Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 19:04 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Σειρές! Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 379 μηνύματα.

Stamatis is offline Stamatis is offline  
Το μόνο που ζηλεύω καμιά φόρα είναι (συγγνώμη για την λέξη) η αναισθησία που έχετε σε ορισμένα πράγματα.
Το καλό θα ήταν να δείτε εσείς πως λειτουργούμε εμείς...
Να ήσασταν στη θέση μας και να βλέπατε πόσο ευαίσθητες είμαστε και πόσο πληγωνόμαστε από διάφορες πράξεις σας που εσείς τις θεωρείται φυσιολογικές
Μου θύμησες κάτι που διάβασα σε ένα βιβλίο του Ντάριαν Λήντερ, ότι "Αν μια γυναίκα πεί σε μία άλλη: κάθε φορά που σε βλέπω μ'αυτό το φόρεμα σκέφτομαι πόσο πολύ σου πάει, ο άνδρας δεν μπορεί να καταλάβει τη προσβολή".
Έχεις δίκιο έτσι είμαστε δυστυχώς. Ξέρεις υπάρχει ανατομική διαφορά στον εγκέφαλο που ευθύνεται γι'αυτή τη συμπεριφορά. Ενώ ο φλοιός του εγκεφάλου του άνδρα έχει μεγαλύτερη συνολική επιφάνεια, το τελώδες σώμα (η περιοχή του εγκεφάλου που λειτουργεί σαν τηλεφωνικό κέντρο μεταξύ δεξιού και αριστερού ημισφαιρίου) είναι πολύ μικρότερο. Έτσι ο τρόπος σκέψης είναι ποιό διαμερισματοποιημένος, και η λογική είναι λίγο ποιο αποκομμένη από το συναίσθημα. Ατίμη τεστοστερόνη....
Ξέρεις μετά τη σύλληψη είμαστε όλοι γένους θηλυκού, και ενώ το το χρωμόσωμα που καθορίζει ττο φύλο είναι y-y, κατά τη διαίρεση των κυττάρων αν δεχτεί μια ισχυρή δόση τεστοστερόνης το χρωμόσωμα μετατρέπετε σε x-y, και το φύλο σε άρρεν. Ακόμα ποιό σημαντικό απ'αυτό, είναι ότι η ποσότητα της τεστοστερόνης σε κάθε περίπτωση ποικίλει, όπως επίσης και η διάχυση της. Έτσι μπορούμε να δούμε σε κάποιον ή ακόμα και στον ίδιο μας τον εαυτό χαρακτηριστικά (σωματικά, πνευματικά, η σεξουαλικής προτίμησης) του αντιθέτου φύλου. Για παράδειγμα τα "θηλυπρεπή" χαρακτηριστικά που βλέπω σε μένα, είναι ότι είμαι μονογαμικός (μη το πείς στους φίλους μου ), και ότι δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο.

Γιατί να μένει δυσαρεστημένος εφόσον υπάρχει συχνή επαφή και μάλιστα να είναι και πάρα πολύ καλή και για τους 2;
Αν έχετε τόσο συγχρονισμένη επαφή με το αγόρι σου δεν ξέρεις πόσο τυχεροί είσαστε. Πές μου όμως την αλήθεια, οι περισσότερες από τις φίλες σου έχουν τον ίδιο συγχρονισμό; Έχουν την ίδια τύχη με σένα!;

Όποιος θέλει τόσο πολύ να καλύπτει τις σεξουαλικές του ανάγκες με πολλές και διαφορετικές ας μην κάνει σχέση,γάμο,οικογένεια.
Δυστυχώς οι περισσότεροι άνδρες παντρεύονται για την εξασφάλιση τακτικού σεξ, και αυτό τα καταστρέφει όλα. Τι πατέρας, και τι σύντροφος θα γίνει κάποιος έτσι;

Είναι πολύ άσχημο να επενδύεις πολλά σε μία σχέση,να σου τάζουν τον ουρανό με τα άστρα και τελικά αποτέλεσμα 0!
Πονάει πολύ..και ξεπερνιέται δύσκολα.
Άνδρες που λένε ψέμματα... πραγματικά δεν ξέρω για ποιό λόγο φοράνε παντελόνια. Θα έπρεπε να έχουν απομονωθεί με κάποιο τρόπο.
Αλλά υπάρχουν και γυναίκες που καταπίνουν το αγκίστρι χωρίς δόλωμα. Πχ να λέει ένας παντρεμένος "Είσαι η μοναδική γυναίκα της ζωής μου" και να το "τρως", έλεος.
Μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που προσπαθούν να τον αποκολλήσουν από τον παλιό γάμο για να φτιάξουν ένα καινούργιο, δηλαδή με ένα άνθρωπο που έχει μάθει να "πατάει πάντα σε δύο βάρκες". Να είναι κάποιος χωρισμένος το καταλαβαίνω (αν και ακόμα κι'αυτό θέλει κάποια διερεύνηση) αλλά με παντρεμένο να περιμένεις να έχεις μέλλον...
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Η Paradise Lost, μπήκε στην παρέα στις 25-06-13, και έχει δημοσιεύσει 242 μηνύματα.

Paradise Lost is offline Paradise Lost is offline  
Μου θύμησες κάτι που διάβασα σε ένα βιβλίο του Ντάριαν Λήντερ, ότι "Αν μια γυναίκα πεί σε μία άλλη: κάθε φορά που σε βλέπω μ'αυτό το φόρεμα σκέφτομαι πόσο πολύ σου πάει, ο άνδρας δεν μπορεί να καταλάβει τη προσβολή".
Έχεις δίκιο έτσι είμαστε δυστυχώς. Ξέρεις υπάρχει ανατομική διαφορά στον εγκέφαλο που ευθύνεται γι'αυτή τη συμπεριφορά. Ενώ ο φλοιός του εγκεφάλου του άνδρα έχει μεγαλύτερη συνολική επιφάνεια, το τελώδες σώμα (η περιοχή του εγκεφάλου που λειτουργεί σαν τηλεφωνικό κέντρο μεταξύ δεξιού και αριστερού ημισφαιρίου) είναι πολύ μικρότερο. Έτσι ο τρόπος σκέψης είναι ποιό διαμερισματοποιημένος, και η λογική είναι λίγο ποιο αποκομμένη από το συναίσθημα. Ατίμη τεστοστερόνη....
Ξέρεις μετά τη σύλληψη είμαστε όλοι γένους θηλυκού, και ενώ το το χρωμόσωμα που καθορίζει ττο φύλο είναι y-y, κατά τη διαίρεση των κυττάρων αν δεχτεί μια ισχυρή δόση τεστοστερόνης το χρωμόσωμα μετατρέπετε σε x-y, και το φύλο σε άρρεν. Ακόμα ποιό σημαντικό απ'αυτό, είναι ότι η ποσότητα της τεστοστερόνης σε κάθε περίπτωση ποικίλει, όπως επίσης και η διάχυση της. Έτσι μπορούμε να δούμε σε κάποιον ή ακόμα και στον ίδιο μας τον εαυτό χαρακτηριστικά (σωματικά, πνευματικά, η σεξουαλικής προτίμησης) του αντιθέτου φύλου. Για παράδειγμα τα "θηλυπρεπή" χαρακτηριστικά που βλέπω σε μένα, είναι ότι είμαι μονογαμικός (μη το πείς στους φίλους μου ), και ότι δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο.
Τα καταλαβαίνω αυτά που λες αλλά μακάρι όπως τα αποκάλεσες να είχατε όλοι το χαρακτηριστικό της μονογαμίας.
Όλες θα ήμασταν ευτυχισμένες..
Για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται τόσο..
Γιατί πολύ απλά ο καθένας μας είναι διαφορετικός και είναι ωραίο αυτό.
Βέβαια όλα αυτά που λέμε είναι και θέμα χαρακτήρα,ανατροφής από γονείς,κατά πόσο επηρεάζεται ο άλλος από φίλους,φίλες και γενικά τον κοινωνικό του περίγυρο.
Είναι ωραίο να συμπληρώνει ο ένας τον άλλον.
Να υπάρχουν κοινά στοιχεία,επικοινωνία και κατανόηση αλλά και να μην είναι εντελώς ίδιοι(σχεδόν) σαν άνθρωποι.
Να υπάρχει μία ισορροπία!

