίσκεσαι στη βάση σου; σε διακοπές; ή η βάση σου είναι και χώρος διακοπών; (προηγουμένως είπες ότι είσαι από μια μικρή πόλη). Έχεις τη τύχη να βρίσκεσαι κοντά σε θάλασσα;

Από τα δύο πάντως για να είμαι ειλικρινής κατέχω πολύ καλύτερα το πρώτο.

Πολύ διαφημίζεται η ταινία "Εlysium", φαίνεται στο τρέιλερ να έχει καλά εφέ. Να είναι καλή άραγε; (πετάγομαι χαλαρά από το ένα θέμα στο άλλο).
Μια χαρούλα καλώς και έλειψες τότε..ήταν για καλό σκοπό.
Και συμβουλή μου να λείψεις κι άλλες μέρες και να τις περάσεις όσο καλύτερα μπορείς.
Έχουμε όλοι ανάγκη από ξεκούραση.
Εγώ ναι δυστυχώς στη βάση μου...αλλά μην έχω παράπονο έκανα και τις διακοπουλές μου..
Και δυστυχώς όχι πρέπει να παίρνω λεωφορειάκι για να πηγαίνω στην θάλασσα..
Που θα μου πάει κάποτε θα μένω σε μέρος κοντά σε θάλασσα...

Όσο για την ταινία δεν την έχω ακουστά αλλά θα την ψάξω να δω τι παίζειιιιι.
Ααα και θα έλεγα πως κατέχεις και το 2ο.
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Επέστρεψα. Ευχές για τη νέα σεζόν!
Πέρασα λίγες μέρες στο κτήμα του πατέρα μου. Ήταν εκεί και τα ανίψια μου, οπότε μου ήρθε η ιδέα και πήρα μαζί μου ένα προτζεκτοράκι, που το είχα προμηθευτεί τότε με τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004 στην Αθήνα, για να παρακολουθήσω κυρίως την τελετή έναρξης και λήξης, αλλά και κάποιους αγώνες.
Πήρα μαζί μου και το DVDplayer, ενώ για το ηχητικό δεν χρειάστηκε να πάρω τίποτα μαζί μου, αφού εκεί υπήρχαν 2 παλαιοί στερεοφωνικοί ενισχυτές με τα 4 ηχεία τους, τους οποίους σύνδεσα με το υπόλοιπο σύστημα, και έτσι κατάφερα να φτιάξω και ένα υποτυπώδες surround sound. Έτσι ο συνολικός εξοπλισμός που χρειάστηκε να μεταφέρω, ήταν σε μέγεθος μικρότερος από ένα desktop PC, ενώ ο τοίχος που βρήκα για προβολή μου επέτρεπε εικόνα μεγέθους 60+ ίντσες.
Το μόνο αρνητικό ήταν ότι επειδή δεν έχω laptop για τη μεταφορά, αλλά και το παίξιμο ταινιών (ο προτζέκτορας δέχεται και σύνδεση με υπολογιστή), βασίστηκα στα 2 video club της περιοχής που δεν υπήρχαν πλέον ("ας όψεται" η κρίση). Αλλά δεν έμεινα με σταυρωμένα τα χέρια. Βρήκα μια στίβα από παλιά DVD με ταινίες άνω της 5ετίας σε κάποιο ντουλάπι, και κάναμε τη "δουλειά" μας.
Κάθε βράδυ είχαμε κινηματογραφική βραδιά.
Ε κάναμε και τα μπανάκια μας.. καλά ήταν..

Και δυστυχώς όχι πρέπει να παίρνω λεωφορειάκι για να πηγαίνω στην θάλασσα..
Που θα μου πάει κάποτε θα μένω σε μέρος κοντά σε θάλασσα...
Στη σειρά "Two and a half men" έχεις δει τι ονειρικό σπίτι είναι αυτό; και η θέση του αλλά και το λατινοαμερικάνικο στυλ διακόσμησης που έχει.

