Femmes - Especially for Females
Αρχική forum Εγγραφή Μέλη Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα
Καλώς ήρθατε στο e-female.gr!
Θα πρέπει να εγγραφείτε για να μπορέσετε να συμμετάσχετε
ενεργά στο forum. Η εγγραφή είναι γρήγορη και απλή.
Η τελευταία ανανέωση της σελίδας, έγινε στις 04:37 (GMT +2)

Reply
Τίτλος: ερασμους!!! Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
pinkmartini91
τακτικό μέλος
pinkmartini91's Avatar

Η pinkmartini91, μπήκε στην παρέα στις 29-11-12, μας γράφει από αθηνα, τοξοτης στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 148 μηνύματα.

pinkmartini91 is offline pinkmartini91 is offline  
Προεπιλογή ερασμους!!!
γεια σας κοριτσια!
δεν ηξερα σε ποια κατηγορια ταιριαζει καλυτερα το θεμα μου κ εφοσον εδω ειναι τα ups and downs ειπα να το γραψω εδω:Ρ
λοιπον, δεν εχω καποιο συγκεκριμενο προβλημα...απλως ειμαι λιγο ανησυχη. Τον Ιανουαριο φευγω ερασμους(προγραμμα ανταλλαγης φοιτητων για οποιον δεν ξερει) και ειναι μια εμπειρια που δεν εχω ξαναζησει οποτε ενω απο την μια ειμαι πολυ ενθουσιασμενη απο την αλλη εχω αγχωθει λιγακι(περισσοτερο βεβαια με τρομαζει το αν θα γνωρισω ευκολα ατομα). Οποτε αν καποια απο σας εχει παει ποτε ερασμους η ξερει κατι παραπανω, οποιαδηποτε πληροφορια κ συμβουλη θα ηταν χρησιμη!!!
Reply With Quote
nana1974
τακτικό μέλος
nana1974's Avatar

Η nana1974, μπήκε στην παρέα στις 21-06-13, και έχει δημοσιεύσει 90 μηνύματα.

nana1974 is offline nana1974 is offline  
Δεν έχω πάει εράσμους, αλλά ξέρω ότι τέλεια. Θα περάσεις καταπληκτικά, θα εξασκήσεις και την γλώσσα και θα είναι μια υπέροχη εμπειρία. Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Αν μπορείς να πας με κάποια συμφοιτήτρια μαζί για να έχεις παρέα θα είναι ακόμη καλύτερα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα μείνεις λίγο πίσω στην εξεταστική σου και πιθανόν να μην σου αναγνωρίσουν κάποια από τα μαθήματα που θα δώσεις. Θα γνωρίσεις άτομα από διάφορα μέρη, καινούρια μέρη, νέες κουλτούρες, θα διευρύνεις και τους ορίζοντές σου, είναι μια τέλεια εμπειρία, δεν το συζητάω. Και θα είναι κάτι που θα το θυμάσαι μια ζωή. Αν μπορέσεις να μείνεις και σε καμιά εστία για να μην έχεις πολλά έξοδα και για να μπορείς να τρως και μέσα στην εστία.
Καλά να περάσεις και θα γυρίσεις ένα εντελώς διαφορετικό άτομο!
Reply With Quote
pinkmartini91
τακτικό μέλος
pinkmartini91's Avatar

Η pinkmartini91, μπήκε στην παρέα στις 29-11-12, μας γράφει από αθηνα, τοξοτης στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 148 μηνύματα.