Όσο για σένα..χαχα δεν το λέω..
Αλλά μπράβο σου.
Είμαι περήφανη για σένα Σταμάτη..χιχι
Όσο για το ποδόσφαιρο δεν νομίζω πως αρέσει σε όλους τους άντρες.
Άλλοι έχουν κόλλημα με το ποδόσφαιρο,άλλοι με τον υπολογιστή,άλλοι με ηλεκτρονικά παιχνίδια κ.ο.κ.

Αν έχετε τόσο συγχρονισμένη επαφή με το αγόρι σου δεν ξέρεις πόσο τυχεροί είσαστε. Πές μου όμως την αλήθεια, οι περισσότερες από τις φίλες σου έχουν τον ίδιο συγχρονισμό; Έχουν την ίδια τύχη με σένα!;
Και εγώ το πιστεύω πως είμαστε.
Δεν είναι μόνο η συγχρονισμένη επαφή αλλά και να ταιριάζουν προτιμήσεις και σε αυτόν τον τομέα.Να υπάρχει και η χημεία.
Όλα παίζουν τον ρόλο τους.
Οι περισσότερες φίλες μου όχι.
Αλλά είναι και δύσκολο να βρεις κάποιον που να ταιριάζεις απόλυτα και σε αυτό εκτός από όλους τους υπόλοιπους τομείς φυσικά.

Δυστυχώς οι περισσότεροι άνδρες παντρεύονται για την εξασφάλιση τακτικού σεξ, και αυτό τα καταστρέφει όλα. Τι πατέρας, και τι σύντροφος θα γίνει κάποιος έτσι;
Πολύ κακώς..

1.Το τακτικό σεξ το απολαμβάνεις και μέσα σε μία σχέση.
2.Το τακτικό σεξ δεν σημαίνει και πάντα πως είναι καλό.Πχ άμα δεν υπάρχει η χημεία που λέγαμε και οι κοινές προτιμήσεις τότε γιατί να γίνεται;Από συνήθεια;Σαν υποχρέωση;Αν ναι είναι χαμένο το παιχνίδι.
3.Όταν παντρεύεσαι και κυρίως όταν αποφασίσεις να κάνεις οικογένεια ξέρεις πως ο χρόνος σου με την γυναίκα σου δεν μπορεί να είναι ίδιος με πριν..Τουλάχιστον όσο το παιδί είναι μικρό..Οπότε πολύ περίεργο όποιος το κάνει γι αυτό το λόγο.
4.Θεωρώ πως είναι πολύ επιπόλαιος λόγος για να παντρευτεί κανείς.Για να κάνεις ένα τόσο μεγάλο βήμα πρέπει να σκεφτείς πολλά.Αγαπάς τη γυναίκα σου;Νιώθεις πως είναι η ιδανική για σένα;Είσαι μονογαμικός;Γιατί αν όχι είναι άδικο για αυτήν να την παντρευτείς.Και άλλα πόσα ακόμη ερωτήματα.

Άνδρες που λένε ψέμματα... πραγματικά δεν ξέρω για ποιό λόγο φοράνε παντελόνια. Θα έπρεπε να έχουν απομονωθεί με κάποιο τρόπο.
Αλλά υπάρχουν και γυναίκες που καταπίνουν το αγκίστρι χωρίς δόλωμα. Πχ να λέει ένας παντρεμένος "Είσαι η μοναδική γυναίκα της ζωής μου" και να το "τρως", έλεος.
Μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που προσπαθούν να τον αποκολλήσουν από τον παλιό γάμο για να φτιάξουν ένα καινούργιο, δηλαδή με ένα άνθρωπο που έχει μάθει να "πατάει πάντα σε δύο βάρκες". Να είναι κάποιος χωρισμένος το καταλαβαίνω (αν και ακόμα κι'αυτό θέλει κάποια διερεύνηση) αλλά με παντρεμένο να περιμένεις να έχεις μέλλον...
Ούτε εγώ ξέρω γιατί φοράνε παντελόνια.
Μάλλον για τους τύπους!
Κοίταξε έχουμε λίγο πολύ όλες ανάγκη να ακούμε όμορφα και ρομαντικά λόγια..
Πόσο περισσότερο όταν συνοδεύονται με τις ανάλογες πράξεις.
Αλλά σε καμία περίπτωση λόγια που δεν είναι αληθινά.
Άμα δεν το νιώθει αυτό ο παντρεμένος φίλτατε ας μην το πει καθόλου.
Είπαμε από την φύση μας είμαστε πιο ευαίσθητες και ρομαντικές.

Όσο για αυτές που μπαίνουν σε σχέση με παντρεμένο δεν μπορώ να τις καταλάβω.
Δεν φοβούνται ότι θα κάποια στιγμή θα κάνει το ίδιο και σε αυτές;
Πως τον εμπιστεύονται;
Πως πείθονται από φράσεις του τύπου: Με την γυναίκα μου είμαστε χάλια,θα πάρω διαζύγιο κτλ κτλ.
Δεν λέω σε μερικές περιπτώσεις καλώς ή κακώς βγαίνουν και αληθινά απλά μου φαίνεται περίεργο να επενδύεις σε μία σχέση με παντρεμένο.
Στο κάτω κάτω έλεος..
Χαθήκανε οι ελεύθεροι άντρες;Αυτοί ψυχή δεν έχουν;

Α και άμα δεν έχεις δει το homeland σου συνιστώ να το δεις.
Υπέροχη σειρά και η πιο σοβαρή που έχω δει μέχρι στιγμής.
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Ο Σταμάτης, μπήκε στην παρέα στις 08-09-11, μας γράφει από Πειραιάς, Ιχθύς στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 379 μηνύματα.

Α και άμα δεν έχεις δει το homeland σου συνιστώ να το δεις.
Υπέροχη σειρά και η πιο σοβαρή που έχω δει μέχρι στιγμής.
Έχω δει μερικές φορές το τρέιλερ που διαφημίζει η τηλεόραση, το οποίο για να πω την αλήθεια δεν με τράβηξε. Νόμιζα ότι πρόκειται για ένα σενάριο σε στυλ Rambo (δηλαδή ο βετεράνος που επιστρέφει από τη κόλαση κλπ κλπ) αλλά απ'ότι βλέπω είναι και βραβευμένη σειρά. Θα ρίξω μια ματιά...

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για σένα θα το κάνει για σένα και όχι εσένα με εμφάνιση καχεκτικού μοντέλου.
Αν θέλει καχεκτικό μοντέλο να πάει να βρει αλλού.
Φυσικά ισχύει και το αντίθετο γιατί το έχω ζήσει.
Δεν ασχολούνται κοπέλα μου απλά εντάξει όσο να ναι σε επηρεάζει.
Και εγώ παλιά ήμουν με 15 κιλά παραπάνω και με έκαναν να νιώθω πολύ άσχημα.
Καλά κάνεις και είσαι αυστηρή κι εγώ έτσι είμαι!
Τα κιλά δεν κάνουν τον άνθρωπο αλλά ο χαρακτήρας και το μυαλό.
Α και δεν έχει σχέση η ηλικία με την ωριμότητα πίστεψε με!
Παρακολούθησα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ του BBC που βρήκα σε ένα DVD με τίτλο "Τι είναι ομορφιά".
Μέσα στα άλλα παρουσίασε και ένα πλαστικό χειρουργό (Άγγλο), ο οποίος κάποια στιγμή της ζωής του αποφάσισε να ασχοληθεί ποιό βαθιά με το θέμα.
Ύστερα από πολύ μελέτη, κατέληξε στον Πυθαγόρα! και τον αριθμό 1,618.
Ο Πυθαγόρας θεωρούσε ότι αυτός ο αριθμός περιγράφει τη τελειότητα στη φύση.
Έτσι όλα τα χαρακτηριστικά του σώματός μας όταν, είναι τέλεια, έχουν αναλογία 1,618 με τα υπόλοιπα. Για παράδειγμα το πλάτος του στόματος με το πλάτος της μύτης σε ένα τέλειο πρόσωπο έχει αναλογία 1:1,618.
Το βάρος δεν είναι αυτό που κάνει ένα σώμα άσχημο, αλλά οι αναλογίες του. Μια γυναίκα μπορεί να είναι 100 κιλά αλλά να είναι κούκλα αν το ύψος της είναι 2 μέτρα. Η κατανομή των κιλών είναι το σημαντικό. Οι αναλογίες στήθους, μέσης, περιφέρειας γλουτών, και ύψους, είναι σημαντικές και όχι το βάρος.
Επίσης σε κάποιο άλλο ντοκιμαντέρ που είχα παρακολουθήσει, έδειχνε ανθρώπους που όταν ήταν ερωτευμένοι, ομόρφαινε το σώμα και το πρόσωπο τους σε σχέση με πριν, γεμίζοντας με υγρό τα σημεία που είχαν ατέλειες. Αυτά έγιναν με μετρήσεις από όργανα ακριβείας.
Πάντως σύμφωνα με την έρευνα που ανέφερα τελευταία, εσύ θα πρέπει να είσαι Top-model...
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Η Paradise Lost, μπήκε στην παρέα στις 25-06-13, και έχει δημοσιεύσει 242 μηνύματα.

