Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 09:06 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: Μηπως ειμαι παραλογη? Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
sofaki89
νέο μέλος
sofaki89's Avatar

Η sofaki89, μπήκε στην παρέα στις 09-05-12, μας γράφει από Θεσσαλονικη, Ταυρινα στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 1 μηνύματα.

sofaki89 is offline sofaki89 is offline  
Unhappy Μηπως ειμαι παραλογη?
Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι νεα στο φορουμ ελπιζω να γραφω στη σωστη ενοτητα.Ειμαι 22 ετων και μενω ακομα με τους δικους μου.Εδω και ενα χρονο η μητερα μου παραχωρησε στον ξαδερφο μου (γιο του αδερφου της), ο οποιος εχει ερθει απο την Αθηνα στην πολη μας για σπουδες, την γκαρσονιερα ακριβως διπλα στο διαμερισμα μας ωστε να γλυτωσει απο τα εξοδα για στεγη.
Ευτυχως προσαρμοστικε γρηγορα και εκανε αρκετες παρεες.Παρολα αυτα περνουσε 24 ωρες το 24ωρο σπιτι μας με τον αδερφο μου και εμενα.Χριαστηκε παρατηρηση για να ελατωσει τις επισκεψεις, μην φανταστητε και καμια θεαματικη αλλαγη ομως.Στην αρχη δεν μας προβληματισε ιδιαιτερα, ομως αρχισε να γινεται πολυ φορτικος, αν βγουμε εγω η ο αδερφος μου χωρις να του το πουμε πεφτει τρελη γκρινια η μαθαινει που ειμαστε και ερχεται ακαλεστος. Εχει τυχει να ερθει σπιτι την ενω λυπαμε, του ανοιξε η μητερα μου και αυτος εψαχνε το σπιτι για να βεβαιωθει οτι οντως δεν ειμαστε εκει Η συμπεριφορα του ως προς το αγορι μου, την κοπελα του αδερφου μου και σε κοντινους μας φιλους ειναι αρκετα επικριτικη και αγενης. Εδω να σημειωσω οτι η κοπελα του τον αφησε γιατι δεν περνουσε αρκετο χρονο μαζι της και τη ζηλευε υπερβολικα. Εχουμε προσπαθησει με τον αδερφο μου να του μιλησουμε οτι αυτη η συμπεριφορα δεν οφελει κανεναν ουτε τον ιδιο...Τα βαζει με τους αλλους φιλους μας οτι και καλα αυτοι μας βαζουν λογια εναντιον του.Μας δικαιολογητε οτι τα κανει απο ενδιαφερον και κανεις λεει δεν μας νιαζεται οπως αυτος..Ε και μετα απο λιγες μερες παλι τα ιδια...Προβληματιζομαι κατα ποσο αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη η αν υπερβαλουμε εμεις...η μητερα μου ειναι σε δυσκολη θεση γιατι ενοχληται και η ιδια ομως ειναι λεπτη η θεση της λογο συγγενειας.Ποσο ακομα ομως θα κραταμε την ευγενεια και τους τυπους?
Reply With Quote
celina
Θεσσαλονίκη
celina's Avatar

Η celina, μπήκε στην παρέα στις 01-03-12, μας γράφει από Θεσσαλονίκη, είναι 26 ετών, Σκορπιός στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 81 μηνύματα.

celina is offline celina is offline  
Καλησπέρα Σοφάκι.Καταρχήν χαρά στην υπομονή σας που ανέχεστε αυτόν τον ανθρωπο και προσπαθήτε να τον πείσετε να ασχοληθεί με τη δική του τη ζωή! Εγω στη θέση σας δεν θα είχα τόσο πολύ ψυχραιμία και υπομονή ωστέ να ασχοληθώ και πιστεψέ με δεν είναι δικό σας πρόβλημα...Κι απ ότι καταλλαβαίνω ανοίκει στους ""φίλους τσιμπούρια"" που αν μπλέξεις μαζί τους δεν ξεκολάς με τίποτα. Το γεγονός ότι έχετε κάποια συγκένεια δεν συμαίνει και ότι τον φορτώνεστε κιόλας..Μπορεί η μητέρα σας να μην θέλει να πει το ότιδηποτε αλλα πιστεύω πως εσύ και ο αδερφός σου θα πρέπει να του κάνετε μια κουβέντα με πολύ σοβαρό ύφος, να του εξηγήσετε πως είχατε και θα έχετε ζωή πριν και μετά απ' αυτόν και πως δεν μπορείτε συνέχεια να τον έχετε μαζί σας γιατί σας δημιουργεί προβλήματα με τους φίλους σας.Εαν και πάλι δεν το καταλλάβει αυτό που θα έκανα (και έχω κάνει) είναι να πάψω να ασχολούμε μαζί του, κάνω σαν να μην υπάρχει, και απο κάποια στιγμή και μετά όσο χαζός και να είναι καταλλαβαίνει ότι δεν τον θες και φεύγει μόνος του..Αυτή είναι η δική μου λύση..Ακραία ίσως αλλα λύση...
Reply With Quote
barbie
καθημερινό μέλος
barbie's Avatar

