Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 13:50 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: σχεσεις γονιου-παιδιου! Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
mania
??
mania's Avatar

Η mania, μπήκε στην παρέα στις 09-02-09, μας γράφει από κυπρος, καρκινος στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 55 μηνύματα.

mania is offline mania is offline  
Προεπιλογή σχεσεις γονιου-παιδιου!
Αλλοι λενε οι γονεις με τα παιδια πρεπει να ειναι φιλοι.
Αλλοι παλι, οτι πρεπει να ειναι πιο αυστηρη η σχεση για να σεβεται το παιδι τους γονεις.
Εγω ρωταω... Μεση οδος υπαρχει??
τιποτα δεν γινεται τυχαια....
Reply With Quote
faery (νεράϊδα)
Δημιουργός
faery's Avatar

Η νεράϊδα, μπήκε στην παρέα στις 16-02-09, μας γράφει από ξωτικοχώρα, είναι 45 ετών, Καρκίνος στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 295 μηνύματα.

faery is offline faery is offline  
Αλλοι λενε οι γονεις με τα παιδια πρεπει να ειναι φιλοι.
Αλλοι παλι, οτι πρεπει να ειναι πιο αυστηρη η σχεση για να σεβεται το παιδι τους γονεις.
Εγω ρωταω... Μεση οδος υπαρχει??
Οι γονείς δεν μπορούν ποτέ να γίνουν φίλοι με τα παιδιά τους και αυτό γιατί πολύ απλά ο ρόλος τους είναι να είναι γονείς! Σαφέστατα όμως μπορούν να έχουν φιλικές σχέσεις με τα παιδιά τους καταβαίνοντας στην ηλικία τους ώστε να κατανοήσουν τις ανάγκες των παιδιών.

Με την μητέρα μου έχω μόνο 17 χρόνια διαφορά. Πάντα ήθελε να είμαστε φίλες. Όμως κάθε φορά που τις έλεγα κάτι, ένιωθα να έχω απέναντί μου έναν αγχωτικό ανακριτή και όχι μια καλή φίλη.

Για να είσαι φίλος με το παιδί σου, θα πρέπει να αντέχεις να ακούς τα πάντα χωρίς να τρομοκρατείσαι! Σαν γονιός όμως θα πρέπει να κάνεις και το σχετικό κήρυγμα. Ε, φανταστείτε τώρα την καλύτερη σας φίλη, με το που τις εμπιστεύεστε κάτι να ξεκινάει το κήρυγμα!!! Δεν νομίζω πως η φιλία σας θα άντεχε τελικά στο χρόνο...όσο κι αν το θέλατε!
– Πες μου ένα χαρούμενο τραγούδι για την ζωή, είπε το δέντρο στΆ αστέρι του.
– Το τραγούδι που λέει η καγκελόπορτα, όταν ανοίγει και μπαίνει κάποιος που αγαπάς.

Βρείτε το e-female.gr στο facebook και κάντε Like!
Reply With Quote
maria
νέο μέλος
maria's Avatar

Η maria, μπήκε στην παρέα στις 26-03-09, και έχει δημοσιεύσει 18 μηνύματα.

maria is offline maria is offline  
φιλοι οι γονεις δεν μπορουν και δεν θα επρεπε να ειναι.αυτο δε σημαινει ομως οτι θα πρεπει να γινουν και ξενοι.για μενα ο ρολος του γονιου ειναι να ακουει και να στηριζει το παιδι του σε οτι κανει, με ρολο συμβουλευτικο και οχι επικριτικο οπως συνηθως γινεται.πως μπορει ενα παιδι να μιλησει στους γονεις του για ενα προβλημα που εχει οταν ξερει οτι θα εχει σαν συνεπεια να του επιτεθουν? αυτο που πρεπει οι γονεις να καταλαβουν ειναι οτι ο σεβασμος κερδιζεται δεν επιβαλλεται!
Reply With Quote
Vicky
νέο μέλος
Vicky's Avatar

Η Vicky, μπήκε στην παρέα στις 08-05-10, είναι 37 ετών, και έχει δημοσιεύσει 25 μηνύματα.

Vicky is offline Vicky is offline  
Δεν υπάρχει κανείς που δεν έχει κάνει λάθη στη ζωή του! Γιατί ο γονιός να κρίνει το λάθος του παιδιού τους που κάποτε είχε κάνει και ο ίδιος.
Πιστεύω πως το να γίνεσαι γονιός δεν ειναι οτι και πιο εύκολο και δυστηχώς στην σημερινή εποχή ο γονιός δεν ξέρει πως να συμπεριφερθεί μερικές φορές στο παιδί. Να το επιπλήξει? Να το τιμωρήσει?..κι αν αυτή η αντιμετώπιση φέρει τελείως αρνητικό αποτέλεσμα? Η μήπως να του κάνει απλά μια παρατήρηση χωρίς αυστηρότητα και τιμωρία?..κι άν κι αυτό φέρει πάλι αρνητικά αποτελέσματα και το παιδί πάρει θάρρος και κάνει χειρότερα νομίζοντας πως είναι ανεξέλεγκτο?
Reply With Quote
faery (νεράϊδα)
Δημιουργός
faery's Avatar

Η νεράϊδα, μπήκε στην παρέα στις 16-02-09, μας γράφει από ξωτικοχώρα, είναι 45 ετών, Καρκίνος στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 295 μηνύματα.

faery is offline faery is offline  
Καλησπέρα Vicky και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Τα παιδιά νομίζουν ότι ο γονιός ξέρει πάντα τι κάνει ακόμα κι όταν κάποια στιγμή θεωρούν πως κακώς τους μάλωσε ή τους τιμώρησε. Τώρα που είμαι μητέρα 2 εφήβων διαπιστώνω και καταλαβαίνω σε τι αδιέξοδα φτάνει ένας γονιός.

Τα παιδιά βλέπουν τους γονείς μεγάλους και ούτε καν τους περνάει από το μυαλό ότι κι εκείνοι μεγαλώνουν μαζί με αυτά. Παθαίνουν και μαθαίνουν μαζί με αυτά.
– Πες μου ένα χαρούμενο τραγούδι για την ζωή, είπε το δέντρο στΆ αστέρι του.
– Το τραγούδι που λέει η καγκελόπορτα, όταν ανοίγει και μπαίνει κάποιος που αγαπάς.

Βρείτε το e-female.gr στο facebook και κάντε Like!
Reply With Quote
Vicky
νέο μέλος
Vicky's Avatar

Η Vicky, μπήκε στην παρέα στις 08-05-10, είναι 37 ετών, και έχει δημοσιεύσει 25 μηνύματα.

Vicky is offline Vicky is offline  
Πολύ όμορφα όσα γράφεις, χαίρομαι που υπάρχουν γονείς με τέτοια αντίληψη και σκέφτονται πως θα αντιμετωπίζουν τα παιδιά μπαίνοντας και αυτή στη θέση τους. Μακάρι όλοι να έπρατταν έτσι.
Μπράβο σου!!
Reply With Quote
vassiliki sotiropoulou
νέο μέλος
vassiliki sotiropoulou's Avatar

Η vassiliki sotiropoulou, μπήκε στην παρέα στις 06-03-11, Ταύρος στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 46 μηνύματα.

vassiliki sotiropoulou is offline vassiliki sotiropoulou is offline  
Μπράβο σου, Faery!!

Πραγματικά υπέροχα τα όσα γράφεις. Είμαι σίγουρη ότι είσαι μία υπέροχη μαμα
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2018 Jelsoft Enterprises Limited