Έχω δει μερικές φορές το τρέιλερ που διαφημίζει η τηλεόραση, το οποίο για να πω την αλήθεια δεν με τράβηξε. Νόμιζα ότι πρόκειται για ένα σενάριο σε στυλ Rambo (δηλαδή ο βετεράνος που επιστρέφει από τη κόλαση κλπ κλπ) αλλά απ'ότι βλέπω είναι και βραβευμένη σειρά. Θα ρίξω μια ματιά...
Και εγώ στην αρχή την ίδια άποψη είχα αλλά τελικά αξίζει.
Όσοι την έχουν δει έχουν πει τα καλύτερα πραγματικά.

Παρακολούθησα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ του BBC που βρήκα σε ένα DVD με τίτλο "Τι είναι ομορφιά".
Μέσα στα άλλα παρουσίασε και ένα πλαστικό χειρουργό (Άγγλο), ο οποίος κάποια στιγμή της ζωής του αποφάσισε να ασχοληθεί ποιό βαθιά με το θέμα.
Ύστερα από πολύ μελέτη, κατέληξε στον Πυθαγόρα! και τον αριθμό 1,618.
Ο Πυθαγόρας θεωρούσε ότι αυτός ο αριθμός περιγράφει τη τελειότητα στη φύση.
Έτσι όλα τα χαρακτηριστικά του σώματός μας όταν, είναι τέλεια, έχουν αναλογία 1,618 με τα υπόλοιπα. Για παράδειγμα το πλάτος του στόματος με το πλάτος της μύτης σε ένα τέλειο πρόσωπο έχει αναλογία 1:1,618.
Το βάρος δεν είναι αυτό που κάνει ένα σώμα άσχημο, αλλά οι αναλογίες του. Μια γυναίκα μπορεί να είναι 100 κιλά αλλά να είναι κούκλα αν το ύψος της είναι 2 μέτρα. Η κατανομή των κιλών είναι το σημαντικό. Οι αναλογίες στήθους, μέσης, περιφέρειας γλουτών, και ύψους, είναι σημαντικές και όχι το βάρος.
Επίσης σε κάποιο άλλο ντοκιμαντέρ που είχα παρακολουθήσει, έδειχνε ανθρώπους που όταν ήταν ερωτευμένοι, ομόρφαινε το σώμα και το πρόσωπο τους σε σχέση με πριν, γεμίζοντας με υγρό τα σημεία που είχαν ατέλειες. Αυτά έγιναν με μετρήσεις από όργανα ακριβείας.
Πάντως σύμφωνα με την έρευνα που ανέφερα τελευταία, εσύ θα πρέπει να είσαι Top-model...
Αυτό με τον Πυθαγόρα δεν το γνώριζα και είναι ενδιαφέρον αρκετά.
Καλά συμφωνώ με τις αναλογίες.
Αλλά εμείς μιλάμε για κοπέλες που άσχετα από το ύψος έχουν αρκετά παραπάνω κιλά που οι αναλογίες δεν είναι οι "ιδανικές".
Αν και εγώ δεν σε πιστεύω σε τέτοια.
Σημασία έχει να νιώθουμε καλά όπως είμαστε.(ποια μιλάει τώρα..)
Και δεν έχετε όλοι το ίδιο γούστο.
Άλλοι την θέλουν την γυναίκα λεπτή,άλλοι κανονικοί και πιο λίγοι προτιμούν τις κοπέλες με αρκετά παραπάνω κιλά.

Αυτό με το ντοκιμαντέρ το έχω ακούσει κι εγώ.
Μας συμφέρει.

Χαχα μόνο σύμφωνα με αυτή την έρευνα όμως στο ντοκιμαντέρ..
Ο βήχας και ο έρωτας άλλωστε δεν κρύβονται και το επιβεβαιώνει και η παραπάνω έρευνα.
Reply With Quote
pinkmartini91
τακτικό μέλος
pinkmartini91's Avatar

Η pinkmartini91, μπήκε στην παρέα στις 29-11-12, μας γράφει από αθηνα, τοξοτης στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 148 μηνύματα.