Η barbie, μπήκε στην παρέα στις 02-02-12, και έχει δημοσιεύσει 484 μηνύματα.

barbie is offline barbie is offline  
φίλους ο ξαδερφος δεν έχει αποκτήσει??? μήπως είναι αγοραφοβικός και έχει κρεμαστεί κυριολεκτικά από εσάς?? μήπως έχει πρόβλημα προσαρμογής?? στην αθήνα είχε παρέες??
μήπως να του μιλήσετε?
ποτέ στη ζωή σου να μη φοβάσαι να το τολμάς.μα να μην τολμάς να φοβάσαι..
Reply With Quote
AnnaMariaGt (Άννα Μαρία)
νέο μέλος
AnnaMariaGt's Avatar

Η Άννα Μαρία, μπήκε στην παρέα στις 01-08-13, μας γράφει από Γερμανια, Σκορπιός στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 43 μηνύματα.

AnnaMariaGt is offline AnnaMariaGt is offline  
Δυστυχως Celina οι δεσμοί συγγένειας είναι κάτι που υπάρχει απο την στιγμή που θα γεννηθούμε χωρίς να τους επιλέξουμε. Το να μην έκαναν υπομονή δεν είναι λύση, ίσως γιατι θα μάλωναν και με τους υπόλοιπους(πχ η μάνα με τον αδερφό της, τα ξαδέρφια μεταξύ τους, τα ανιψια με τον θείο και όποιον έχει καλή σχέση με τον ξαδερφο). Γενικα το να μπεις στο τρυπάκι να διαφωνήσεις για κάτι τέτοιο και να κατηγορήσεις κάποιον, προϋποθέτει το να είσαι διατεθειμένος να δεχτείς και τις παράπλευρες απώλειες.
Τώρα όσον αφορά το πρόβλημα: κανόνας είναι ότι ένα τέτοιο ατομο δεν το ξεκοβεις εντελώς ,όχι τουλάχιστον αμέσως. Είναι κάτι που πρέπει να γινει ύπουλα και σταδιακά, χωρίς να το καταλάβει διοτι αλλιως θα σας δημιουργησει μεγαλύτερο πρόβλημα στην καθημερινότητα. Φταίτε, διοτι του δώσατε κι εσείς θάρρος που δεν έπρεπε και τώρα αυτο που καλείστε να κάνετε να το πάρετε πίσω. Ως τσιμπουρι μπορείτε επίσης να του βρειτε ένα αλλο ξενιστή. Βρειτε κάποιον να γινει ο καινούργιος BFF..! του και προς θεού μην αρχίσετε και τον κατηγορείται προς τα έξω, διευκολύνετέ τον εαυτο σας και το έργο σας ανεβάζοντας τον!
Επιπλέον σκεφτείτε αξιόλογες δικαιολογίες για να τον αποφυγετε που δεν χωρανε περιθώριο αμφισβήτησης..

Αλλα επειδή έχω και μια ευαίσθητη πλευρά, μήπως μωρε απλα ο καημενούλης δεν θέλει να μένει μόνος? Μήπως δεν έχει παρέα? Δεν λέω ότι το κάνει με τον σωστό τρόπο απλα μήπως απλα θέλει βοηθεια? Μια κοπέλα να του βαλει τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι και έναν κολλητό που να ταιριαζουνε? Πόσο χρονών είναι?
Last edited by AnnaMariaGt; 02-08-13 at 09:38..
Reply With Quote
vasso (vasso)
τακτικό μέλος
vasso's Avatar

Η vasso, μπήκε στην παρέα στις 22-02-13, μας γράφει από athina, και έχει δημοσιεύσει 60 μηνύματα.

vasso is offline vasso is offline  
Νομιζω οτι ετσι ειναι ο χρακτηρας του...αν του πειτε στα ισια οτι σας ενοχλει αυτη η συμπεριφορα του το πιο πιθανο ειναι να τσακωθειτε γιατι αυτο το ατομο πρεπει ν ειναι και ιδιαιτερα ευθικτο...!!!τωρα..αν του πεις κπ πραγματα με τροπο δεν νομιζω να τα καταλαβει(παρολαυτα κανε μια προσπαθεια)....ειναι περιεργη η κατασταση....μαλλον σταδιακα πρεπει να του δειχνετε εσυ και ο αδερφος σου οτι εχετε και δικη σας ζωη..οτι δεν ειστε αυτοκολλητοι....στην αναγκη μην του ανοιγετε και την πορτα οταν σας επισκεφτεται(παρατραβηγμενο)!!!!αλλα δεν νομιζω οτι θα γλιτωσετε διαφορετικα απο την τοσο εντονη και καταπιεστικη του παρουσια!
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2018 Jelsoft Enterprises Limited