Όσο για την ταινία δεν την έχω ακουστά αλλά θα την ψάξω να δω τι παίζειιιιι.
Έχεις παρατηρήσει ότι δεν βγαίνουν αρκετές και καλές ταινίες όπως παλιά; Σαν να έχουν εξαντληθεί όλα τα θέματα, και πλέον να μην υπάρχουν άλλα concept.
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Επέστρεψα. Ευχές για τη νέα σεζόν!
Πέρασα λίγες μέρες στο κτήμα του πατέρα μου. Ήταν εκεί και τα ανίψια μου, οπότε μου ήρθε η ιδέα και πήρα μαζί μου ένα προτζεκτοράκι, που το είχα προμηθευτεί τότε με τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004 στην Αθήνα, για να παρακολουθήσω κυρίως την τελετή έναρξης και λήξης, αλλά και κάποιους αγώνες.
Πήρα μαζί μου και το DVDplayer, ενώ για το ηχητικό δεν χρειάστηκε να πάρω τίποτα μαζί μου, αφού εκεί υπήρχαν 2 παλαιοί στερεοφωνικοί ενισχυτές με τα 4 ηχεία τους, τους οποίους σύνδεσα με το υπόλοιπο σύστημα, και έτσι κατάφερα να φτιάξω και ένα υποτυπώδες surround sound. Έτσι ο συνολικός εξοπλισμός που χρειάστηκε να μεταφέρω, ήταν σε μέγεθος μικρότερος από ένα desktop PC, ενώ ο τοίχος που βρήκα για προβολή μου επέτρεπε εικόνα μεγέθους 60+ ίντσες.
Το μόνο αρνητικό ήταν ότι επειδή δεν έχω laptop για τη μεταφορά, αλλά και το παίξιμο ταινιών (ο προτζέκτορας δέχεται και σύνδεση με υπολογιστή), βασίστηκα στα 2 video club της περιοχής που δεν υπήρχαν πλέον ("ας όψεται" η κρίση). Αλλά δεν έμεινα με σταυρωμένα τα χέρια. Βρήκα μια στίβα από παλιά DVD με ταινίες άνω της 5ετίας σε κάποιο ντουλάπι, και κάναμε τη "δουλειά" μας.
Κάθε βράδυ είχαμε κινηματογραφική βραδιά.
Ε κάναμε και τα μπανάκια μας.. καλά ήταν..

Στη σειρά "Two and a half men" έχεις δει τι ονειρικό σπίτι είναι αυτό; και η θέση του αλλά και το λατινοαμερικάνικο στυλ διακόσμησης που έχει.

Έχεις παρατηρήσει ότι δεν βγαίνουν αρκετές και καλές ταινίες όπως παλιά; Σαν να έχουν εξαντληθεί όλα τα θέματα, και πλέον να μην υπάρχουν άλλα concept.
Καλώς όρισες λοιπόν.
Το έκανες πάλι το θαύμα σου..Σιγά μην δεν έβρισκες την λύση.
Αυτά είναι όμως μπανάκια και καλές ταινίες κάθε βραδάκι με την κατάλληλη παρέα.
Χρωματάκι πήρες καθόλου τουλάχιστον;

Την σειρά αυτή δεν την έχω δει μόνο αποσπασματικά αλλά ναι υπέροχη τοποθεσία.
Κι η διακόσμηση είναι πολύ όμορφη αλλά κάποιες αλλαγές θα τις έκανα σίγουρα.
Αν και μου αρέσει το πιο μοντέρνο θα προτιμούσα νομίζω για το σπίτι μου κάτι πιο έθνικ που είναι και πιο κλασσικό.
Και φυσικά με θέα την θάλασσα..να ακούω τα κύματα να χτυπάνε πάνω στους βράχους!
Αχχ τέλειο θα ήταν...
Καλά πάμε από όνειρα όπως βλέπεις!