pinkmartini91 is offline pinkmartini91 is offline  
Γεια σας κ απο μενα ξανα!Εμπαινα στο σαιτ για να χαζεψω, παρολα αυτα δεν ειχα το χρονο να απαντησω...εχω να κανω μια σεμιναριακη εργασια για τη σχολη, και διαβαζα κ για ενα μαθημα που θα εδινα αλλα δυστυχως δεν βλεπω να εχει νοημα να συνεχισω. λογω των απεργιων που γινονται υπαρχει περιπτωση να χαθει ολοκληρο το εξαμηνο(οσο για την εξεταστικη δεν το σκεφτομαι καν, δεν θεωρω οτι υπαρχει περιπτωση να συνεχιστει)
Εχω χασει πολλα επεισοδια εδω περα, αλλα θα προσπαθησω να συμβαδισω.:Ρ
καταρχην paradise lost οσον αφορα τον χωρισμο μου,ηταν δικη μου αποφαση οποτε θα το ξεπερασω σιγουρα καποια στιγμη, απλως τωρα ειμαι στην φαση που βλεπω αντρες κ γυριζω τρεχοντας:Ρ θεωρω οτι ειναι πολυ προσφατο για να επιχειρησω να ξεκινησω κατι καινουργιο. προς το παρων, ευχομαι καθε καλυτερο γ σενα κ να συνεχισετε να ειστε τοσο αγαπημενοι:)
Οσον αφορα αυτο που ειπες οτι αναλογα με τη διαθεση μας ακουμε κ το καταλληλο ειδος η τραγουδι ειναι μεγαλη αληθεια!!Θεωρω οτι η μουσικη μας βοηθαει να ξεπερασουμε τα παντα!Δεν ξερω, εγω παντως πολλες φορες εχω συνειδητοποιησει οτι αμα ξυπνησω με καλη διαθεση παντα βαζω κατι χαρουμενο να ακουσω, πολλες φορες τραγουδαω κ μαζι κ αντιθετα αμα δεν ειμαι καλα ψυχολογικα, παντα ακουω μελαγχολικα τραγουδια κ κλαιω την μοιρα μου χαχα!:Ρ
Επειδη εχετε παει κ τη συζητηση στο γαμο κ στο πως σκεφτονται οι αντρες η αποψη μου σχετικα με αυτο ειναι πως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι. Σιγουρα οι αντρες λειτουργουν διαφορετικα απο τις γυναικες παρ'ολα αυτα δεν σημαινει οτι ειναι κ ολοι ιδιοι. Βεβαια αυτο που ειπες Σταματη οτι οι αντρες παντρευονται μονο κ μονο για το σεξ δεν θεωρω οτι ισχυει..αμα ενας αντρας ειναι σε σχεση το σεξ ειναι σιγουρο. Δεν χρεαζεται να της ταξει γαμους κ πετραχηλια για να το εξασφαλισει. Στην τελικη τι θα γυρισει να πει η κοπελα "αμα δε δω μονοπετρο δεν εχει σεξ σημερα"; :Ρ Εξαλλου ερευνες εχουν δειξει οτι οι γυναικες σκεφτονται το σεξ το ιδιο συχνα οσο κ οι αντρες! Οπως κ να χει θεωρω οτι οι αντρες αμα κανουν προταση γαμου σε μια κοπελα σημαινει οτι την αγαπανε πραγματικα. αντιθετα εμεις οι κοπελες θα συμβιβαστουμε πιο ευκολα. Ειναι λες κ σκοπος της ζωης μας ειναι να μην "μεινουμε στο ραφι". Παντως το να εισαι μεσα σε μια σχεση που αγαπιεστε κ υπαρχει σεβασμος κ εκτιμηση μεταξυ σας, ειναι οτι πιο πολυτιμο. Εχει μεγαλυτερη σημασια το να ξερεις οτι εχεις τον "ανθρωπο" σου διπλα σου.
Θα συμφωνησω επισης με την Paradise lost στο οτι δεν θα θελα να ειμαι αγορι. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη που γεννηθηκα κοπελα:Ρ εγω βεβαια στο μονο που σας ζηλευω ειναι οτι οι φιλιες που δημιουργειτε ειναι πιο σταθερες. Γενικοτερα οι γυναικες εχουμε μια ταση να συμπεριφερομαστε λιγο "bitchy":Ρ πολυ ευκολα καποια θα γυρισει να μαχαιρωσει πισοπλατα η να δει μια αλλη γυναικα ανταγωνιστικα. Βεβαια αυτο κανει τις ζωες μας πιο δυσκολες πιστευω.
Τελος για μενα η απιστια το μονο που δειχνει ειναι δειλια. Ειναι πολυ καλυτερα να παραδεχτεις στον αλλον οτι δεν βλεπεις την σχεση σας να προχωραει παρα να τον πληγωσεις συνειδητα επειδη απλως εχεις βολευτει κ δεν θες να χωρισεις. Καποια στιγμη ετσι κ αλλιως θα το μαθει. Κ το οτι οι αντρες εχουν ορμες, περισσοτερο με δικαιολογια μου ακουγεται παρα με λογικο επιχειρημα. Κ οι γυναικες εχουν ορμες στην τελικη, αμα ηταν μονο αντρικο "προβλημα" τοτε θα απατουσαν μονο οι αντρες. Αμα καποιος παντως θεωρει τον εαυτο του αληθινο αντρα, τοτε θα πρεπει να εχει κ τα κοτσια, αμα συνειδητοποιησει οτι θελει να αποκτησει και αλλες ερωτικες εμπειριες, να το πει στην σχεση του,κ να ειναι ειλικρινης κ τιμιος.
Αυτα απο μενα για σημερα!χαχα:Ρ
Παρεπιπτοντως, Paradise lost ακυρο αλλα εχεις τελειωσει τις σπουδες σου;
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Γεια σας κ απο μενα ξανα!Εμπαινα στο σαιτ για να χαζεψω, παρολα αυτα δεν ειχα το χρονο να απαντησω...εχω να κανω μια σεμιναριακη εργασια για τη σχολη, και διαβαζα κ για ενα μαθημα που θα εδινα αλλα δυστυχως δεν βλεπω να εχει νοημα να συνεχισω. λογω των απεργιων που γινονται υπαρχει περιπτωση να χαθει ολοκληρο το εξαμηνο(οσο για την εξεταστικη δεν το σκεφτομαι καν, δεν θεωρω οτι υπαρχει περιπτωση να συνεχιστει)
Καλή επιτύχια για την εργασία κοριτσάκιιιι.
Όσο για τις απεργίες δεν μπορώ και να τους κατηγορήσω που κάνουν απλά σε πάνε στα μαθήματα πόσο παραπάνω άμα είσαι σε μεγάλο εξάμηνο.

Εχω χασει πολλα επεισοδια εδω περα, αλλα θα προσπαθησω να συμβαδισω.:Ρ
καταρχην paradise lost οσον αφορα τον χωρισμο μου,ηταν δικη μου αποφαση οποτε θα το ξεπερασω σιγουρα καποια στιγμη, απλως τωρα ειμαι στην φαση που βλεπω αντρες κ γυριζω τρεχοντας:Ρ θεωρω οτι ειναι πολυ προσφατο για να επιχειρησω να ξεκινησω κατι καινουργιο. προς το παρων, ευχομαι καθε καλυτερο γ σενα κ να συνεχισετε να ειστε τοσο αγαπημενοι:)

Και σου εύχομαι να το ξεπεράσεις σύντομα..
Χαχα καλά κάνεις..χρειαζόμαστε τον χρόνο να μείνουμε μόνοι μας μετά από μία σχέση πριν μπούμε σε άλλη.
Είναι ωραία και η ελευθερία..έχει τα καλά της.
Οπότε μην βιάζεσαι...τα καλά θα έρθουν όμως!
Αυτό είναι σίγουρο.
Και σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.
Μακάρι κάποια στιγμή να ξεπεραστεί το εμπόδιο μας..

Οσον αφορα αυτο που ειπες οτι αναλογα με τη διαθεση μας ακουμε κ το καταλληλο ειδος η τραγουδι ειναι μεγαλη αληθεια!!Θεωρω οτι η μουσικη μας βοηθαει να ξεπερασουμε τα παντα!Δεν ξερω, εγω παντως πολλες φορες εχω συνειδητοποιησει οτι αμα ξυπνησω με καλη διαθεση παντα βαζω κατι χαρουμενο να ακουσω, πολλες φορες τραγουδαω κ μαζι κ αντιθετα αμα δεν ειμαι καλα ψυχολογικα, παντα ακουω μελαγχολικα τραγουδια κ κλαιω την μοιρα μου χαχα!:Ρ
Χαχα και εγώ ακριβώς αυτό κάνω..
Οπότε δεν είμαι και κλειστό βιβλίο.
Όλα όμως μας κάνουν καλό ακόμη και τα μελαγχολικά.
Είναι καλό να ξεσπάς έστω και με αυτόν τον τρόπο.
Να φεύγει η στεναχώρια,η πίεση όλα.

Επειδη εχετε παει κ τη συζητηση στο γαμο κ στο πως σκεφτονται οι αντρες η αποψη μου σχετικα με αυτο ειναι πως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι. Σιγουρα οι αντρες λειτουργουν διαφορετικα απο τις γυναικες παρ'ολα αυτα δεν σημαινει οτι ειναι κ ολοι ιδιοι. Βεβαια αυτο που ειπες Σταματη οτι οι αντρες παντρευονται μονο κ μονο για το σεξ δεν θεωρω οτι ισχυει..αμα ενας αντρας ειναι σε σχεση το σεξ ειναι σιγουρο. Δεν χρεαζεται να της ταξει γαμους κ πετραχηλια για να το εξασφαλισει. Στην τελικη τι θα γυρισει να πει η κοπελα "αμα δε δω μονοπετρο δεν εχει σεξ σημερα"; :Ρ Εξαλλου ερευνες εχουν δειξει οτι οι γυναικες σκεφτονται το σεξ το ιδιο συχνα οσο κ οι αντρες! Οπως κ να χει θεωρω οτι οι αντρες αμα κανουν προταση γαμου σε μια κοπελα σημαινει οτι την αγαπανε πραγματικα. αντιθετα εμεις οι κοπελες θα συμβιβαστουμε πιο ευκολα. Ειναι λες κ σκοπος της ζωης μας ειναι να μην "μεινουμε στο ραφι". Παντως το να εισαι μεσα σε μια σχεση που αγαπιεστε κ υπαρχει σεβασμος κ εκτιμηση μεταξυ σας, ειναι οτι πιο πολυτιμο. Εχει μεγαλυτερη σημασια το να ξερεις οτι εχεις τον "ανθρωπο" σου διπλα σου.
Θα συμφωνησω επισης με την Paradise lost στο οτι δεν θα θελα να ειμαι αγορι. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη που γεννηθηκα κοπελα:Ρ εγω βεβαια στο μονο που σας ζηλευω ειναι οτι οι φιλιες που δημιουργειτε ειναι πιο σταθερες. Γενικοτερα οι γυναικες εχουμε μια ταση να συμπεριφερομαστε λιγο "bitchy":Ρ πολυ ευκολα καποια θα γυρισει να μαχαιρωσει πισοπλατα η να δει μια αλλη γυναικα ανταγωνιστικα. Βεβαια αυτο κανει τις ζωες μας πιο δυσκολες πιστευω.
Καλά ναι δεν μου αρέσει το λεγόμενο τσουβάλιασμα αλλά μιλάμε πάντα κατά μέσο όρο αν θέλεις.
Και έχεις δίκιο για αυτό που λες για το σεξ και για το γάμο.
Κοίταξε κρατάνε μεν οι φιλίες τους αλλά προς το παρόν δεν έχω δει άντρες τόσο δεμένους όπως εμείς οι γυναίκες.
Πχ μερικοί επειδή είναι κλειστοί σαν άνθρωποι τα περνάνε μόνοι τους.
Οπότε πως θα δοκιμαστεί μία φιλία άμα στα δύσκολα δεν αφήνεις καν τον άλλον να σου σταθεί,αν το κάνει δηλαδή;!
Δυστυχώς πολλές το έχουνε αυτό...
Δύσκολο να βρεις αληθινές φιλές που να νοιάζονται πραγματικά για σένα.