Δεν έχω πάει εράσμους, αλλά ξέρω ότι τέλεια. Θα περάσεις καταπληκτικά, θα εξασκήσεις και την γλώσσα και θα είναι μια υπέροχη εμπειρία. Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Αν μπορείς να πας με κάποια συμφοιτήτρια μαζί για να έχεις παρέα θα είναι ακόμη καλύτερα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα μείνεις λίγο πίσω στην εξεταστική σου και πιθανόν να μην σου αναγνωρίσουν κάποια από τα μαθήματα που θα δώσεις. Θα γνωρίσεις άτομα από διάφορα μέρη, καινούρια μέρη, νέες κουλτούρες, θα διευρύνεις και τους ορίζοντές σου, είναι μια τέλεια εμπειρία, δεν το συζητάω. Και θα είναι κάτι που θα το θυμάσαι μια ζωή. Αν μπορέσεις να μείνεις και σε καμιά εστία για να μην έχεις πολλά έξοδα και για να μπορείς να τρως και μέσα στην εστία.
Καλά να περάσεις και θα γυρίσεις ένα εντελώς διαφορετικό άτομο!
ετυχε να κανει αιτηση και αλλη μια κοπελα που την ηξερα μονο σαν φυσιογνωμια, εχουμε ανταλλαξει κ τηλεφωνα κ βοηθαμε η μια την αλλην, οποτε σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο το αν πηγαινα εντελως μονη μου!
Και γω εχω ακουσει τα καλυτερα απο τα παιδια που εχουν παει κ επειδη παντα ηθελα να σπουδασω εξω πιστευω θα ειναι μια πολυ καλη εμπειρια για μενα..
οσον αφορα τα μαθηματα που ειπες, σιγουρα θα με κρατησει λιγο πισω...μονο τρεις καθηγητες ηταν προθυμοι να μου αντιστοιχησουν μαθηματα κ πιστεψε με μιλησα με αρκετους!τουλαχιστον τρια μαθηματα ειναι το ελαχιστο που μπορουμε να δηλωσουμε οποτε ειμαι μεσα στο οριο!
για την εστια σκοπευω να κανω αιτηση απο τον επομενο μηνα κ απο οτι ειδα ολα ειναι πολυ πιο οργανωμενα απο οτι εδω περα!
οποτε πιστευεις να μην αγχωθω καθολου για το αν θα κανω παρεες ε??? ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!
Reply With Quote
vasso (vasso)
τακτικό μέλος
vasso's Avatar

Η vasso, μπήκε στην παρέα στις 22-02-13, μας γράφει από athina, και έχει δημοσιεύσει 57 μηνύματα.

vasso is online vasso is online  
genika polla atoma phgainoun e3wteriko m t programma erasmus k lene oti einai mia monadikh empeiria..sigoyra th gnwriseis nea atoma k apo t panepisthmio st xwra p th pas...s poia xwra t e3wterikou th pas?k ap oti exw akousei gt egw dn exw paei nomizw oti kp mathimata p pernas ekei dn xreiazetai meta n t dwseis edw st panepisthmio p spoudazeis k etsi ousiastika teleiwneis k pio nwris ts spoude s...dn 3erw an isxyei auto p s eipa,,kt tetoio m fainetai oti ginetai!
Reply With Quote
pinkmartini91
τακτικό μέλος
pinkmartini91's Avatar

genika polla atoma phgainoun e3wteriko m t programma erasmus k lene oti einai mia monadikh empeiria..sigoyra th gnwriseis nea atoma k apo t panepisthmio st xwra p th pas...s poia xwra t e3wterikou th pas?k ap oti exw akousei gt egw dn exw paei nomizw oti kp mathimata p pernas ekei dn xreiazetai meta n t dwseis edw st panepisthmio p spoudazeis k etsi ousiastika teleiwneis k pio nwris ts spoude s...dn 3erw an isxyei auto p s eipa,,kt tetoio m fainetai oti ginetai!
κ γω μονο καλες εμπειριες εχω ακουσει! τωρα το μονο που με αγχωνει ειναι το αν θα κανω γρηγορα παρεες....:/ αλλα απο οτι μου χουν πει κ αλλοι, ολοι εκει σαν κ μενα χαμενοι θα ειναι τις πρωτες μερες κ σιγα σιγα θα γνωριστουμε...:Ρ
για τα μαθηματα αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι ειναι πιο ελαστικοι οι καθηγητες κ σε περνανε πιο ευκολα. Δυστυχως εγω μονο 3 μαθηματα μπορεσα κ δηλωσα... οι καθηγητες στα εδω πανεπιστημια δεν ειναι κ πολυ εξυπηρετικοι δυστυχως κ δεν σου αναγνωριζουν τα μαθηματα τους...:/
Reply With Quote
Aussielovah
νέο μέλος
Aussielovah's Avatar

Η Aussielovah, μπήκε στην παρέα στις 17-05-16, μας γράφει από Belgium, είναι 23 ετών, Cancer στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 2 μηνύματα.

Aussielovah is offline Aussielovah is offline  
αααα σε ποια χωρα θα πας?