Ξέφυγα λιγάκι νομίζω...χαχα
Τελοσπάντων δυστυχώς το έχω παρατηρήσει ναι...
Από τις σχετικά πιο καινούργιες που μου άρεσε αρκετά είναι το inception, το Shutter Island και μετά πολύ λιγότερο φυσικά το avengers..
Φυσικά έχω καιρό να δω καινούργιες..σαν τις παλιές κακά τα ψέμματα δεν έχουν ξαναβγεί.
Τώρα πιο πολύ εφέ έχουν παρά πλοκή!
Last edited by Paradise Lost; 26-08-13 at 13:57..
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Καλώς όρισες λοιπόν.
Αυτά είναι όμως μπανάκια και καλές ταινίες κάθε βραδάκι με την κατάλληλη παρέα.
Χρωματάκι πήρες καθόλου τουλάχιστον;
Μπα.. έχω αρκετά λευκό τύπο δέρματος. Αν επιμείνω, το πολύ πολύ να αρπάξω κάποιο έγκαυμα.

Την σειρά αυτή δεν την έχω δει μόνο αποσπασματικά αλλά ναι υπέροχη τοποθεσία.
Κι η διακόσμηση είναι πολύ όμορφη αλλά κάποιες αλλαγές θα τις έκανα σίγουρα.
Αν και μου αρέσει το πιο μοντέρνο θα προτιμούσα νομίζω για το σπίτι μου κάτι πιο έθνικ που είναι και πιο κλασσικό.
Μοντέρνο; Έθνικ; Κλασσικό; Έφτασες τη φαντασία μου στα όρια της (και η φαντασία μου δεν έχει όρια). Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι με την ελκυστικότητα του μοντέρνου, την ζεστασιά του κλασσικού, και το μυστήριο του έθνικ.

Και φυσικά με θέα την θάλασσα..να ακούω τα κύματα να χτυπάνε πάνω στους βράχους!
Αχχ τέλειο θα ήταν...
Καλά πάμε από όνειρα όπως βλέπεις!
Πιστεύω ότι όλοι εμείς οι σινεφίλ, είμαστε από τη φύση μας και ονειροπόλοι. Έχω πιάσει αρκετές φορές τον εαυτό μου, να "βυθίζεται" μέσα στη ταινία για κάποιο διάστημα, και να χάνω την επαφή με τη πραγματικότητα. Επίσης, δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε σένα, ενδέχεται να ενσωματωθώ με κάποιον από τους χαρακτήρες, χωρίς απαραίτητα να είναι και ο πρωταγωνιστής.

Από τις σχετικά πιο καινούργιες που μου άρεσε αρκετά είναι το inception, το Shutter Island και μετά πολύ λιγότερο φυσικά το avengers..
Φυσικά έχω καιρό να δω καινούργιες..σαν τις παλιές κακά τα ψέμματα δεν έχουν ξαναβγεί.
Τώρα πιο πολύ εφέ έχουν παρά πλοκή!
Το Inception το έχω δεί. Καλή ταινία, αν και ίσως το παρακάνουν στα επίπεδα ύπνωσης.
Το Shutter island, και αυτή καλή ταινία, ίσως αν ήμουν ο σκηνοθέτης της να διάλεγα άλλον πρωταγωνιστή. Ο Leonardo di Caprio είναι πολύ γλυκιά φατσούλα γι'αυτή τη ταινία. Απ'ότι διάβασα στο Imdb, ένας από τους σεναριογράφους είναι ελληνικής καταγωγής, ίσως γι'αυτό υπάρχει έντονο το στοιχείο της συνωμοσιολογίας.
Στο Avengers. Ο χαρακτήρας του "Tony Stark", λόγω της αχαλίνωτης αυτοπεποίθησης, δεν σου σπάει τα νεύρα; Θα μπορούσε το αγόρι σου να έχει τέτοιο χαρακτήρα; ή θα του είχες σπάσει το κεφάλι.
Προσπαθώ να θυμηθώ και τον τίτλο μιας άλλης ταινίας που ήθελα να σε ρωτήσω αν την είδες και αν σου άρεσε, με ένα τύπο που εξαφανίζετε και εμφανίζεται σε κάποιο άλλο μέρος του πλανήτη, σαν να διακτινίζεται κάπως. Tη θυμήθηκα λέγετε "Jumper".
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2018 Jelsoft Enterprises Limited