Τελος για μενα η απιστια το μονο που δειχνει ειναι δειλια. Ειναι πολυ καλυτερα να παραδεχτεις στον αλλον οτι δεν βλεπεις την σχεση σας να προχωραει παρα να τον πληγωσεις συνειδητα επειδη απλως εχεις βολευτει κ δεν θες να χωρισεις. Καποια στιγμη ετσι κ αλλιως θα το μαθει. Κ το οτι οι αντρες εχουν ορμες, περισσοτερο με δικαιολογια μου ακουγεται παρα με λογικο επιχειρημα. Κ οι γυναικες εχουν ορμες στην τελικη, αμα ηταν μονο αντρικο "προβλημα" τοτε θα απατουσαν μονο οι αντρες. Αμα καποιος παντως θεωρει τον εαυτο του αληθινο αντρα, τοτε θα πρεπει να εχει κ τα κοτσια, αμα συνειδητοποιησει οτι θελει να αποκτησει και αλλες ερωτικες εμπειριες, να το πει στην σχεση του,κ να ειναι ειλικρινης κ τιμιος.
Αυτα απο μενα για σημερα!χαχα:Ρ
Παρεπιπτοντως, Paradise lost ακυρο αλλα εχεις τελειωσει τις σπουδες σου;
Τα λόγια είναι περιττά νομίζω.
Με κάλυψες απόλυτα κοπέλα μου.
Όσο για τις σπουδές...έξυσες πληγή...ανοιχτή κιόλας.
Δυστυχώς εδώ και 2,5 χρόνια παλεύω να περάσω 3 μαθήματα αλλά λόγω, πως να το πω ευγενικά, κάλου στον εγκέφαλο του καθηγητή δεν μπορώ να τα περάσω..
Όλα τελειωμένα..πτυχιακή,πρακτική,δουλεύω αλλά πτυχία ακόμη μόνο στα όνειρα!
Εσύ τελειώνεις;
Δεν ξέρω και ηλικία..και αν έχεις πει δυστυχώς δεν συγκρατώ εύκολα.
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Σημασία έχει να νιώθουμε καλά όπως είμαστε.(ποια μιλάει τώρα..)
Αν ήμουν σαν τον Πάγκαλο, δεν θα ένιωθα καλά, και θα ένιωθα και απολύτως σωστό το ότι δεν νιώθω καλά.

Και δεν έχετε όλοι το ίδιο γούστο.
Άλλοι την θέλουν την γυναίκα λεπτή,άλλοι κανονικοί και πιο λίγοι προτιμούν τις κοπέλες με αρκετά παραπάνω κιλά.
Απολύτως σωστό.
Βέβαια εκεί που "συμβιβαζόμαστε" όλοι, είναι σε κάποια με λεπτό σώμα, μεγάλα στήθη, και "ζουμερό" σφιχτό πισινό.

εχω να κανω μια σεμιναριακη εργασια για τη σχολη, και διαβαζα κ για ενα μαθημα που θα εδινα αλλα δυστυχως δεν βλεπω να εχει νοημα να συνεχισω. λογω των απεργιων που γινονται υπαρχει περιπτωση να χαθει ολοκληρο το εξαμηνο(οσο για την εξεταστικη δεν το σκεφτομαι καν, δεν θεωρω οτι υπαρχει περιπτωση να συνεχιστει)
Εύχομαι να πάνε τα πράγματα όσο το δυνατό καλύτερα για σένα.

Έχετε παρατηρήσει μερικές φορές που ακούμε μουσική και μας πιάνει μια γλυκιά ανατριχίλα; Αυτό συμβαίνει διότι ανεβαίνουν τα επίπεδα ενός νευροδιαβιβαστή στον εγκέφαλο, της ντοπαμίνης. Είναι ο νευροδιαβιβαστής της ανταμοιβής. Τα επίπεδα του ανεβαίνουν και όταν έχουμε επιτύχει κάτι σημαντικό για μας. Επίσης επειδή μας κάνει να νιώθουμε τόσο όμορφα, μια κατηγορία ναρκωτικών έχει σκοπό τη δραματική αύξηση της (με όλες τις γνωστές επιπλοκές).
Καταλαβαίνεται λοιπόν πόσο θετική επίδραση έχει επάνω μας η μουσική.

ερευνες εχουν δειξει οτι οι γυναικες σκεφτονται το σεξ το ιδιο συχνα οσο κ οι αντρες!
Από όλες τις επαφές που είχα στη ζωή μου μόνο μία θυμάμαι που να με φτάσει ή ακόμα και να με ξεπεράσει μερικές φορές σε σεξουαλικές ορμές, η οποία δυστυχώς ανήκει στο παρελθόν...Τι μου θύμησες τώρα ... Μιλάμε για ΦΩΤΙΑ!

Θα συμφωνησω επισης με την Paradise lost στο οτι δεν θα θελα να ειμαι αγορι.
Και γιατί να θέλετε άλλωστε. Εδώ υπάρχουν άνδρες που "το γυρνάνε" σε γυναίκες.
Άλλωστε στις δυτικές κοινωνίες οι γυναίκες είναι ισχυρότερες από τους άνδρες.
Εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που συμπεριφέρονται, ή αντιγράφουν τους άνδρες.

εγω βεβαια στο μονο που σας ζηλευω ειναι οτι οι φιλιες που δημιουργειτε ειναι πιο σταθερες. Γενικοτερα οι γυναικες εχουμε μια ταση να συμπεριφερομαστε λιγο "bitchy":Ρ πολυ ευκολα καποια θα γυρισει να μαχαιρωσει πισοπλατα η να δει μια αλλη γυναικα ανταγωνιστικα.
Μπορείς να εξηγήσεις γιατί συμβαίνει αυτό; Θα με υποχρεώσεις.

Τελος για μενα η απιστια το μονο που δειχνει ειναι δειλια. Ειναι πολυ καλυτερα να παραδεχτεις στον αλλον οτι δεν βλεπεις την σχεση σας να προχωραει παρα να τον πληγωσεις συνειδητα επειδη απλως εχεις βολευτει κ δεν θες να χωρισεις. Καποια στιγμη ετσι κ αλλιως θα το μαθει. Κ το οτι οι αντρες εχουν ορμες, περισσοτερο με δικαιολογια μου ακουγεται παρα με λογικο επιχειρημα. Κ οι γυναικες εχουν ορμες στην τελικη, αμα ηταν μονο αντρικο "προβλημα" τοτε θα απατουσαν μονο οι αντρες.
Ένας φίλος μου παντρεμένος με δυο παιδάκια, που είναι του "σπορ", όταν του έφερα αντιρρήσεις για τη συμπεριφορά του, εκείνος μου απάντησε: "Έχουμε επαφή αλλά δεν με καλύπτει. Της παρέχω τα πάντα, γυναίκα για να καθαρίσει το σπίτι, γυναίκα για να προσέχει τα παιδιά. Δεν έχει κλείσει ούτε μήνας που της έκανα ανακαίνιση όπως ακριβώς την ήθελε (ανακαίνιση της τάξεως των 60.000). Την εκτιμώ απεριόριστα, είναι άριστη μαγείρισσα, ήρεμος πράος άνθρωπος χωρίς εγωισμούς."
Μάλιστα παλαιότερα μου είχε πει ότι είναι τόσο καλά μαζί που έβρισκε και ερωτικά σημειώματα από τη γυναίκα του, στα συρτάρια με τα ρούχα του.
Εγώ τι να του πω; Διάλυσε την οικογένεια σου επειδή δεν σε καλύπτει.