εγω ειμαι αυτη τη στιγμη ερασμους (απο φλεβαρη) στο Βελγιο!
ειναι φανταστικαααααααααα!!
Μη σε αγχωνει τπτ θα περασεις τελειααα!! θα γνωρισεις απειρο κοσμο,πολυ διαφορετικο απο σεναα,αλλεσ συνηθειες,αλλοι τροποι σκεψεις κτλ. αρκει να εισαι
ανοιχτη
Η αληθεια ειναι οτι ολοι στην αρχη ειναι σαν χαμενοι και ψαχνουν απεγνωσμενα για παρεα,να ενωσουν τα αγχη τους για τη νεα αυτη ζωη στη νεα χωρα
Οσον αφορα τα μαθηματα,εχε στο μυαλο σου απο τωρα οτι θα τα αφησεις λιγο πισω
βλεπεις τα ταξιδια? βλεπεις τα ξενυχτια?τα ποτα?οι βολτες? που χρονοοος για διαβασμα
οταν εχεις τοσα πολλα νεα πραγματα να δεις και να κανεισ?!

Go for it and live it to the fullest!!
Die with memories,not dreams!
Travel all around the world ••
Reply With Quote
silver19
νέο μέλος
silver19's Avatar

Η silver19, μπήκε στην παρέα στις 31-10-16, μας γράφει από Athina, ixthis στο ζώδιο, και έχει δημοσιεύσει 6 μηνύματα.

silver19 is offline silver19 is offline  
hii

poli tixeri eisai pou tha pas erasmus,
ego de tha boreso gt den eimai se panepistimio alla kai otan pas se alli poli moiazei ligo, exei plaka pisteuo alla einai diskolo na vreis atoma se katalavaino.
Reply With Quote
Nagita
νέο μέλος
Nagita's Avatar

Η Nagita, μπήκε στην παρέα στις 09-01-17, και έχει δημοσιεύσει 2 μηνύματα.

Nagita is offline Nagita is offline  
Καλησπέρα από Ισπανία!!
Είμαι εράσμους εδώ από το Σεπτέμβρη και επιστρέφω Μάρτη! Λίγα έχω να πω... ONCE ERASMUS, ALWAYS ERASMUS - το κυριότερο! Πράγμα που σημαίνει πως είναι εμπειρία ζωής! Δε θα μιλήσω για μαθήματα ιδιαίτερα... το μόνο που θέλω να σου πω σχετικά με αυτό, είναι πως κι εγώ αγχώνομαι Θα μπορούσα να μιλάω ώωωρες ατελείωτες για τα παράλογα, την ασυνεννοησία και την μη πληροφόρηση - ή ακόμα χειρότερα, παραπληροφόρηση - των ελληνικών σχολών, όμως δεν είναι αυτό που έχει σημασία. Όπως και να 'χει, είναι κάτι σχετικά με το οποίο πρέπει να ψαχτείς μόνη σου - μακάρι να είσαι πιο τυχερή από εμένα βέβαια και να υπάρχουν περισσότεροι καθηγητές πρόθυμοι να σε βοηθήσουν στο τμήμα σου.

Πέρα απ' τα μαθήματα - που για μένα είναι το λιγότερο σε αυτή την ιστορία - το εράσμους, λένε, είναι κάτι που σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Και το βλέπω ήδη. Ένα σωρό κουλτούρες, νέες γνώσεις για τον κόσμο, νοοτροπίες διαφορετικές πέρα απ' τα συνηθισμένα της Ελλάδας... μόνο να σε εξελίξουν μπορούν. Οπότε κοίτα να γνωρίσεις όοοσο περισσότερες διαφορετικές κουλτούρες γίνεται δίχως να απορρίψεις τίποτα.

Το πιο σημαντικό για μένα αυτό το εξάμηνο ήταν τα ταξίδια. Προσωπικά εντός τις χώρας, αλλά γιατί όχι και εκτός. Υπάρχουν άπειρες προσφορές σε διάφορες αεροπορικές - κυρίως ryanair. Ψάχνε συνέχεια και μην απορρίπτεις προορισμούς. Προσωπικά, ήρθα στην Ισπανία γιατί είμαι ερωτευμένη με τη γλώσσα και την κουλτούρα, και ήθελα να γνωρίσω αυτή τη χώρα. Έχω γυρίσει κάποιες πόλεις και μακάρι να είχα χρόνο και για άλλες τόσες.