Αμα καποιος παντως θεωρει τον εαυτο του αληθινο αντρα, τοτε θα πρεπει να εχει κ τα κοτσια, αμα συνειδητοποιησει οτι θελει να αποκτησει και αλλες ερωτικες εμπειριες, να το πει στην σχεση του,κ να ειναι ειλικρινης κ τιμιος.
Νομίζω πως κανείς δεν φοβάται να το πει, όμως όλοι φοβούνται την αντίδραση.

Καλή επιτύχια για την εργασία κοριτσάκιιιι.
Όσο για τις απεργίες δεν μπορώ και να τους κατηγορήσω που κάνουν απλά σε πάνε στα μαθήματα πόσο παραπάνω άμα είσαι σε μεγάλο εξάμηνο.
Όπως γίνετε πάντα, αμαρτίες άλλων τις πληρώνουν τελικά αυτοί που δεν φταίνε.

Μακάρι κάποια στιγμή να ξεπεραστεί το εμπόδιο μας..
Πάντως είναι και μια πολύ καλή δοκιμασία, που λίγοι έχουν τη δυνατότητα να τη περάσουν. Αφού περάσατε με επιτυχία αυτό δεν σας σταματάει τίποτα. Μπορείτε να περάσετε μέσα από φλεγόμενα στεφάνια και, και να κάνετε ακόμα και ακροβατικά χωρίς δίχτυ προστασίας, χωρίς γρατσουνιά.

Κοίταξε κρατάνε μεν οι φιλίες τους αλλά προς το παρόν δεν έχω δει άντρες τόσο δεμένους όπως εμείς οι γυναίκες.
Πχ μερικοί επειδή είναι κλειστοί σαν άνθρωποι τα περνάνε μόνοι τους.
Οπότε πως θα δοκιμαστεί μία φιλία άμα στα δύσκολα δεν αφήνεις καν τον άλλον να σου σταθεί,αν το κάνει δηλαδή;!
Ανήκω στη προαναφερθείσα κατηγορία.
Τώρα που το σκέφτομαι, απορώ πως οι φίλοι μου πέφτουν ακόμα και "στη φωτιά" για μένα.
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Αν ήμουν σαν τον Πάγκαλο, δεν θα ένιωθα καλά, και θα ένιωθα και απολύτως σωστό το ότι δεν νιώθω καλά.
Κοίταξε ούτε εγώ θα ένιωθα καλά και θα έκανα τα πάντα για να το αλλάξω αλλά για μένα όχι για τους άλλους.

Απολύτως σωστό.
Βέβαια εκεί που "συμβιβαζόμαστε" όλοι, είναι σε κάποια με λεπτό σώμα, μεγάλα στήθη, και "ζουμερό" σφιχτό πισινό.
Εδώ νομίζω πως θέλετε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.
Αυτό που λες είναι πιο σπάνιο..
Για διάσημες με αυτό το σωματότυπο δεν το συζητάω καν γιατί να ναι καλά η σιλικόνη και οι εγχειρήσεις.
Προσωπικά θεωρώ πιο όμορφες τις κανονικές και είμαι υπέρ της φυσικής ομορφιάς.

Έχετε παρατηρήσει μερικές φορές που ακούμε μουσική και μας πιάνει μια γλυκιά ανατριχίλα; Αυτό συμβαίνει διότι ανεβαίνουν τα επίπεδα ενός νευροδιαβιβαστή στον εγκέφαλο, της ντοπαμίνης. Είναι ο νευροδιαβιβαστής της ανταμοιβής. Τα επίπεδα του ανεβαίνουν και όταν έχουμε επιτύχει κάτι σημαντικό για μας. Επίσης επειδή μας κάνει να νιώθουμε τόσο όμορφα, μια κατηγορία ναρκωτικών έχει σκοπό τη δραματική αύξηση της (με όλες τις γνωστές επιπλοκές).
Καταλαβαίνεται λοιπόν πόσο θετική επίδραση έχει επάνω μας η μουσική.
Τέλειο δεν το γνώριζα και το έχω νιώσει πολλές φορές συνήθως με ρομαντικά τραγούδια και μελαγχολικά ερωτικά πάντα!

Και γιατί να θέλετε άλλωστε. Εδώ υπάρχουν άνδρες που "το γυρνάνε" σε γυναίκες.
Άλλωστε στις δυτικές κοινωνίες οι γυναίκες είναι ισχυρότερες από τους άνδρες.
Εγώ προσωπικά απεχθάνομαι τις γυναίκες που συμπεριφέρονται, ή αντιγράφουν τους άνδρες.
Και εγώ το πιστεύει πως το γυναικείο φύλο υπερτερεί ασχέτως άμα δεν το παραδέχεται η πλειοψηφία.
Κοίταξε εγώ έχω και τέτοια φίλη..
Και δεν την κρίνω γιατί μπορεί να μιλάει πιο ανοιχτά όπως εσείς.
Σημασία έχει να έχεις καλή ψυχή.
Τώρα για σχέση άμα δεν σου αρέσει οκ.
Ούτε εμένα θα μου άρεσε..

Ένας φίλος μου παντρεμένος με δυο παιδάκια, που είναι του "σπορ", όταν του έφερα αντιρρήσεις για τη συμπεριφορά του, εκείνος μου απάντησε: "Έχουμε επαφή αλλά δεν με καλύπτει. Της παρέχω τα πάντα, γυναίκα για να καθαρίσει το σπίτι, γυναίκα για να προσέχει τα παιδιά. Δεν έχει κλείσει ούτε μήνας που της έκανα ανακαίνιση όπως ακριβώς την ήθελε (ανακαίνιση της τάξεως των 60.000). Την εκτιμώ απεριόριστα, είναι άριστη μαγείρισσα, ήρεμος πράος άνθρωπος χωρίς εγωισμούς."
Μάλιστα παλαιότερα μου είχε πει ότι είναι τόσο καλά μαζί που έβρισκε και ερωτικά σημειώματα από τη γυναίκα του, στα συρτάρια με τα ρούχα του.
Εγώ τι να του πω; Διάλυσε την οικογένεια σου επειδή δεν σε καλύπτει.
Και τι να του πεις δηλαδή;
Ότι καλά κάνει εφόσον δεν τον καλύπτει;
Να συζητήσουνε για να βελτιώσουν την ερωτική τους ζωή.
Τι αρέσει και στους 2,φαντασιώσεις,άλλα μέρη που μπορούν να κάνουν κτλ.
Για μένα συγγνώμη αλλά δεν βλέπω τον σεβασμό προς το πρόσωπο της!
Γιατί η απιστία για μένα σημαίνει πως δεν εκτιμάς,δεν σέβεσαι και δεν αγαπάς ΑΛΗΘΙΝΑ τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.
Αν νιώθεις όλα τα παραπάνω παλεύεις να φτιάξεις μαζί με την-τον σύντροφο σου ότι δεν σε καλύπτει.
Μία λογική εξήγηση είναι ότι τα κάνει όλα αυτά γιατί νιώθει τύψεις που την προδίδει.

Νομίζω πως κανείς δεν φοβάται να το πει, όμως όλοι φοβούνται την αντίδραση.
Α δηλαδή όταν τα κάνουν δεν φοβούνται μην το μάθουν αλλά φοβούνται την αντίδραση αφού την έχουν απατήσει;
Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι πως είναι τραγικό.
Αν κάποιος θέλει να λέγεται άντρας να συμπεριφέρεται και σαν άντρας.

Όπως γίνετε πάντα, αμαρτίες άλλων τις πληρώνουν τελικά αυτοί που δεν φταίνε.
Δυστυχώς έτσι είναι..
Αλλά για πόσο αναρωτιέμαι..

Πάντως είναι και μια πολύ καλή δοκιμασία, που λίγοι έχουν τη δυνατότητα να τη περάσουν. Αφού περάσατε με επιτυχία αυτό δεν σας σταματάει τίποτα. Μπορείτε να περάσετε μέσα από φλεγόμενα στεφάνια και, και να κάνετε ακόμα και ακροβατικά χωρίς δίχτυ προστασίας, χωρίς γρατσουνιά.
Δεν θεωρώ πως την περάσαμε ακόμη και αυτό γιατί η απόσταση είναι ακόμη ανάμεσα μας.
Άμα όμως κάποια στιγμή καταφέρουμε να μένουμε μαζί και να είμαστε ευτυχισμένοι και αγαπημένοι τότε ναι θα την έχουμε περάσει με επιτυχία.
Τώρα απλά δοκιμαζόμαστε.

Ανήκω στη προαναφερθείσα κατηγορία.
Τώρα που το σκέφτομαι, απορώ πως οι φίλοι μου πέφτουν ακόμα και "στη φωτιά" για μένα.
Κοίταξε δεν είπα πως δεν σε κάνει καλό φίλο αυτό.
Απλά πρέπει να αφήνεις όλες τις σχέσεις να δοκιμαστούν για να δεις άμα αξίζουν.
Να συμπαρασταθείς και να σου συμπαρασταθούν στα δύσκολα.
Τότε είναι που δένεσαι ολοκληρωτικά!
Reply With Quote
Stamatis (Σταμάτης)
καθημερινό μέλος
Stamatis's Avatar

Κοίταξε εγώ έχω και τέτοια φίλη..
Και δεν την κρίνω γιατί μπορεί να μιλάει πιο ανοιχτά όπως εσείς.
Σημασία έχει να έχεις καλή ψυχή.
Τώρα για σχέση άμα δεν σου αρέσει οκ.
Ούτε εμένα θα μου άρεσε..
Εμ...έτσι είναι. Αν ήθελα σχέση με χαρακτήρα άνδρα, θα τα "έφτιαχνα" με τον Μπάμπη τον εξατμισά.

Και τι να του πεις δηλαδή;
Ότι καλά κάνει εφόσον δεν τον καλύπτει;
Να συζητήσουνε για να βελτιώσουν την ερωτική τους ζωή.
Τι αρέσει και στους 2,φαντασιώσεις,άλλα μέρη που μπορούν να κάνουν κτλ.
Για μένα συγγνώμη αλλά δεν βλέπω τον σεβασμό προς το πρόσωπο της!
Γιατί η απιστία για μένα σημαίνει πως δεν εκτιμάς,δεν σέβεσαι και δεν αγαπάς ΑΛΗΘΙΝΑ τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου.
Αν νιώθεις όλα τα παραπάνω παλεύεις να φτιάξεις μαζί με την-τον σύντροφο σου ότι δεν σε καλύπτει.
Μία λογική εξήγηση είναι ότι τα κάνει όλα αυτά γιατί νιώθει τύψεις που την προδίδει.
Η απιστία είναι βαριά κουβέντα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι δεν ισχύει. Απιστία σημαίνει να στερείς από κάποιον κάτι που το δικαιούται και ταυτόχρονα το θέλει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει το δεύτερο, και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να της πει "κάτσε κάτω να στο βάλω γιατί στο χρωστάω".
Ως αναφορά τι τι θα μπορούσε να κάνει, του είχα προτείνει κάποια στιγμή να της κάνει εξετάσεις, για να διαπιστώσει αν έχει κάποιο ορμονικό πρόβλημα, ή κάποια έλλειψη στον οργανισμό της. Είναι γνωστό ότι και αυτά μπορούν να οδηγήσουν σε μειωμένη λίμπιντο. Εκείνος μου απάντησε ότι "αν εκείνη δεν ενδιαφέρετε, θα ενδιαφερθώ εγώ;".
Και πράγματι αυτό συμβαίνει και στα δύο φύλα, δεν μας αρκεί να θέλουμε, θέλουμε και να μας θέλουν.
Η όλη ιστορία βέβαια έχει και πολύ παρελθόν. Αρκετά παλιά αντιμετώπιζαν και πρόβλημα γονιμότητας, παρόλο που όλες οι εξετάσεις έδειχναν και για τους δύο εντάξει. Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για το φαινόμενο που οι γιατροί ονομάζουν "ανεξήγητη στειρότητα". Είχαν κάνει αμέτρητες εξωσωματικές, ορμονικές θεραπείες, και άλλα χωρίς αποτέλεσμα. Με εντολή γιατρού έπρεπε να κάνει σεξ 9:00 το πρωί (μιλάμε για καταναγκαστικά έργα), και η γυναικά του δεν του επέτρεπε επαφή παρά μόνο για γονιμοποίηση (συγκεκριμένες ώρες και μέρες). Καταλαβαίνεις βέβαια ότι ότι η "απιστία" ήταν πλέον θέμα χρόνου.
Κάποια στιγμή τον έπιασε "στα πράσα", έγινε ένας πολύ γερός καβγάς, και εκεί που πήγαινε ο γάμος τους για διάλυση, η γυναίκα του του επιτέθηκε με άγριες διεκδικητικές σεξουαλικές διαθέσεις. Τότε έγινε και η σύλληψη του πρώτου παιδιού. Τη περίοδο εκείνη η γυναίκα του εκτός από το ότι δεν έκανε τίποτα που να βοηθά την γονιμότητα, μετέφερε και έπιπλα, διότι είχε και μετακόμιση στο γραφείο της, πράγμα ακόμα ποιό αρνητικό για τη γονιμότητα της, παρ'όλα αυτά...

O Γ.Πιντέρης ένα γνωστός ψυχολόγος, είχε γράψει σε ένα βιβλίο του, ότι "ο έρωτας αποτελείτε από δύο στοιχεία: την έλξη, και την αγωνία".
Δεν ξέρεις πόσο με ενοχλεί που είναι αλήθεια το δεύτερο.

Το ποιό σημαντικό απ'όλα σ'αυτή τη ζωή, και όταν λέμε απ'όλα το εννοούμε, και με μεγάλη διαφορά από το οποιοδήποτε δεύτερο ποιο σημαντικό, είναι ή ευτυχία. Στη παραπάνω περίπτωση όλοι είναι ευχαριστημένοι, και κανείς δεν ζημιώνετε.

Κοίταξε δεν είπα πως δεν σε κάνει καλό φίλο αυτό.
Απλά πρέπει να αφήνεις όλες τις σχέσεις να δοκιμαστούν για να δεις άμα αξίζουν.
Να συμπαρασταθείς και να σου συμπαρασταθούν στα δύσκολα.
Τότε είναι που δένεσαι ολοκληρωτικά!
Συμπαραστέκομαι στους φίλος μου μόνο όταν μου ζητηθεί. Οι φίλοι μου συμπαραστέκονται ακόμα και αν δεν το ζητήσω. Γενικά αποφεύγω τη συμπαράσταση από οποιονδήποτε, και προτιμώ να περνώ ότι περνώ μόνος μου, γνωρίζοντας ότι αυτό μπορεί να μην είναι καλό.
Είμαι "δυσκοίλιος" συναισθηματικά.
Άλλο που σε σένα έχω βγάλει μερικές φορές "τα εσώψυχα μου". Εδώ υπάρχει και η ανωνυμία του διαδικτύου. Ψάξε βρες τώρα έναν Σταμάτη από τον Πειραιά.
Εντάξει βέβαια είσαι και καλή συζητήτρια.
Reply With Quote
Paradise Lost
τακτικό μέλος
Paradise Lost's Avatar

Εμ...έτσι είναι. Αν ήθελα σχέση με χαρακτήρα άνδρα, θα τα "έφτιαχνα" με τον Μπάμπη τον εξατμισά.
Εντάξει λογικό το βρίσκω..
Αλλά και εγώ δεν θέλω τον Μπάμπη τον εξατμισά.