Όσο για το γεγονός που ανέφερες πως πας με κάποια γνωστή, ένα έχω να ''συμβουλέψω''. Να μη κολλήσεις εκεί! Ναι, είναι θετικό το ότι θα έχεις άτομο από τη χώρα σου, θα μπορείς να συνεννοηθείς άνετα κλπ, αλλά δε πας εράσμους για να είσαι με Έλληνες. (Μιλάει Ελληνίδα που ήρθε στην Ισπανία και έψαχνε Έλληνες ) . Να σου πω την αλήθεια μου, αν και υποστηρίζω πλήρως τη συναναστροφή με όλους τους λαούς, τις παρέες με άτομα από όολες τις χώρες, είναι αλλιώς να έχεις άτομα που έχουν την νοοτροπία σου. Εγώ ήρθα μόνη. Ήθελα να ρθω μόνη, δεν έψαξα να έρθω με συμφοιτητή/τρια. Μου άρεσε που ήρθα έτσι, στηρίχτηκα εντελώς στα πόδια μου. Ερχόμενη εδώ, κόλλησα κυρίως με άτομα από Ιταλία - una faccia una razza δε λένε; . Δεν απέρριψα τίποτα, ανοίχτηκα να γνωρίσω τα πάντα. Όμως πιο κοντά στο ''μυαλό'' μου, στον τρόπο σκέψης μου, γενικότερα πιο κοντά στην κουλτούρα μου είναι αυτά τα άτομα. Και εν τέλει, κόλλησα και με τους λίγους Έλληνες της πόλεις που βρίσκονται εδώ είτε για δουλειά είτε για μεταπτυχιακό. Όμως, κάθε ένα άτομο είναι μια καινούρια ιστορία, μια καινούρια εμπειρία. Γι' αυτό μη χάσεις την ευκαιρία να γνωρίσεις άτομα απ' όλον τον κόσμο!

Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο γι' αυτό το ταξίδι - γιατί περί ταξιδιού πρόκειται - αλλά σταματάω . Κοίτα να μαζέψεις εικόνες και στιγμές! Τα μαθήματα δε χάνονται, υπάρχει και η επόμενη εξεταστική, και ο Σεπτέμβρης. Αυτή η εμπειρία όμως δεν αξίζει να χαθεί!

Btw, σε ποια χώρα πας;
Reply With Quote
Βluefox
νέο μέλος
Βluefox's Avatar

Η Βluefox, μπήκε στην παρέα στις 26-03-17, και έχει δημοσιεύσει 5 μηνύματα.

Βluefox is offline Βluefox is offline  
Γεια σας κι από εμένα, νέο μέλος εδώ. Να φανταστώ όσες έχετε πάει εράσμους θα έχετε γυρίσει κιόλας. Πώς σας φάνηκαν οι εμπειρίες; :) Θα ήθελα κι εγώ πολύ να πάω αλλά δυστυχώς δε βόλεψε. :/
Reply With Quote
Malamatenia
νέο μέλος
Malamatenia's Avatar

Η Malamatenia, μπήκε στην παρέα στις 27-09-17, και έχει δημοσιεύσει 8 μηνύματα.

Malamatenia is online Malamatenia is online  
Αχ τι μου θυμησες!!!!!πριν λιγο χρονια ημουν ερασμους στο Αμστερνταμ!!!!!Πραγματικα η καλυτερη περιοδος της ζωης μου!!!!!Για μαθηματα ουτε εγω θα σου μιλησω,φροντισε μονο να περασεις οσο καλυτερα μπορεις!Επισης συμβουλη,αν αφησεις σχεση πισω σου μην εχεις τυψεις επειδη περνας καλα στο εξωτεικο.Κριμα ειναι να χασεις την καλυτερη σου εμπειρια γι αυτο το λογο.Φροντισε να κανεις φιλους απο οποιοδηποτε μερος του κοσμου,σπουδαιο μαθημα αυτο.Φροντισε να πας ταξιδακια οποτε μπορεις.Φετος καταφεραμε να παμε ξανα με τον συντροφο μου μεσω ενος πακεtoυ της WorldVentures και τον ξεναγησα σε ολη τη πολυ και τα παλια μου στεκια!!!Ποσο θα ηθελα να το ξαναζουσα!
Last edited by Malamatenia; 01-10-17 at 13:05..
Reply With Quote
Reply

Εργαλεία Αναζήτηση στο θέμα
Αναζήτηση στο θέμα:

Εξελιγμένη Αναζήτηση
Προβολή θεμάτων

vBulletin® Version 3.8.2, Copyright ©2000 - 2017 Jelsoft Enterprises Limited