Η απιστία είναι βαριά κουβέντα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι δεν ισχύει. Απιστία σημαίνει να στερείς από κάποιον κάτι που το δικαιούται και ταυτόχρονα το θέλει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει το δεύτερο, και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να της πει "κάτσε κάτω να στο βάλω γιατί στο χρωστάω".
Ως αναφορά τι τι θα μπορούσε να κάνει, του είχα προτείνει κάποια στιγμή να της κάνει εξετάσεις, για να διαπιστώσει αν έχει κάποιο ορμονικό πρόβλημα, ή κάποια έλλειψη στον οργανισμό της. Είναι γνωστό ότι και αυτά μπορούν να οδηγήσουν σε μειωμένη λίμπιντο. Εκείνος μου απάντησε ότι "αν εκείνη δεν ενδιαφέρετε, θα ενδιαφερθώ εγώ;".
Και πράγματι αυτό συμβαίνει και στα δύο φύλα, δεν μας αρκεί να θέλουμε, θέλουμε και να μας θέλουν.
Η όλη ιστορία βέβαια έχει και πολύ παρελθόν. Αρκετά παλιά αντιμετώπιζαν και πρόβλημα γονιμότητας, παρόλο που όλες οι εξετάσεις έδειχναν και για τους δύο εντάξει. Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για το φαινόμενο που οι γιατροί ονομάζουν "ανεξήγητη στειρότητα". Είχαν κάνει αμέτρητες εξωσωματικές, ορμονικές θεραπείες, και άλλα χωρίς αποτέλεσμα. Με εντολή γιατρού έπρεπε να κάνει σεξ 9:00 το πρωί (μιλάμε για καταναγκαστικά έργα), και η γυναικά του δεν του επέτρεπε επαφή παρά μόνο για γονιμοποίηση (συγκεκριμένες ώρες και μέρες). Καταλαβαίνεις βέβαια ότι ότι η "απιστία" ήταν πλέον θέμα χρόνου.
Κάποια στιγμή τον έπιασε "στα πράσα", έγινε ένας πολύ γερός καβγάς, και εκεί που πήγαινε ο γάμος τους για διάλυση, η γυναίκα του του επιτέθηκε με άγριες διεκδικητικές σεξουαλικές διαθέσεις. Τότε έγινε και η σύλληψη του πρώτου παιδιού. Τη περίοδο εκείνη η γυναίκα του εκτός από το ότι δεν έκανε τίποτα που να βοηθά την γονιμότητα, μετέφερε και έπιπλα, διότι είχε και μετακόμιση στο γραφείο της, πράγμα ακόμα ποιό αρνητικό για τη γονιμότητα της, παρ'όλα αυτά...
Κοίταξε εντάξει καταλαβαίνω γιατί την απατάει αλλά έπρεπε να το συζητήσει μαζί της..
Αφού εκείνη δεν ενδιαφερόταν ας το έκανε εκείνος..
Όταν αγαπάς παλεύεις για τη σχέση σου πόσο περισσότερο όταν μιλάμε για γάμο..
Αν και μπορώ να καταλάβω ότι ψυχολογικά ίσως να μην το άντεχε γιατί όταν σε απορρίπτει η-ο σύζυγος ή η σχέση που έχεις ερωτικά απογοητεύεσαι,δεν νιώθεις ποθητός-η και ψάχνεις άλλους τρόπους για να επιβεβαιωθείς.
Εγώ πάντως στη θέση του αυτό θα έκανα...
Θα έψαχνα τη λύση πάση θυσία..

O Γ.Πιντέρης ένα γνωστός ψυχολόγος, είχε γράψει σε ένα βιβλίο του, ότι "ο έρωτας αποτελείτε από δύο στοιχεία: την έλξη, και την αγωνία".
Δεν ξέρεις πόσο με ενοχλεί που είναι αλήθεια το δεύτερο.
Και μένα με ενοχλεί δυστυχώς...

Το ποιό σημαντικό απ'όλα σ'αυτή τη ζωή, και όταν λέμε απ'όλα το εννοούμε, και με μεγάλη διαφορά από το οποιοδήποτε δεύτερο ποιο σημαντικό, είναι ή ευτυχία. Στη παραπάνω περίπτωση όλοι είναι ευχαριστημένοι, και κανείς δεν ζημιώνετε.
Κάτι που μου είπε η μαμά μου και μου έχει μείνει και το πιστεύω είναι πως η ζωή είναι γεμάτη με στιγμές ευτυχίες όπως και δυστυχίας ανάλογα.
Οπότε για να απολαμβάνεις κάποιες στιγμές ευτυχίας χρειάζονται πολλά πράγματα.
Διαφορετικά φυσικά για τον κάθε άνθρωπο.
Άλλα όνειρα και επιθυμίες έχει ο καθένας μας.
Οπότε με αυτή την λογική δεν τους θεωρώ και πολύ ευτυχισμένους πραγματικά.
Πιο πολύ συμβιβασμό βλέπω..

Συμπαραστέκομαι στους φίλος μου μόνο όταν μου ζητηθεί. Οι φίλοι μου συμπαραστέκονται ακόμα και αν δεν το ζητήσω. Γενικά αποφεύγω τη συμπαράσταση από οποιονδήποτε, και προτιμώ να περνώ ότι περνώ μόνος μου, γνωρίζοντας ότι αυτό μπορεί να μην είναι καλό.
Είμαι "δυσκοίλιος" συναισθηματικά.
Άλλο που σε σένα έχω βγάλει μερικές φορές "τα εσώψυχα μου". Εδώ υπάρχει και η ανωνυμία του διαδικτύου. Ψάξε βρες τώρα έναν Σταμάτη από τον Πειραιά.
Εντάξει βέβαια είσαι και καλή συζητήτρια.
Έτσι είστε οι περισσότεροι άντρες δυστυχώς.
Και ξέρεις κάτι;Είναι άσχημο και για την εκάστοτε κοπέλα σας να την αφήνετε έξω από τυχόν προβλήματα που έχετε..
Όταν μιλάς στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου είτε είναι φιλική σχέση είτε ερωτική του δείχνεις ότι τον εμπιστεύεσαι,ότι μετράει η γνώμη του-ης για σένα.
Επίσης δείχνεις ότι έχεις ανάγκη να του μιλήσεις,ότι τον θεωρείς δικό σου άνθρωπο και αυτό είναι καλό και για σας γιατί ξελαφρώνεις.
Σου φεύγει ένα βάρος..
Θα σου συνιστούσα λοιπόν φίλτατε Σταμάτη να είσαι πιο ανοιχτός στους ανθρώπους να τους αφήνεις να σε βοηθήσουν,να σε ακούσουν,να σου συμπαρασταθούν.
Πίστεψε με θα νιώθεις πολύ καλύτερα.
Και επειδή μου έχουν πει πως πολλοί δεν το λένε γιατί δεν θέλουν την λύπηση κανενός δεν είναι αυτό.
Άλλο στεναχωριέμαι για σένα γιατί περνάς δύσκολα και άλλο να λυπάσαι κάποιον.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Καλά μέσω διαδικτύου τα πράγματα σαφώς και είναι πιο εύκολα.
Όπως είπες φταίει η ανωνυμία για αυτό.
Και έτσι είμαι μου αρέσει να συζητάω,να ακούω προβληματισμούς των ανθρώπων,να βοηθάω όπως μπορώ κτλ.
Έχουμε καλή επικοινωνία οι 3 μας νομίζω.
Pink και για σένα λέωωω.

Υ.Γ: Βλέπω τελευταία την 10η εντολή..
Και ήθελα να σας μεταφέρω κατά λέξη μία φράση που ειπώθηκε που με άγγιξε πολύ..
Και μιας και μιλάμε για σχέσεις δείχνει το μεγαλείο της αγάπης.
-Τον αγαπούσα πάρα πολύ για να του φέρω αντίρρηση.Του τα έδωσα όλα αλλά δεν του έφταναν...
Πόσος πόνος χωράει σε μία έκφραση;
Last edited by Paradise Lost; 27-09-13 at 15:28..
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2018 Jelsoft Enterprises Limited